شناسهٔ خبر: 54952040 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: مهر | لینک خبر

شهرستانی که با ۸ نیرو اداره می‌شود؛

توقف «خمام» در بن بست اداری/ فرصت ۳ ماهه استاندار تمام شد

خمام- دو سال از شهرستان شدن خمام می گذرد بنا به تکلیف استاندار گیلان ادارات کل باید نمایندگی خود را در این شهرستان مستقر می کردند که تاکنون این موضوع محقق نشده است.

صاحب‌خبر -

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- بهرام قربانپور: قریب دو سال از تأسیس فرمانداری در «خمام» می‌گذرد، شهرستانی که دارای ظرفیت‌های ارزشمند در بخش‌های مختلف بوده و همچون نگینی درخشان در قلب گیلان می‌درخشد و ارتقای سیاسی به آن هویت و اصالت بخشیده است، اما برای توسعه و پیشرفت نیاز است برخی زیرساخت‌های اداری و اجرایی در این شهرستان نوپا، خوش آتیه و مستعد، فراهم شود.

دهن کجی ادارات به دستور استاندار

وجود جنگل، کوه، ساحل، تالاب و جلگه و داشتن بسیاری از ظرفیت‌های کشاورزی، فرهنگی و گردشگری در شهرستان خمام زمانی نتیجه مطلوب و توسعه‌ای دارد که ادارات و ساختار اداری و اجرایی در این شهرستان مستقر شوند.

اواخر سال گذشته بود که «اسدالله عباسی» استاندار گیلان در سفری یک روزه به شهرستان جدیدالتاسیس خمام نسبت به استقرار ادارات در این شهرستان تاکید کرد و به ادارات کل و دستگاه‌ها سه ماه فرصت داد تا ادارات و نمایندگی‌های خود را در خمام مستقر کنند که با پایان یافتن این مهلت تاکنون برخی از ادارات به دستورات عالی‌ترین مقام اجرایی استان، اعتنایی نکردند.

توقف «خمام» در بن بست اداری/ فرصت ۳ ماهه استاندار تمام شد

رشد خمام در گرو استقرار ادارات

«اسفندیار جوشن» فرماندار خمام که فقط با ۸ نیرو این شهرستان را اداره می‌کند، بن بست اداری و نبود نیروی انسانی را چالش اصلی پیش روی توسعه شهرستان دانست و اظهار کرد: بدون استقرار ادارات در شهرستان، توسعه و پیشرفت خمام میسر نمی‌شود.

فرماندار خمام با انتقاد از عدم استقرار برخی ادارات در این شهرستان، تصریح کرد: با وجود پی‌گیری‌های انجام شده توسط فرماندار قبلی و همچنین حسب دستور استاندار مبنی بر حرکت ضرب الاجلی استقرار ادارات، هنوز برخی ادارات را در شهر خمام نداریم.

جوشن، عدم استقرار ادارات در شهرستان را سبب نارضایتی مردم دانست و بیان کرد: عدم جلب رضایتمندی مردم و همچنین نبود تسهیل بخشی امورات اداری در مرام دولت و نظام نیست و این ساختار باید با استقرار ادارات اصلاح شود.

وی با بیان اینکه رشد خمام در گرو استقرار ادارات است، افزود: شایسته نیست مردم خمام برای انجام کاری که دو روز به طول می‌انجامد، شش ماه دوندگی کنند و به مرکز استان مراجعه کنند.

کم لطفی ادارات به فرمانداری خمام

فرماندار خمام با اشاره به پیگیری‌ها و مکاتبات انجام شده در خصوص استقرار و فعالیت ادارات در این شهرستان، از کم لطفی‌های برخی ادارات گله کرد و گفت: برخی ادارات حتی به خودشان زحمت ندادند که جواب نامه فرمانداری را بدهند.

جوشن با بیان اینکه ارائه خدمات صادقانه به مردم باید در اولویت مسئولان باشد، اضافه کرد: برای جلب رضایت مندی مردم باید ادارات را از مرکز استان به شهرستان آورد و مسیر خدمات رسانی را کوتاه کرد.

وی پیگیری استقرار ادارات در شهرستان خمام را از وظایف خود دانست و افزود: شهرستان خمام دارای پتانسیل و ظرفیت‌های ارزشمندی است که با استقرار ادارات توسعه پیدا می‌کند.

خمام مرکزیت و خاستگاه برنج

فرماندار خمام این شهرستان را خاستگاه و مرکزیت برنج معرفی کرد و گفت: برنج خمام شهرت جهانی دارد تا جایی که خمام، خشکبیجار و لشت نشاء در عرصه کاشت برنج از قدمت تاریخی برخوردار هستند و باید به این مقوله پرداخت.

جوشن از نصب «اِلمان برنج» در یکی از میادین خمام خبر داد و اضافه کرد: باید آوازه و شهرت تاریخی برنج خمام دوباره احیا کنیم و برای تحقق این امر به کمک رسانه‌ها و خبرنگاران نیازمندیم.

وی با بیان اینکه بلاتکلیفی اداری جلوی پیشرفت خمام را گرفته است، افزود: متولیان اصلی ادارات در خمام مشخص نیستند و این چالش اصلی توسعه این شهرستان است.

توقف «خمام» در بن بست اداری/ فرصت ۳ ماهه استاندار تمام شد

بلاتکلیفی دو دهه‌ای کمربندی خمام

فرماندار خمام با انتقاد از بلاتکلیفی دو دهه‌ای کمربندی و میدان ولی عصر (عج) این شهرستان، بیان کرد: عدم ساماندهی کمربندی و میدان ولی عصر (عج) خمام کلاف سردرگمی که حتی به وزارتخانه هم کشیده شده اما بلاتکلیف رها شده است.

جوشن با بیان اینکه استقرار ادارات روند پیشرفت پروژه‌ها سرعت می بخشد، اضافه کرد: به تعبیر آقای استاندار خمام باید همانند نگینی درخشان بدرخشد که تحقق این امر نیازمند مساعدت، همراهی و همدلی ادارات در این شهرستان است.

وی با بیان اینکه برخی از ادارات در خمام مکان دارند ولی مستقر نمی‌شوند، افزود: برخی از ادارات مکان خود را به بخش خصوصی اجاره داده و از حضور در این شهرستان امتناع می‌ورزند.

تشریفات زائد اداری را نمی‌پذیریم

فرماندار خمام که خود را مهمان بخشداری می‌داند، از احداث ساختمان جدید برای فرمانداری در آینده خبر داد و بیان کرد: دولت مردمی حائل به تشریفات زائد اداری نیست و هدفش خدمت رسانی صادقانه به مردم است و این مهم باید در رده‌های میانی و زیرین مدیریت لحاظ شود.

جوشن با اشاره به جمعیت ۶۰ هزار نفری خمام، نبود ادارات ارشاد، صمت، جهاد، بنیاد شهید، منابع طبیعی، محیط زیست و آب را چالش بزرگ دانست و بیان کرد: جمعیت ۶۰ هزار نفری خمام چشم‌انتظار استقرار ادارات و حضور مسئولان مربوطه برای پیگیری امور اداری خود هستند تا مجبور نباشند برای یک کار اداری به مرکز استان مراجعه کنند.

وی با اشاره به دو بخش مرکزی و چوکام در شهرستان خمام فقدان نیروی انسانی و نبود چارت اداری را ناراحت کننده برشمرد و افزود: بخشداران خمام فقط خودشان هستند و بخشداری و یک دنیا امورات اداری و اجرایی.

توقف «خمام» در بن بست اداری/ فرصت ۳ ماهه استاندار تمام شد

جهادی که فقط تابلوی شیک دارد

فرماندار خمام با اشاره به ظرفیت کشاورزی این شهرستان، بر لزوم استقرار و فعالیت اداره جهاد کشاورزی در خمام تاکید کرد و گفت: از جهاد کشاورزی خمام فقط یک تابلوی شیک و زیبا نصیب مردم شده و خبری از اقدامات و فعالیت‌های این اداره نیست.

جوشن با اشاره به مواهب ارزشمند طبیعی و خدادادی در خمام، بیان کرد: وجود ساحل، تالاب، جنگل‌های هیرکانی و دیگر ظرفیت‌های ارزشمند در خمام، آن را از بقیه شهرستان‌ها متمایز کرده است.

وی گریزی هم به خشک کردن تالاب‌ها و تصاحب اراضی از سوی برخی سوداگران و منفعت طلبان زد و افزود: حفظ و احیای تالاب‌های خمام نیازمند استقرار متولی و آن دستگاه مربوطه است.

خمام فقط اسم «شهرستان» شدن را به یدک می‌کشد

«خمام» در تاریخ ۲۷ دی ماه ۱۳۹۹ صاحب فرمانداری شد و این مهم که از ارتقا سیاسی این منطقه حکایت دارد، ابرهای امید و آرزو را روانه خمام کرد. شهرستان شدن خمام اگرچه یک کار بسیار ارزشمند و ماندگار است اما نبود ادارات و عدم حضور مسئولان اداری و اجرایی در شهرستان، چیزی را برای مردم و توسعه شهرستان تغییر نمی‌دهد و خمام فقط اسم «شهرستان» شدن را به یدک می‌کشد.

ارتقا سیاسی خمام باید با استقرار ادارات و دستگاه‌های خدمات رسان در شهرستان همراه شود، تا خمام در مدار توسعه و پیشرفت قرار گیرد در غیر این صورت در بن بست اداری و اجرایی متوقف می‌شود.

آنطور که فرماندار خمام گفت با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته از طرف این فرمانداری، تذکرات و دستورات استاندار گیلان تاکنون فقط ۵۰ درصد ادارات در این شهرستان مستقر شدند و مابقی هنوز تکلیفشان مشخص نیست و این طور که به نظر می‌رسد مردم خمام برای رسیدگی به امورات اداری حالا حالاها شأن باید مسیر خمام به رشت را متر بزنند.

نظر شما