شناسهٔ خبر: 54752366 - سرویس ورزشی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

تشریح قوانین جدید امتیازی و داوری در مسابقات قهرمانی آسیا/ یک تکواندوکار چگونه برنده می‌شود؟

رقابت‌های تکواندو قهرمانی آسیا در کشور کره‌جنوبی با سیستم امتیازدهی و قوانین جدید در حال برگزاری بوده و شرایط نسبت به گذشته تغییر کرده است.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، بیست و پنجمین دوره مسابقات تکواندو قهرمانی آسیا از صبح روز جمعه در شهر چانچئون کره‌جنوبی آغاز شد و به مدت 4 روز ادامه  دارد. 

برگزاری این مسابقات برای اولین بار در قاره آسیا با سیستم امتیازی جدید باعث ایجاد سؤالاتی برای علاقمندان این رشته ورزشی شده است. در مسابقات قهرمانی آسیا دیگر مانند گذشته برای اعلام برنده، مجموع امتیازات سه راند مبارزه تکواندوکارها محاسبه نمی‌شود و  برنده در صورت برد در دو راند از سه راند مشخص خواهد شد.  

قوانینی که از ابتدای سال 2022 میلادی تصویب شد و ابتدا به صورت آزمایشی در چند تورنمنت قاره اروپا و سپس در گرندپری رم در خردادماه سال جاری اجرا شد و قرار است با رفع مشکلات در صورت تایید نهایی در المپیک 2024 پاریس نیز به اجرا گذاشته شود. 

در سیستم راند شماری جدید هر تکواندوکاری که در پایان راند، امتیاز بیشتری کسب کرده باشد، به شرطی که 5 اخطاره نشده باشد، برنده آن راند خواهد شد. یعنی حتی اگر یک ورزشکار با اختلاف امتیاز از حریف خود پیش باشد، اما 5 اخطاره شود، بازنده راند خواهد شد. در صورتی که یک تکواندوکار اختلاف امتیازات خود با حریفش را در هر زمانی از راند به 12 امتیاز برساند، مسابقه در همان لحظه قطع و برنده راند اعلام می‌شود.

در قوانین جدید، تکواندوکار تنها برنده یک راند خواهد بود؛ به این معنی که در راند بعد دو تکواندوکار مسابقه را با شرایطی برابر شروع می‌کنند و امتیازات و‌ اخطارهای راند قبل پاک شده و مجدداً شانس آن را خواهند داشت تا به برتری برسند. 

 یک تکواندوکار برای پیروزی در هر مسابقه نیاز به برتری در دو راند دارد و اگر در پایان راند دوم هر کدام از تکواندوکارها  یک راند را به سود خود خاتمه داده باشند، سرنوشت مبارزه به راند پایانی و سوم کشیده می‌شود و در غیر این صورت تکواندوکاری که دو راند نخست را برده باشد، برنده مسابقه خواهد شد.

اگر در پایان یک راند، دو تکواندوکار امتیاز مساوی داشته باشند، برنده  چگونه مشخص خواهد شد؟ در این صورت نیز فدراسیون جهانی چهار معیار را به ترتیب برای اعلام برنده مشخص کرده که به شرح زیر است:

معیار اول: هر بازیکنی که امتیازات بیشتری را از ضربات چرخشی سر و تنه کسب کرده باشد، برنده خواهد بود. در اینجا تعداد ضربات مهم نیست بلکه مقدار امتیاز کسب شده از طریق ضربات چرخشی ملاک خواهد بود.

معیار دوم: ارزش امتیازی نمرات تعیین کننده خواهد بود؛ به این معنی که  امتیاز کسب شده به ترتیب از طریق ضربه سر 3 امتیاز، ضربه تنه 2 امتیاز، مشت یک امتیاز و نهایتا کسب یک امتیاز با جریمه سرداور به حریف (اخطار کام چوم حریف ) ملاک برتری خواهد بود. در اینجا امتیازات چرخشی ملاک پیروزی نیست و فقط ضربات مستقیم تعیین کننده است چرا که به معیار ضربات چرخشی در آیتم نخست اشاره شده است.

معیار سوم: تعداد ضرباتی که توسط سنسورهای الکترونیکی تعبیه  در هوگو‌ ثبت شده باشند، اما منجر به امتیاز نشده باشد، ملاک برتری خواهد بود (در اینجا منظور ضرباتی خواهد بود که قدرت لازم یا تاثیر لازم برای کسب امتیاز را نداشته است).

معیار چهارم: در معیار آخر اگر امتیاز دو تکواندوکار مساوی بود و در هیچ کدام از شرایط بالا نسبت به یکدیگر برتری نداشتند، برنده بر اساس نظر داوران و با توجه به معیارهایی که برای آنها مشخص شده است، اعلام خواهد شد. (در مسابقاتی که سه داور کنار حضور داشته باشد، هر سه رای خود را اعلام خواهند کرد، اما در مسابقاتی که دو داور کنار حضور داشته باشد، داور وسط نیز در رای گیری شرکت خواهد کرد)

همچنین از مهمترین تغییرات قوانین جدید این است که بازیکنان به محض تماس با یکدیگر یا همان اصطلاح کلینچ، تنها 3 ثانیه بعد از فرمان فایت سر داور فرصت دارند از یکدیگر جدا شوند. در واقع فرمان فایت همان دستور جدا شدن به بازیکنان است. در این فاصله هر گونه گرفتن یا آویزان کردن دست‌ها از شانه و یا عبور دست‌ها از بدن حریف خطا محسوب می‌شود. اجرای  ضربه به پشت سر حریف در زمان کلینچ خطا محسوب خواهد شد و  اگر بازیکن امتیازی از این تکنیک بگیرد نیز می‌بایست باطل شود. 

از دیگر تغییرات نیز این است که بازیکنان تنها مجاز به اجرای دو تکنیک در هوا خواهند بود و  پس از آن حتما باید پا به زمین گذاشته و مجدد اجرای تکنیک کند. ملاک ضربات چرخشی نیز  چرخش سر و شانه است و  حتما هر دو باید چرخش داشته باشند تا ضربه به عنوان یک تکنیک چرخشی محاسبه شود، اما اگر بازیکن چنانچه در اثر اجرای یک تکنیک چرخشی که منجر به کسب امتیاز شود به زمین بیفتد دیگر مانند گذشته اخطار افتادن تعلق نخواهد گرفت.

انتهای پیام/ 

نظر شما