شناسهٔ خبر: 54752621 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: مهر | لینک خبر

بیانیه مشترک آمریکا و کشورهای اروپایی درباره لیبی

ایالات متحده آمریکا و چهار کشور اروپایی انگلیس، فرانسه، آلمان و ایتالیا بیانیه مشترکی را درباره اوضاع لیبی منتشر کردند.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، آمریکا و کشورهای اروپایی آلمان، انگلیس، فرانسه و ایتالیا بیانیه مشترکی را درباره اوضاع لیبی صادر کردند.

بر اساس این گزارش، آمریکا و چهار کشور اروپایی مذکور در این بیانیه با هرگونه اقدامی که به چندپارچگی در لیبی منجر شود اعلام مخالفت کردند.

در این بیانیه آمده است: لیبی به دولتی یکپارچه نیاز دارد که قادر به حکومت و برگزاری انتخابات در سراسر این کشور باشد.

این بیانیه می‌افزاید: ما با ایجاد مؤسسات موازی برای در اختیار گرفتن قدرت با زور مخالفیم.

از سوی دیگر، «عبدالحمید الدبیبه» نخست وزیر دولت وحدت ملی لیبی از این بیانیه مشترک استقبال کرد.

الدبیبه افزود: ما از این بیانیه بین المللی که با موضع مخالف ما در سیطره بر قدرت با زور در لیبی همسوی دارد، استقبال می‌کنیم.

وی گفت: موضع سازمان ملل متحد موضوع تداوم کار طرف‌های لیبیایی طبق مقررات توافق سیاسی را حل و فصل کرده است. ما به ادامه سیاست شفافیت پیرامون هزینه‌های دولت در لیبی پایبند هستیم.

در همین حال، «فتحی باشاغا» نخست وزیر دولت مأمور به تشکیل کابینه از طرف مجلس لیبی نیز از بیانیه آمریکا و اروپا پیرامون دعوت به تشکیل دولت یکپارچه در لیبی استقبال کرد.

این در حالی است که هیئت سازمان ملل متحد در لیبی اخیراً نسبت به ادامه درگیری‌ها در طرابلس پایتخت این کشور ابراز نگرانی کرد. این ابراز نگرانی سازمان ملل پس از پس درگیری شدید میان شبه نظامیان در پایتخت لیبی اعلام شده است.

درگیری‌ها در حالی رخ می‌دهد که لیبی بار دیگر صحنه تنش و درگیری میان گروه‌های مختلف شده است.

سازمان ملل در بیانیه خود اعلام کرد که درگیری‌های لیبی جان غیرنظامیان را به خطر می‌اندازد و روند تشکیل دولت فراگیر را با چالش روبرو خواهد کرد.

خبرگزاری مهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید 

نظر شما