شناسهٔ خبر: 55550231 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: فارس | لینک خبر

دیپلماسی فعال معاون پارلمانی رئیس جمهور در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور جدید کلمبیا

محمد حسینی در مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید کلمبیا، با روسای جمهور بولیوی، شیلی و معاونان رئیس‌جمهور السالوادور و پرو، پادشاه و وزیر خارجه اسپانیا،معاون رئیس جمهور اروگوئه، وزیر امورخارجه پاراگوئه و وزیر امور خارجه دومینیکن دیدار و گفتگو کرد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، مراسم تحلیف اولین رئیس‌جمهور چپ‌گرای کلمبیا با حضور مقامات بیش از ۶۰ کشور جهان، در محل کنگره و مقابل مجلس سنا و کاخ ریاست جمهوری کلمبیا برگزار شد و سید محمد حسینی معاون رئیس جمهور در امور مجلس ضمن شرکت در این مراسم، با برخی از رؤسای جمهور، معاونان، نخست وزیران و وزرای خارجه‌ شرکت کننده در مراسم، دیدار و گفت و گو کرد.

 

معاون رئیس‌جمهور کشورمان در این دیدارها بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تعامل گسترده و توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در چارچوب احترام متقابل بین کشورها تاکید کرد.

در این مراسم پترو رئیس‌جمهور منتخب کلمبیا که رویکردی متفاوت با رؤسای سابق این کشور دارد و انتخاب وی به عنوان تضعیف موقعیت و سیطره‌ آمریکا محسوب می‌شود، رسما از جانب رئیس کنگره به عنوان رئیس‌جمهور قانونی کلمبیا و مارکز به عنوان معاون رئیس‌جمهور معرفی و مراسم تحلیف برگزار شد.

 گوستاوو پترو پس از ادای سوگند، در سخنان مبسوطی به تبیین برنامه های دولت جدید پرداخت و محورهایی را که در مبارزات انتخاباتی مطرح کرده بود از جمله: تلاش برای تثبیت و تداوم صلح و امنیت در کشور، رفع مشکلات محیط زیستی و آب و هوا، کوشش بین المللی برای بهبود محیط زیست و اقدام برای برون رفت از مشکلات اقتصادی و مشارکت همه جانبه‌ی مردم را مورد تاکید قرار داد.

در  این مراسم که در کاخ ریاست جمهوری کلمبیا برگزار شد، حسینی در دیدار با رئیس‌جمهور کلمبیا که معاون وی مارکز و لیوا وزیر خارجه نیز حضور داشتند، ضمن ابلاغ سلام و تبریک آیت الله ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهور کشورمان به آنها، بر علاقمندی جمهوری اسلامی ایران بر ارتقاء روابط دو کشور و گسترش همکاری های فنی و علمی و تبادلات تجاری دو کشور در دوره جدید تاکید کرد و از آقای پترو برای دیدار با رئیس‌جمهور کشورمان در مجمع عمومی سازمان ملل و سفر به تهران دعوت کرد.

لازم به ذکر است که قبل و بعد از مراسم تحلیف، سه ساعت مسئولان کشورهای شرکت کننده که غالباً از آمریکای لاتین و جنوبی بودند، فرصت گفت و گوهای دو و چند جانبه را داشتند. حسینی نیز در این فرصت با اغلب رؤسای جمهور، معاونان رؤسای جمهور و وزرای خارجه‌ی حاضر در مراسم، دیدار و پیرامون زمینه‌ها و ظرفیت‌های توسعه همکاری ها و رفت و آمد هیات ها گفت و گو کرد و در مورد نقطه نظرات و سؤالات آنان پیرامون اوضاع اقتصادی، زمینه های همکاری و تعاملات ایران با کشورهای دیگر توضیحاتی ارائه و بر آمادگی جمهوری اسلامی برای تقویت روابط و افزایش همکاری ها در چارچوب منافع طرفین تاکید کرد.

 

 

دیدار و گفت و گو با رئیس‌جمهور بولیوی،  رئیس‌جمهور شیلی، معاون رئیس‌جمهور السالوادور، معاون رئیس جمهور پرو، پادشاه و وزیر خارجه اسپانیا، نخست وزیر کاراسائو، معاون رئیس جمهور اروگوئه، نخست‌وزیر گویان، وزیر امورخارجه پاراگوئه و وزیر امور خارجه دومینیکن از جمله برنامه های معاون پارلمانی رئیس جمهور در حاشیه مراسم تحلیف بود.

 

 

انتهای پیام/

نظر شما