شناسهٔ خبر: 55654493 - سرویس گوناگون
نسخه قابل چاپ منبع: اقتصاد آنلاین | لینک خبر

علائم پوستی که خبر از بیمار بودن روده می دهند

پوست بزرگترین ارگان بدن شماست. پوست مثل یک حصار از ورود سموم به بدن جلوگیری می‌کند، ولی از حساسیت بسیار بالایی هم برخوردار است بنابراین به راحتی به بیماری‌های پوستی زیادی مبتلا می‌شوید.

صاحب‌خبر -
  • هرکی این علامت تو صورتش هست، مشکل روده داره
  • بیماری کرون :
  • کولیت اولسروز :
  • بیماری سلیاک :

هرکی این علامت تو صورتش هست، مشکل روده داره

به گزارش اقتصاد آنلاین، در بسیاری موارد مشکلات روده از قبیل رفلاکس معده، نفخ، تنفس بدبو و یبوست مسئول مشکلات پوستی هستند.

برخی از بیماری‌های پوستی ناشی از ضعف روده عبارتند از:

  • روزاسه
  • درماتیت Dermatitis
  • آکنه

روزاسه rosacea: یا آکنه بزرگسالی، عبارت است از التهاب و قرمزی مزمن پوست صورت

روزاسه

مطالعات متعددی وجود دارد که ارتباط بین پوست و روده را نشان می‌دهد؛ بر اساس نتایج آن‌ها مشکلات قطعا نشانه‌ای از مشکلات مربوط به روده باشند. همان طور که در یک مطالعه مشخص شد ۵۴درصد  بیمارانی که از آکنه رنج می‌برند از نوعی بیماری به اسم رشد بیش از حد باکتری روده کوچک* Small Intestine Bacteria Overgrowth هم رنج می‌برند.

رشد بیش از حد باکتری روده کوچک Small Intestine Bacteria Overgrowth:این بیماری معمولا ناشی از یک بیماری دیگر است که بر روی عملکرد روده کوچک تاثیر می‌گذارد.

کارشناسان متوجه شده اند که با مصرف مکمل‌های پروبیوتیک به طور معنی داری از بیماری‌های پوستی کاسته می‌شودچون به بازسازی تعادل باکتری‌های روده کمک می‌کنند. یک رژیم غذایی سالم مساوی با داشتن یک پوست سالم است. رژیم غذایی سالم عبارت است از: اجتناب از مصرف خوراکی‌هایی که منجر به التهاب می‌شوند از قبیل لبنیات و روغن‌های هیدرولیز، مصرف بیشتر میوه ها، سبزیجات، مایعات و آب.

بیماری کرون :

بیماری التهابی دستگاه گوارش است که تظاهرات پوستی هم دارد. بعضی از تظاهرات این بیماری در محل هایی که در امتداد روده هستند مثل لب ها یا پوست ناحیه تناسلی و حتی ناف ایجاد می شوند. از تظاهرات این بیماری ارتباط پیداکردن روده به پوست از طریق ایجاد مجاری نابجاست که فیستول نامیده می شود. زخم ها و فیستول های ناحیه تناسلی در یک چهارم بیماران دیده می شود. گاهی ضایعات کرون در محل هایی دور از روده ها ایجاد می شود مثل ساق پا که ضایعات قرمز و سفت روی آن ها ایجاد می شود.

در پوست ران و جدار شکم و حتی صورت ممکن است برجستگی های قرمز و کوچک اطراف پیاز مو تشکیل شود. بعضی ضایعات پوستی ثانویه به بیماری کرون و به طور واکنشی ( واکنش سیستم ایمنی بدن ) تشکیل می شوند مثل آفت دهان و پیودرماگانگرنوزوم .

کولیت اولسروز :

بیماری التهابی روده بزرگ است که در یک سوم بیماران با ضایعات پوستی همراه است. بیماری مشابه کرون است که گاهی با اسهال و اسهال خونی و دل درد خود را نشان می دهد. درگیری مستقیم پوستی به صورت فیستول و زخم و ضایعات پوستی ثانویه و واکنشی در این بیماری هم دیده می شود. سوء جذب ناشی از درگیری روده خود منجر به کمبود ویتامین ها و ایجاد ضایعات پوستی ناشی از این کمبودها می شود.

بیماری سلیاک :

سلیاک بیماری روده ای است که عمدتا با اسهال و سوء جذب تظاهر می کند. مبتلایان به این بیماری قادر به هضم گلوتن که در گندم و جو وجود دارد نیستند و به محض خوردن غذاهای حاوی گلوتن، سیستم ایمنی تحریک شده و به روده ها آسیب وارد می کند. سلیاک بیماری خود ایمنی محسوب می شود و با دیگر بیماری های خودایمنی مثل دیابت نوع یک و بیماری های تیروئید همراهی دارد. تظاهرات پوستی همراه این بیماری عمدتا تظاهرات ناشی از سوء جذب ریزمغذی ها و تظاهرات بیماری های خودایمنی همراه است.

ریزش مو در این بیماران اتفاق می افتد. با شروع رژیم بدون گلوتن در بعضی افراد تیره شدن موهای سفید دیده شده است. این بیماری با پسوریازیس هم ارتباط دارد و در بعضی بیماران مبتلا به پسوریازیس، شروع رژیم فاقد گلوتن منجر به بهبود ضایعات پوستی می شود. بیماری پوستی به نام درماتیت هرپتیفرم ( که با تاول های ریز خارش دار در آرنج ها و زانوها و باسن مشخص می شود ) نیز با بیماری سلیاک ارتباط دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران و دکتر طاهری

نظر شما