شناسهٔ خبر: 56297438 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: صبا | لینک خبر

شماره دوازدهم ماهنامه «تجربه» منتشر شد؛

«تجربه» روایتگر «سایه‌ سیاووش» شد/ جستاری درباره نسبت شجریان و ابتهاج

شماره‌ دوازدهم دوره‌ جدید مجله‌ «تجربه» با تصویر جلدی از محمدرضا شجریان و هوشنگ ابتهاج منتشر شد.

صاحب‌خبر -

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی، شماره‌ دوازدهم دوره‌ جدید مجله‌ «تجربه» با تصویر جلدی از محمدرضا شجریان و هوشنگ ابتهاج منتشر شد.

این شماره که در سال‌روز تولدِ محمدرضا شجریان و چهلمین روز درگذشت هوشنگ ابتهاج منتشر شده است، ویژه‌نامه‌ای تحلیلی در نسبتِ این دو با هم است که با عنوان اصلی «سایه‌ سیاووش» بر پیشخوان مطبوعات قرار گرفته است.

هوشنگ ابتهاج و محمدرضا شجریان چه نسبتی به هم داشتند؟ آغاز یکی‌شدن و همکاری‌های نزدیک‌شان چه زمانی بود؟ چه کارهای مشترکی با هم داشتند؟ شجریان چه کارهایی را از سایه خوانده است؟ در آثار مشترک‌شان، نقش شعر سایه و صدا و کاراکتر شجریان در موفقیت آن‌ها چه بود؟ قطعه‌ی «سپیده» در چه شرایطی منتشر شد و چگونه به سرود غیررسمی مردم ایران با هزار امید و آرزو بدل شد؟ در دوران مدیریت سایه بر رادیو، شجریان چه می‌کرد؟ منتقدان سایه در آن دوران چه می‌گویند؟ ماجرای استعفای دسته‌جمعی از رادیو چه بود؟ نامه‌ی استعفا چگونه شکل گرفت؟ اختلافات سایه و شجریان در نزدیک به نیم قرن دوستی و نزدیکی و همکاری چه بود؟ چرا شجریان در دو دهه‌ی ۶۰ و ۷۰ تقریبا هیچ شعری از سایه نخواند؟ این دو در نهایت چطور با اختلافات‌شان کنار آمدند و از آن عبور کردند؟ آغاز فعالیت دوباره‌ آن‌ها چگونه شکل گرفت؟ «جام تُهی» در چه شرایطی منتشر شد؟ تاثیر متقابل موسیقی و سیاست بر هم چیست؟ این‌ها و چند مساله دیگر، پرسش‌هایی است که تلاش شده در این ویژه‌نامه به آن‌ها پاسخ داده شود.

در این مسیر کوشش شده در کنار گزارش‌ها و روایت‌های مستند، تاریخی و دست‌اول، با هنرمندان، همکاران، دوستان و نزدیکان و بازی‌گردانان این سال‌ها گفت‌وگو شود تا روایتی دست‌اول‌تر و مستقیم‌تر از نسبت «سایه و شجریان» منتشر شود؛ این شماره با آثار و گفتاری از علی اکبر شکارچی، حن ناهید، سعید فرج‌پوری، هادی منتظری، صدیق تعریف، خسرو پارسا، سید محمد بهشتی، علی دهباشی، محمدجواد غلامرضا کاشی، میرعلیرضا میرعلی‌نقی، شاهرخ تویسرکانی، فردین خلعتبری، پویا سرایی، مهیار علیزاده، مهدی فیروزیان، سید عباس سجادی، مزدک دانشور، فرشین کاظمی‌نیا و نویسندگان و اعضای تحریریه‌ مجله‌ «تجربه» منتشر شده است.

مدیر مسئول «تجربه» کتایون بناساز است و پژمان موسوی سردبیری آن را بر عهده دارد. عکس جلد این شماره هم از ژاله ستار است.

انتهای پیام/

نظر شما