شناسهٔ خبر: 55549621 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

حسینی: ۴۲ لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است

تهران - ایرنا - معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: ۴۲ لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است که رهبر انقلاب هم بارها گفتند لایحه بر طرح اولویت دارد؛ ما سعی کردیم به موقع لایحه به مجلس بدهیم که نیازی به طرح نباشد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، سیدمحمد حسینی روز چهارشنبه به مناسبت روز خبرنگار در نشست با جمعی از خبرنگاران با گرامیداشت این روز با اشاره به رسالت و مسئولیت اصلی خبرنگاران و اصحاب رسانه و قلم اظهار داشت: تبیین و آگاهی‌بخشی از اهمیت و تأثیر بسیار زیادی برخوردار است و اگر به درستی انجام نشود، دشمنان روایت خود را در جامعه منتشر می کنند.

وی افزود: جامعه اسلامی از صدر اسلام و قبل از واقعه کربلا و عاشورا دچار جنگ روایت‌ها بود؛ به نحوی که با تبلیغات روانی گسترده امام حسین (ع) را خروج کننده معرفی می کردند و بعد از واقعه جانگداز عاشورا، ‌ حضرت زینب (س) و امام سجاد (ع) ‌ با سخنرانی و سیره و رفتار خویش به تبیین و روشنگری پرداختند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور با اشاره به تأثیرگذاری رسانه‌ها در هدایت افکارعمومی گفت: رسانه‌ها و خبرنگاران در عرصه جنگ روایت‌ها و جهاد تبیین نقش محوری دارند.

حسینی افزود: رسانه می تواند افکار عمومی را در جهت درست و منطقی قرار داده و در رفع مشکلات و توسعه و آبادانی روزافزون کشور تأثیر گذار باشند.

وی ادامه داد: امروز رسانه‌ها اولویت‌ها را مشخص می کنند و مدیران را در مسیر اجرای آن قرار داده و حتی بر فعالیت‌هایشان نظارت کنند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور در ادامه از برگزاری اجلاسیه مشترک دولت با هیأت رییسه و رؤسای کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی در هفته آینده خبر داد و گفت: دولت در یک‌ سال گذشته، تلاش مستمر و فراوانی برای رفع مشکلات و گره‌گشایی از دغدغه‌های مردم داشته است اما متأسفانه عده‌ای از دو سه هفته قبل در حال تلاش برای پُمپاژ یأس و ناامیدی در جامعه‌اند.

حسینی خاطرنشان کرد: مثلاً یک نماینده از۲۹۰ نماینده مجلس درباره‌ موضوعی نظر شخصی خود را می گوید، بعد این مطلب تیتر اول روزنامه و به‌گونه‌ای منعکس می‌شود که گویی موضع کل مجلس است.

معاون رئیس جمهور در ادامه با اشاره به سفرهای استانی رئیس جمهور در یک‌سال گذشته گفت: فردا (پنجشنبه) سی و یکمین و آخرین سفر دولت مردمی انجام می شود و این حجم از سفر در طول یک‌سال رکورد محسوب می شود.

وی افزود: دولت نهم و دهم در دو سال به همه استان‌ها رفت اما در این دولت، رئیس جمهور و اعضای کابینه در طول یک‌سال به همه استان‌ها سفر کردند.

حسینی اضافه کرد: در سفرهای استانی اعضای کابینه هم همراه رییس جمهور به شهرهای مختلف استان می روند و در کنار نمایندگان به مسائل و مشکلات حوزه‌های انتخابیه توجه دارند؛ ضمن این‌که قبل از هر سفر هم نمایندگان با معاون اجرائی رئیس جمهور دیدار کرده و نظرات خود را درباره مصوبات استانی بیان می‌کنند.

معاون پارلمانی رئیس‌ جمهور با اشاره به جلسات آیت‌الله رئیسی با مجامع استانی و دیدار با نمایندگان ۳۱ استان کشور گفت: در این جلسات که بعضاً تا ۴ ساعت هم طول کشیده، رئیس‌ جمهور با سعه صدر به همه صحبت‌ها و نظرات نمایندگان گوش داده است.

حسینی افزود: دولت اهل تعامل با مجلس است و وزرا مکلف شده‌اند هر هفته با نمایندگان دیدار داشته باشند و بعضی وزرا با ۲۰۰ نماینده دیدار داشته‌اند.

وی اضافه کرد: تاکنون ۵ هزار و ۵۶۷ مورد دیدار وزرا با نمایندگان انجام شده که ۸۲۲ مورد در خود مجلس در قالب دیدارهای روز دوشنبه بوده که از ابتکارات این دوره است.

معاون پارلمانی رئیس جمهور با اشاره به برگزاری ۱۵۲ جلسه وزرا با مجامع استانی گفت: وزرا همچنین ۲۳۹ جلسه با کمیسیون ها و ۶۴ جلسه با فراکسیون های مجلس برگزار کرده‌اند.

حسینی افزود: بین معاونین پارلمانی وزارتخانه‌ها برای پاسخگویی سریع به نمایندگان هماهنگی‌های لازم ایجاد شده و در این راستا ۱۵ جلسه با معاونین پارلمانی در وزارتخانه‌های مختلف برگزار کرده‌ایم که دو جلسه آن با رؤسای قوای مقننه و قضاییه بوده است.

وی با اشاره به بررسی سؤالات نمایندگان توسط معاونین پارلمانی دستگاه‌ها، گفت: تا امروز ۲ هزار و ۳۶۵ سوال از وزرا مطرح شده که نسبت به یک‌سال نخست دولت‌های قبل کاهش معناداری را نشان می دهد؛ ضمن آن‌که از این تعداد ۴۰ درصد سوال کنندگان با تعاملی که انجام شده از سوال خود انصراف دادند و سؤالات به کمیسیون ها نرفته است.

حسینی با ارائه آمار مقایسه‌ای از تعداد سوالات مطرح شده در صحن علنی مجلس در ادوار گذشته ادامه داد: در یک‌سال اول دولت دوازدهم ۴۱ سوال به صحن آمده که در ۷ مورد مجلس قانع نشد و به وزرا کارت زرد داده شده است.

وی ادامه داد: در یک‌سال اول‌ دولت یازدهم ۱۱ سوال به‌ صحن آمد که مجلس در ۶ سوال قانع نشد و به اصطلاح کارت زرد صادر کرد و در این دوره ۱۳ سوال در صحن داشتیم که تنها در ۳ مورد آنها مجلس قانع نشده است.

وی ادامه داد: البته سوال آخر برای ما خیلی عجیب بود که چرا دولت آیین نامه‌های مربوط به تشکیل وزارت ورزش را تصویب نکرده است؟ این موضوع از دولت دهم باقی مانده بود و ما در دولت و خارج از نوبت در دستور کار قرار دادیم و آیین نامه‌ها را مصوب کردیم و به اطلاع نماینده سوال کننده هم رساندیم ولی او باز سوال را طرح کرد و جالب این‌که نمایندگان هم از پاسخ دولت، قانع نشدند! در حالی که موضوع سوال عملاً منتفی شده بود.

معاون رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه اصرار داریم معاونین پارلمانی در صحن مجلس حضور داشته باشد، افزود: معاونان پارلمانی در دولت قبل حدود ۴۰۰ بار در مجلس حاضر بوده‌اند ولی در این دوره این حضور به بیش از هزار مورد رسیده که بیش از صددرصد افزایش داشته است.

حسینی همچنین گفت: در سال اول دولت دوازدهم ۴ وزیر استیضاح شد اما در این دوره فقط یک مورد اعلام وصول شد که در صحن مطرح نشد و هیچ استیضاحی نداشتیم.

وی تصریح کرد: نمایندگان در موارد متعددی از اقدامات دولت و تعامل با مجلس قدردانی کرده‌اند که یک مورد آن بیانیه‌ای با ۲۶۰ امضاء درباره عملکرد معاونت امور مجلس بوده است.

حسینی با اشاره به ۵۵ سفر خود به استان ها که به دعوت نمایندگان انجام شده، تصریح کرد: در این سفرها جلسات شورای اداری را برگزار می‌کنیم و مسائل و مشکلات مناطق مختلف را مورد بررسی قرار می دهیم چرا که وظیفه دولتمردان این است که در میان مردم باشند و به صورت میدانی مسایل را بررسی کنند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور همچنین به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر ترجیح لایحه بر طرح اشاره کرد و متذکر شد: در این دوره ۴۱ لایحه تقدیم مجلس شده و سعی کرده ایم لایحه را  به موقع بدهیم تا نیازی به طرح نباشد یا اینکه چند طرح را تجمیع و لایحه تهیه کرده ایم تا کار کارشناسی دقیقی درباره آنها انجام شود.  

وی اضافه کرد: دولت همچنین با ۱۰ طرح مجلس هم موافقت کرده است و  محتوای ۴۲ درصد لوایح، مربوط به مسایل اقتصادی و معیشتی است.

حسینی با بیان اینکه دولت با تمام توان کار می‌کند تا مشکلات انباشته شده در کشور حل شود، تاکید کرد: از نمایندگان انتظار حمایت داریم و اینگونه نباشد که فقط اشکالات گفته شود، بلکه نقاط قوت هم منصفانه گفته شود تا مردم امیدوار شوند.

نظر شما