شناسهٔ خبر: 56428487 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

مدیر فناوری و تحول دیجیتال سازمان تأمین‌ اجتماعی:

۴۲ خدمت تامین‌اجتماعی از طریق درگاه ملی خدمات دولت هوشمند ارائه می‌شود

تهران - ایرنا - مدیر فناوری و تحول دیجیتال سازمان تأمین‌ اجتماعی گفت: با ارائه ۴۲ خدمت سازمان از طریق درگاه ملی خدمات دولت هوشمند، موارد مراجعه حضوری به شعب تأمین‌ اجتماعی بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است.

صاحب‌خبر -

به گزارش روز شنبه ایرنا از سازمان تأمین‌اجتماعی، محمدحسین زراعتی افزود: این سازمان از اردیبهشت ماه سال جاری در راستای حرکت به سوی دولت الکترونیک و در ذیل آن تأمین‌اجتماعی الکترونیک، به درگاه ملی خدمات دولت هوشمند متصل شده است. اکنون نیز ۴۲ خدمت سازمان تأمین‌اجتماعی از طریق درگاه ملی خدمات دولت هوشمند در دسترس آحاد مردم قرار گرفته و کلیه بیمه‌شدگان، کارفرمایان و بازنشستگان تحت پوشش سازمان تأمین‌اجتماعی می‌توانند به‌صورت غیرحضوری و الکترونیکی این خدمات را دریافت کنند.

وی تصریح کرد: تأمین‌ اجتماعی بیش از نیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش داشته و یک سازمان خدمت‌رسان است؛ از آنجا که خدمات‌دهی بهتر وظیفه و راهبرد ماست، به عنوان اولین دستگاه ضمن اتصال به درگاه ملی خدمات دولت هوشمند توانستیم در کاهش مراجعات و تسهیل در روند ارائه خدمات به شیوه‌ای مؤثر عمل کنیم.  

وی افزود: خدمات هوشمندسازی شده این سازمان در سه حوزه بیمه‌شدگان، مستمری‌بگیران و کارفرمایان ارائه می‌شود ودر هر سه حوزه، ابتدا خدمات پرتکرار و پرمراجعه، الکترونیکی شده و طبق ارزیابی‌های آماری انجام شده، موجب شده است که موارد مراجعه حضوری به شعب تأمین‌اجتماعی بیش از ۵۰ درصد کاهش یابد.

زراعتی همچنین با اشاره به طراحی و دراختیار قرار گرفتن برنامه کاربردی (اپلیکیشن) "تأمین‌اجتماعی من" برای تسهیل در دسترسی به خدمات الکترونیک تأمین‌اجتماعی گفت: اکنون همه مخاطبان سازمان تأمین‌اجتماعی می‌توانند این برنامه کاربردی را از سایت رسمی سازمان تأمین‌اجتماعی به نشانی www.tamin.ir یا hamrah.tamin.ir دریافت و در گوشی تلفن همراه خود نصب کنند. در این اپلیکیشن (که ۲۵ تیر امسال همزمان با روز تأمین‌اجتماعی رونمایی شد) خدمات الکترونیک سازمان تأمین‌اجتماعی در دسترس بوده و در همین مدت دو ماهه استقبال خوبی از آن صورت گرفته و تاکنون نزدیک به ۱۳۰ هزار بار توسط مخاطبین بر روی گوشی‌های همراه نصب شده است.

«تأمین‌ اجتماعی من» به عنوان تنها اپلیکیشن رسمی و مورد تأیید سازمان تامین اجتماعی در نخستین روز از هفته تأمین اجتماعی (۲۰ تا ۲۶ تیر ماه) رونمایی شد.

زراعتی افزود: مشاهده سوابق، مشاهده نسخ الکترونیک، انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه در بیمه‌ دانشجویی، بیمه زنان خانه‌دار و دختران، درخواست احتساب سوابق خدمت سربازی به عنوان سابقه بیمه‌پردازی و پرداخت حق بیمه مقرر، امور مربوط به لیست حق بیمه، درخواست بازنشستگی، مشاهده حکم و فیش حقوقی مستمری‌بگیران از جمله خدماتی است که در این اپلیکیشن قابل انجام است. این اپلیکیشن همچنین از طریق درگاه ملی خدمات دولت هوشمند نیز قابل دسترس است.

مدیر فناوری و تحول دیجیتال سازمان تأمین‌اجتماعی در مورد خدمات با تکرار کمتر و زمان ارائه آنها به شیوه غیرحضوری نیز اظهارداشت: خدمات سازمان تأمین‌اجتماعی متعدد بوده و در ابتدا خدمات با تکرار بالا را به روش  الکترونیکی ارائه کردیم و در فاز بعدی خدمات با تکرار کمتر را در دستور کار داریم.

بدیهی است که گاه برخی از بیمه‌شدگان به خاطر نقص مدارک و مشکلات اطلاعاتی که قبل از مکانیزه شدن خدمات وجود داشته است، باید به شعب تأمین‌اجتماعی مراجعه کنند و شعب سازمان کماکان پاسخگو هستند. هر بیمه‌شده و مستمری‌بگیری که به هر دلیلی امکان استفاده از خدمات الکترونیک را نداشته باشد، این خدمات در شعب به آنها ارائه و راهنمایی لازم انجام می‌شود.

زراعتی همچنین با بیان اینکه همه خدمات تأمین‌اجتماعی چه در شعب و چه به‌صورت غیرحضوری رایگان است، گفت: خدمات این سازمان به شیوه غیرحضوری نیز بدون هزینه است و مخاطبان می‌توانند از طریق گوشی تلفن همراه یا رایانه، در هر ساعتی از شبانه‌روز خدمات را دریافت کند. برای ثبت‌نام در سامانه غیرحضوری سازمان تأمین‌اجتماعی یا نرم‌افزار کاربردی تلفن همراه "تامین‌اجتماعی من"  فقط کد ملی و تلفن همراه که به‌نام شخص متقاضی باشد، موردنیاز است.

به گفته وی، این خدمات در سامانه‌ دارای راهنمای آموزشی و کاربری است که در صورت نیاز می‌توان از آنها می‌توان استفاده کرد.

زراعتی اضافه کرد: با ارائه خدمات به شکل غیرحضوری، برآوردهای آماری حاکی از آن است که سال گذشته بیش از ۷۰ میلیون بار مراجعه به شعب و واحدهای اجرایی تأمین‌اجتماعی کاهش یافت و برای امسال هم پیش‌بینی می‌کنیم ۸۵ تا ۹۰ میلیون بار مراجعه با توسعه اپلیکیشن "تأمین‌اجتماعی من" کاسته شود. تا قبل از این برای دریافت برخی از خدمات‌ سازمان لازم بود چند بار مراجعه حضوری به شعب برای انجام فرایندهای اداری و اجرایی انجام شود، اما با ارائه خدمات غیرحضوری و الکترونیکی این موضوع کاملاً حل شده و از طریق سیستم و با گوشی تلفن همراه یا رایانه به راحتی انجام می‌شود.

به گزارش ایرنا، طرح ۳۰۷۰، ۱۹ آبان ٩٩ با هدف کاهش مراجعات حضوری به شعب و کارگزاری‌های این سازمان افتتاح شد.

این طرح با ارائه ۳۰ خدمت الکترونیک، ۷۰ میلیون مراجع از مجموع ۹۶ میلیون مراجع تامین اجتماعی به شعب وکارگزاری‌های این سازمان را کاهش می‌دهد.

نظر شما