شناسهٔ خبر: 55551084 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: شفقنا | لینک خبر

آژانس یهودیان به فعالیت‌های خود در روسیه خاتمه می‌دهد

صاحب‌خبر -

شفقنا- در پی تشدید تنش میان مسکو و تل آویو، وب سایت جروزالم پست امروز چهارشنبه به نقل از یک مقام ارشد در آژانس یهود گزارش داد که انتظار می‌رود آژانس یهود تصمیم خود برای توقف فعالیت‌هایش در روسیه و تبدیل آنها به فعالیت‌های آنلاین و تلفنی را اعلام کند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا- به نقل از عرب48، این روزنامه نوشت: صبح امروز نشستی در مقر آژانس یهود در اورشلیم برگزار شد که در آن درباره انتقال فعالیت‌های این آژانس به اسرائیل بحث شد و این بدان معناست که فعالیت‌های آژانس در تشویق مهاجرت یهودیان روسیه به اسرائیل به حوزه دیجیتال منتقل خواهد شد.»

به نوشته جروزالم پست، تصمیم در این زمینه پس از گفتگوی تلفنی بین اسحاق هرتزوگ، رئیس اسرائیل و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گرفته شد که در جریان آن، آنها در مورد موضوع آژانس یهود گفتگو کردند.

یکی از مسئولان آژانس یهود به این روزنامه گفت: «آژانس یهود در هر چیزی که مربوط به مهاجرت به اسرائیل از طریق اینترنت یا تلفن باشد فعال خواهد بود و مانند صندوق‌های خیریه‌ای که در روسیه فعالیت می‌کنند، با تأمین مالی فعالیت‌های محلی یا فرستادن نمایندگان موقت از اسرائیل برای کمک به یهودیان این کشور برای امرار معاش خود، شروع به فعالیت خواهد کرد.

هرتزوگ روز گذشته در مورد تشدید بحران بین مسکو و تل آویو در خصوص قصد روسیه برای تعلیق فعالیت آژانس یهود در خاک روسیه با پوتین گفت‌وگوی تلفنی داشت.

پیشتر دادگاه مسکو اعلام کرده بود که نامه‌ای از وزارت دادگستری روسیه دریافت کرده است که در آن خواستار ممنوعیت فعالیت آژانس یهودی در روسیه شده است. اگر وضعیت به همین منوال ادامه یابد و دادگاهی که قرار است در نوزدهم  آگوست تشکیل شود، مراحل رسیدگی به پرونده را آغاز کند، دستور تعطیلی آژانس در روسیه صادر خواهد شد.

روابط رژیم صهیونیستی با روسیه، بعد از جنگ مسکو و کی‌یف رو به تیرگی گذاشت. موضع تل‌آویو در مخالفت با روسیه و در قالب اظهارات «یائیر لاپید» نخست‌وزیر موقت رژیم صهیونیستی و دیگر مقامات کابینه در راستای حمایت از اوکراین، نارضایتی‌های مسکو را افزایش داد.

چندی پیش، وزارت دادگستری روسیه از یکی از دادگاه‌های این کشور خواست تا فعالیت‌های آژانس یهود در این کشور را متوقف کند؛ زیرا مدارکی وجود داشت که نشان ‌می‌داد که این آژانس قوانین کشور روسیه را نقض کرده است. در پی اعلام این امر، یک هیأت صهیونیستی پنجم مرداد ماه جاری (27 ژوئیه) برای بررسی موضوع آژانس یهود «سخنوت» به مسکو سفر کرد.

این خبر را در عرب48 ببینید

نظر شما