شناسهٔ خبر: 55496916 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

کهگیلویه و بویراحمد سوگوار سقای دشت نینوا

یاسوج - ایرنا - همزمان با روز تاسوعای حسینی با حضور عاشقان اهلبیت عصمت و طهارت (ع) شهروندان کهگیلویه و بویراحمد به یاد وفاداری و مظلومیت حضرت عباس (ع) غرق در ماتم و عزا هستند.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار ایرنا، اینک سوگواران استان  فریاد رسای آزادگی و جوانمردی را با نواهای یا حسین (ع)، یاابوالفضل عباس (ع)، یا علی اصغر (ع) به اوج رسانیده اند.

اینجا روایت جانکاه گلوی پاره حضرت علی اصغر (ع)، دستان از تن جدا شده قمر بنی هاشم(ع)، لبان تشنه زنان و کودکان در مداحی ها و تعزیه ها رود اشک و حزن عاشقان ثارالله را جاری کرده است.

در شب تاسوعای حسینی غوغای دلدادگی، خروش عاشورایی، اشک و ماتم ارادتمندان اهلبیت عصمت و طهارت (ع) در واحدهای مسکونی و دسته جات عزاداری، بقاع متبرکه حسینیه ها، مساجد، گلزارهای شهدا متجلی شد.

زنان و مادران کهگیلویه و بویراحمد نیز با برپایی آیین های مرثیه به یاد عطش تشنگی کاروان حسین (ع)،ﻟﺮﺯﺵ دستان ﻃﻔﻼﻥ ﻧﺎﻻﻥ ﺯﯾﺮ باران ﺗﯿﻎ ﻭ ﻧﯿﺰﻩ ﻫﺎ در صحرای سوزان کربلا به سوگ نشسته اند.

در این سرزمین ولایتمدار اوج تجلی سوگ و ماتم شفیتگان اهل بیت عصمت و طهارات (ع)در  حجله های قاسم فرزند امام حسن مجتبی (ع) ، گهواره های حضرت علی اصغر (ع) در منازل مسکونی جلوه گری می کند.

شور حسینی در مکان های پخت و توزیع نذری برای پذیرایی از عزاداران حسینی گوشه ای دیگر از این دلدادگی هاست.

اینک دیباچه عشق و عاشقی در محافل عزاداری اباعبدالله حسیین (ع) گسترده شده است و دل ها آماده پر کشیدن به بین الحرمین است.

 تاسوعای حسینی به‌حضرت ابوالفضل عباس(ع)، علمدار دشت کربلا اختصاص دارد.

حضرت عباس ابن علی با کنیه «ابوالفضل» و «ابوفاضل» و لقب‌های قمربنی هاشم، سقا، صاحب لواء الحسین، علمدار، ابوالقِربه، عبدصالح و باب‌الحوایج، فرزند امیرالمومنین امام علی(ع) و ام‌البنین در چهارم شعبان سال ۲۶ هجری قمری در مدینه منوره دیده به جهان گشود.

آن حضرت در مکتب امام علی(ع) و برادرانش امام حسن و امام حسین(ع) تربیت یافت و در واقعه عاشورا به‌عنوان فرمانده و پرچمدار سپاه امام حسین(ع) و سقای خیمه‌های اطفال و اهلبیت امام حضور داشت.

حضرت قمر بنی‌هاشم(ع) در واقعه کربلا همراه امام حسین(ع) و یاران باوفایش بود و در روز عاشورا به علت بستن آب بر روی امام و یاران ایشان از سوی دشمن؛ تصمیم گرفته شد تا برای آوردن آب به فرات برود، مشک‌ها را برداشت و چون به کنار فرات رسید یاران ابن زیاد به وی حمله کردند و ایشان را مظلومانه به شهادت رساندند.

نظر شما