شناسهٔ خبر: 55650666 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ایلنا | لینک خبر

«العربی الجدید» گزارش داد؛

تماس‌های گسترده تل‌آویو با واشنگتن در پی پاسخ ایران به متن اتحادیه اروپا/ نگرانی اسرائیل از احیای برجام

کان، رسانه رسمی اسرائیل خبر داد که در پی ارسال پاسخ ایران به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا درباره احیای توافق هسته‌ای، مقامات اسرائیلی فشارهای خود در این باره را بر واشنگتن تشدید کرده‌اند.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایلنا به نقل از «العربی الجدید»، رسانه رسمی کان در گزارشی تأکید کرد که با ارسال پاسخ ایران، اسرائیل نگران است که امریکا در مسائل مربوط به بازرسی تأسیسات هسته‌ای ایران و افزایش غنی‌سازی اورانیوم و محدودیت‌های مطرح شده در توافق هسته‌ای به نفع ایران عقب‌نشینی کند.

این گزارش افزوده که دولت «جو بایدن»، رئیس جمهوری امریکا، پیش از این به اسرائیل تعهد داده بود که از موضوع بازرسی آژانس و آنچه اسرائیل «نقض معاهده منع گسترش سلاح هسته‌ای از جانب ایران» می‌خواند کوتاه نیاید.

بر اساس این گزارش، تماس‌های گسترده‌ای با واشنگتن در سطح سیاسی و امنیتی برقرار شده تا آمریکا از تعهدات خود به اسرائیل در این باره کوتاه نیاید.

در این راستا، «یان حولاتا» مشاور امنیت ملی اسرائیل با همتای امریکایی خود «جیک سولیوان» تماس گرفته است.

همزمان کانال ۱۳ اسرائیل، در گزارشی تأکید کرد که پاسخ ایران به متن پیشنهادی اروپا شامل پرسش‌هایی درباره منافع اقتصادی بازگشت به توافق هسته‌ای برای تهران خواهد بود.

از سوی دیگر، «یوآف گالانت»، از سران حزب لیکود به ریاست بنیامین نتانیاهو نسبت به پیامدهای بازگشت به توافق هسته‌ای در نسخه ۲۰۱۵ آن هشدار داد و گفت که این بازگشت «توان تشکیلاتی ضد اسرائیلی در منطقه را تقویت خواهد کرد».

وی که پیش‌تر فرمانده منطقه جنوبی ارتش اسرائیل بوده، تأکید کرد که در صورت بهبود شرایط اقتصادی ایران، اموال بیشتری به گروه‌های ضداسرائیلی ارسال خواهد شد.

اسرائیل بارها اعلام کرده که مخالف بازگشت به توافق هسته‌ای است.

برچسب‌ها:

نظر شما