شناسهٔ خبر: 56426644 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: ایسنا | لینک خبر

میوه‌های وارداتی، حیاط خلوت تجار خاص

«فارغ از اینکه ورود میوه‌های قاچاق به دلیل تهدیداتی که می‌تواند برای سلامت جامعه و حتی مخاطرات زیست‌محیطی در زمینه ورود آفات برای کشور به همراه داشته باشد، درباره میوه‌هایی که مجوز واردات دارند نکته حائز اهمیت انحصار واردات از سوی عده‌ای خاص است که این موضوع باعث شده تا قیمت این محصولات بدون هر گونه ضابطه و تنها بر اساس تصمیم واردکننده صورت گیرد.»

صاحب‌خبر -

به گزارش ایسنا، روزنامه آرمان امروز نوشت: «در حال حاضر تنها چهار میوه مجوز واردات به کشور را دارند و مابقی میوه‌های خارجی که در برخی از واحدهای سطح شهر مشاهده می‌شوند از مبادی غیر رسمی در سبد خانوارها قرار می‌گیرند. البته فارغ از اینکه ورود میوه‌های قاچاق به دلیل تهدیداتی که می‌تواند برای سلامت جامعه و حتی مخاطرات زیست‌محیطی در زمینه ورود آفات برای کشور به همراه داشته باشد، درباره میوه‌هایی که مجوز واردات دارند نکته حائز اهمیت انحصار واردات از سوی عده‌ای خاص است که این موضوع باعث شده تا قیمت این محصولات بدون هر گونه ضابطه و تنها بر اساس تصمیم واردکننده صورت گیرد؛ موضوعی که گهگاه باعث می‌شود در برخی از ایام موز به بیش از کیلویی ۵۰ هزار تومان نیز برسد و ضعف نظارتی و البته عدم تمایل اتحادیه‌ها و تشکل‌های مرتبط برای معرفی و برخورد با این افراد به افزایش تخلفات و سودجویی این گروه دامن می‌زند.

در حال حاضر عرضه میوه‌های لاکچری و قاچاق چیز پنهانی نیست. کافی است سری به فروشگاه‌های بالای شهر یا میوه‌فروشی‌های محله‌های از ما بهتران بزنید تا با انواع میوه‌هایی که با قیمت‌های نجومی عرضه می‌شوند بیشتر آشنا شوید. از بلوبری گرفته تا پوملو، پاپایا، رزبری. از کیوانا و کامکوات گرفته تا استارفروت، رامبوتان و ... . در این میان اما فروشگاه‌های اینترنتی از یک‌سو و سایر فروشگاه‌های سطح شهر رقابت سنگینی را در فروش میوه‌های قاچاق با یکدیگر آغاز کرده‌اند. این در حالی است که متولیان در ابتدا وجود چنین میوه‌هایی را در سطح شهر قبول نداشتند اما با اپیدمی فروش این میوه‌ها در سطح شهرها دیگر نتوانستند بر قاچاق این میوه‌ها به کشور سرپوش بگذارند.

اتحادیه نظارتی بر میوه‌های وارداتی ندارد!

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران با ذکر اینکه هر روز بر میزان قاچاق میوه‌های لاکچری به کشور افزوده می‌شود و آنها هیچ وظیفه‌ای برای برخورد با قاچاقچیان ندارند، گفت: پشت پرده قاچاق میوه مبهم‌تر شده؛ چراکه ورود این میوه‌ها با کامیون‌های معمولی از مرزهای کشور تا میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران امکانپذیر نیست.

اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران، همچنین گفت: طی سال‌های اخیر قاچاق میوه به کشور توسط عده‌ای خاص انجام می‌گیرد. یعنی هر میوه‌ای توسط چند نفر خاص و عمده فروش وارد و توزیع می‌شود.

او در پاسخ به این سوال که در مورد هر کدام از میوه‌های لاکچری و قاچاق چند نفر دخیل هستند، گفت: من اطلاع چندانی از این موضوع ندارم فقط تا جایی که می‌دانم، تعداد آنها محدود است. چون ما متولی بحث واردات و قاچاق نیستیم. وظیفه ما نظارت بر عملکرد میوه‌فروشی‌های سطح شهر است که در صورت مشاهده هر گونه تخلفی، هم خودمان و هم از طرق مختلفی مانند اتاق اصناف، وزارت بازرگانی و ... با آنها برخورد می‌کنیم.

این در حالی است که اسماعیل مرادیان، نایب‌رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی، نیز این موضوع را تایید کرد و گفت: مثلا بازار موز در انحصار چند فرد خاص است. یعنی آنها تعیین می‌کنند که موز با چه قیمتی عرضه شود. آنها نیز بر اساس فرمول عطش بازار، قیمت را مشخص می‌کنند. مثلا تجربه نشان داده است بعد از اتمام ماه‌های محرم و صفر و افزایش مهمانی‌ها و دورهمی‌ها میزان مصرف موز بالا می‌رود و این احتمال وجود دارد که در هفته‌های آینده نرخ موز بالاتر از نرخ فعلی شود.

اکثر وارداتی‌ها در فروشگاه‌های بزرگ عرضه می‌شوند

در عین حال رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران با تاکید بر اینکه هم‌اینک بیشتر میوه‌های لاکچری در فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای یا میوه‌فروشی‌هایی که مجوز ندارند، عرضه می‌شوند، گفت: البته من نمی‌دانم چطور این میوه‌ها به مراکز یادشده می‌رسند و فروخته می‌شوند چون اصولا کنترل و نظارت بر فروش میوه‌های قاچاق و لاکچری در مارکت‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای تحت نظارت اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران نیست و سازمان تعزیرات باید با عرضه آنها در این فروشگاه‌ها برخورد کند.

کارگر با ذکر اینکه ما هر ماه از طریق پیامک هشدارهایی را برای اعضای اتحادیه ارسال می‌کنیم، گفت: ما از طریق این پیامک‌ها به صاحبان واحدهای صنفی سطح شهر تحت پوشش اتحادیه (به غیر از فروشگاه‌های اینترنتی و زنجیره‌ای) اعلام کرده‌ایم که فروش این میوه‌ها غیر مجاز است و اگر در سطح فروشگاه‌ها موردی مشاهده شود در ابتدا تذکر و در مراحل بعدی جریمه اعمال می‌شود.

او همچنین در خصوص مسیرهای ورود قاچاق این میوه‌ها به کشور گفت: آن طور که گفته می‌شود میوه‌های قاچاق معمولا از مسیرهای کوله‌بری به کشور وارد می‌شوند اما نگهداری و حمل میوه‌ها نیاز به سیستم‌های مجهزی دارد و قطعاً با کامیون‌های معمولی وارد کشور و در ادامه وارد میدان مرکزی میوه نمی‌شود.

به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران عرضه و فروش عمده این محصولات قاچاق در حاشیه میدان اصلی میوه و تره‌بار انجام می‌گیرد و به‌دست واسطه‌گران در سطح شهر به‌ویژه فروشگاه‌های اینترنتی و زنجیره‌ای توزیع می‌شود.

او البته منکر این نیز نمی‌شود که با توجه به عدم نظارت و کنترل، توزیع میوه‌های قاچاق از حاشیه میدان مرکزی میوه و تره‌بار به داخل میدان اصلی نفوذ پیدا می‌کند ولی در عین حال مدعی است: اگر واحدهای دارای پرونده کسب‌وکار اتحادیه اقدام به فروش میوه‌های قاچاق کنند، بازرسان اتحادیه با اعمال نظارت از مغازه‌های سطح شهر در صورت رویت میوه‌های قاچاق نسبت به پلمپ و ابطال پروانه واحد صنفی اقدام می‌کنند.

اما در این میان هنوز سوال مهم دیگری باقی است. اینکه قیمت‌گذاری این میوه‌ها چگونه انجام می‌شود؛ سوالی که رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران در پاسخ به آن گفت: حقیقت این است که قیمتگذاری این میوه‌ها نیز توسط همین واسطه‌گران و دلالان انجام می‌گیرد و رقابت بین عرضه و تقاضا، نرخ نهایی این میوه‌ها را تعیین می‌کند. به بیانی قیمتگذاری میوه‌های لوکس به هیچ عنوان تحت نظر اتحادیه انجام نمی‌شود و ما دخالتی در آن نداریم.

کارگر ادامه داد: در حالی که عده زیادی از مردم توان خرید میوه‌های معمولی را ندارند افرادی با خرید میوه‌های لاکچری و قاچاق، فاصله طبقاتی در سطح شهر را بیش از گذشته عمیق‌تر کرده‌اند.

انتهای پیام

برچسب‌ها:

نظر شما