شناسهٔ خبر: 54749206 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: اقتصاد آنلاین | لینک خبر

چگونه بعد از طلاق فرزندم را تربیت کنم؟

تربیت فرزندان طلاق تکنیک های زیادی دارد که در جلسات مشاوره کودک والدین می توانند آموزش ببینند. اما به نظر شما برای تربیت فرزند پس از طلاق چکار کنیم؟

صاحب‌خبر -
 • چگونه می توان فرزندانی سالم و شاد را پس از طلاق تربیت کرد
 • اهمیت موضوع تربیت فرزند پس از طلاق
 • چرا همکاری پدر و مادر برای تربیت فرزندان طلاق مهم است؟
 • همکاری پدر و مادر بهترین گزینه برای کودکان شما و از اولویت های تربیت بچه طلاق است
 • ۱- احساس امنیت
 • ۲- بهره مندی از ثبات
 • ۳- درک حل مسئله بهتر
 • ۴- داشتن الگوی سالم
 • مهم ترین تکنیک ها برای تربیت فرزندان طلاق
 • ۱- خشم و صدمه زدن به یکدیگر را کنار بگذارید
 • ۲- احساسات را از رفتار جدا کنید
 • ۳- دریافت احساسات از جای دیگری ممنوع
 • ۴- بیشتر از قبل بر کودکتان تمرکز کنید
 • ۵- در تربیت بچه طلاق استفاده از بدنتان را بیاموزید
 • ۶- کودکان در وسط قرار دارند
 • ۷- هرگز به عنوان مخبر (خبر برنده) از فرزندان استفاده نکنید
 • ۸- مسائل خود را برای خودتان نگه دارید
 • ۹- با همسر سابق خود ارتباط برقرار کنید
 • نگاهتان به این رابطه مثل یک رابطه شغلی و تجاری باشد
 • اصولی و منطقی درخواست کنید
 • گوش بدهید
 • گفتگوها را متمرکز بر فرزندانتان حفظ کنید
 • ۱۰- پدر و مادر به عنوان یک تیم
 • احترام گذاشتن را فراموش نکنید
 • گفتگو بین والدین لازم است

چگونه می توان فرزندانی سالم و شاد را پس از طلاق تربیت کرد

به گزارش اقتصادآنلاین، اگر این سوال، سوال شماست، این مقاله را با دقت بخوانید، چون تربیت کردن بچه های طلاق یکی از وظایف والدین است، والدینی که دیگر با هم زندگی نمی کنند اما هنوز یک نقطه مشترک: فرزندشان

بسیاری از زوج ها، پس از طلاق فراموش می ‌کنند که فرزندی دارند که آینده پیش رویش با تربیت والدین شکل می‌ گیرد. تربیت فرزند پس از طلاق اتفاقا باید بیشتر از قبل حائز اهمیت باشد.

اهمیت موضوع تربیت فرزند پس از طلاق

شراکت پدر و مادر از هم جدا شده در تربیت فرزند می تواند به ثبات کودکان و روابط نزدیک با هر دو پدر و مادر، کمک بسیاری نماید اما به ندرت اتفاق می افتد، اتفاقا این یکی دلایل پشیمانی یعد از طلاق است که والدین دچار آن می شوند.

کنار گذاشتن مسائل مربوط به زندگی گذشته و همکاری پدر و مادر با رضایت طرفین در تربیت فرزندان می تواند مملو از انواع استرس های پنهان و آشکار باشد. با این راهنمایی، شما می توانید آرامش خود را حفظ کنید، سازگار باقی بمانید و از مناقشه اجتناب کرده و مشترکا کودک را سرپرستی نمایید.

چرا همکاری پدر و مادر برای تربیت فرزندان طلاق مهم است؟

چیزی که در جلسات مشاوره بعد از طلاق می بینیم این است که، پس از طلاق زن و مرد ترجیح می دهند حتی یکدیگر را نبیینند. در این شرایط تصمیم گیری برای صحبت برای تربیت مشترک فرزند خیلی سخت و طاقت فرساست.

با وجود اینکه این راه حل آسان نیست، اما بهترین راه برای تامین نیاز های کودک و رسیدگی به او بهره مندی از پدر و مادر توام با هم است. در شروع بهتر است به رابطه خود در مورد تربیت فرزند فکر کنید تا رابطه شخصی با یکدیگر.

فرزندان باید اولویت پدر و مادر باشند. اولین قدم برای بالغ بودن در این راه این است که پدر و مادر همیشه فرزندان را اول از هر کاری قرار دهند.

همکاری پدر و مادر بهترین گزینه برای کودکان شما و از اولویت های تربیت بچه طلاق است

از طریق مشارکت پدر و مادر فرزندان می فهمند که جنگ آنها به پایان رسیده و پدر و مادر نیاز آنها به هر دو را درک می کنند. کودکان و نوجوانان که پدر و مادر طلاق گرفته دارند، در یک رابطه همکاری موارد زیر را بدست می آورند:

۱- احساس امنیت

بر اساس مبانی و اصول روانشناسی بچه های طلاق، اعتماد به نفس فرزندان با دریافت عشق از هر دوی پدر و مادر بیشتر شده و با سرعت بیشتری با طلاق سازگار می شوند.

۲- بهره مندی از ثبات

همکاری پدر و مادر موجب پرورش قوانین مشابه، نظم و انضباط می شود و بچه ها می دانند از آنها چه انتظاری می رود. از این طریق بهتر می توان به مشکلات و نیازهای بچه های طلاق هم پی برد.

۳- درک حل مسئله بهتر

 کودکانی که شاهد همکاری پدر و مادر پس از طلاق هستند، بیشتر یاد می گیرند که چگونه به طور موثر و مسالمت آمیز مشکلات خود را حل کنند.

۴- داشتن الگوی سالم

 با همکاری پدر و مادر، برای فرزندان یک الگوی سالم تربیتی ایجاد می شود. ایجاد الگوی حقیقی و قابل اتکا بهترین راه برای کمک کردن به فرزندان طلاق است.

آنها والدین را می بینند و از آنها الگو می گیرند، پس تمام تلاشتان را به خرج دهید تا با الگو سازی صحیح تشویق کردن بچه ها را عملی انجام دهید.

مهم ترین تکنیک ها برای تربیت فرزندان طلاق

در ادامه به مهم ترین روش هایی که روانشناسی کودکان به ما آموزش می دهد تا در تربیت فرزندان طلاق موفق شویم را بیان می کنیم.

۱- خشم و صدمه زدن به یکدیگر را کنار بگذارید

کلید مشترک پدر و مادر برای تربیت فرزند پس از طلاق این است که تنها بر کودکان و فرزندان خود تمرکز کنند.

بله، این می تواند بسیار دشوار باشد. این بدان معنی است که افکار و احساسات منفی، خشم، آسیب های روانی دیده شده در زندگی مشترک قبلی را به خاطر فرزندان در نظر نگیرید. مسلما، کنار گذاشتن چنین احساسات قوی ممکن است سخت ترین بخشی از یادگیری همکاری با همسر سابق خود باشد اما این را نیز بدانید این کار حیاتی ترین مرحله نیز هست.

۲- احساسات را از رفتار جدا کنید

این درست که شما صدمه دیده اید اما اجازه ندهید احساساتتان رفتارتان را هدایت کند. اینکه با همسرتان مشکل داشته اید نباید باعث شود تربیت فرزندتان را رها کنید!

منفی ترین خصوصیات بچه های طلاق زمانی ایجاد می شود که والدین آنها را نادیده می گیرند و حس مهم بودن از آنها گرفته می شود!

۳- دریافت احساسات از جای دیگری ممنوع

هرگز برای فرزند خود برون ریزی نداشته باشید . دوستان، مشاورین روانشناس، و یا حتی یک حیوان خانگی دوست داشتنی می توانند شنوندگان خوبی باشند زمانی که شما نیاز به خارج کردن احساسات منفی از سینه خود دارید.

ورزش کردن همچنین می تواند یک خروجی سالم برای از بین بردن احساسات منفی و راهی درست برای تربیت فرزند پس از طلاق باشد.

اما احساسات منفی و بد خود که حاصل از طلاقتان است را به بچه ها نگویید، با این کار آنها را نابود می کنید، بدترین کار در تربیت فرزندان طلاق این است که آنها در جریان غم و ناراحتی شما قرار بگیرند.

۴- بیشتر از قبل بر کودکتان تمرکز کنید

 اگر شما احساس خشم و رنجش دارید ، سعی کنید به خاطر داشته باشید که چرا نیاز به اینکار دارید: بهترین منافع کودک شما در خطر است. خشم شما می تواند با تمرکز به اهداف فرزندتان به آرامش تبدیل شود.

۵- در تربیت بچه طلاق استفاده از بدنتان را بیاموزید

 شانه هایتان را رها کنید، آرام و منظم تنفس کنید و سیخ نه ایستید زیرا خشمتان حفظ می شود.

اینکه همیشه زبان بدن مثبتی داشته باشید به فرزندتان هم منتقل می شود، آنها دوست ندارند والدین خود را رنجور، آسیب دیده و غمناک ببینند. 

۶- کودکان در وسط قرار دارند

 شما ممکن است هرگز نتوانید خشم و ناراحتی خودرا از بین ببرید اما باید بتوانید آن را از فرزندتان جدا کنید. آنها خاطرات و احساسات شخص شما هستند و نباید به فرزندتان مربوط شود.

۷- هرگز به عنوان مخبر (خبر برنده) از فرزندان استفاده نکنید

متاسفانه بسیاری از والدین با اصول تربیت کردن بچه های طلاق آشنایی ندارند و از آنها به عنوان مخبر استفاده می کنند!

هنگامی که از فرزندتان برای بردن خبر بین خودتان استفاده می کنید آنها را در مرکز درگیری قرار می دهید در صورتی که هدف دور کردن آنها از درگیری است.

هدف از آموزش تربیت بچه طلاق این است که دلبندتان دور از طوفانی باشد که پدر و مادر ایجاد کرده اند! از دید روانشناسی این یکی از بدترین انواع تنبیه کردن بچه ها است که والدین انجام می دهند.

۸- مسائل خود را برای خودتان نگه دارید

 هرگز چیز منفی در مورد سابق خود به فرزندان خود نگویید زیرا او احساس می کند که باید از بین شما دو نفر یکی را انتخاب کند.

اگر رابطه جدیدی را شروع کرده اید و ابتدای کار هستید نیاز نیست فرزندتان را در جریان قرار دهید، پر شدن جای پدر و مادر برای بچه های طلاق کار آسانی نیست. این موارد تاثیر منفی طلاق بر فرزند دختر را به خصوص بیشتر هم می کند.

۹- با همسر سابق خود ارتباط برقرار کنید

در زندگی بعد از طلاق گرفتن ممکن است آرام بودن در زمان برخورد با همسر سابق که در گذشته ضربه های زیادی به شما زده است، غیرممکن به نظر برسد. اما با تمرین تکنیک های سریع کاهش استرس مثل تنفس عمیق شکمی، شما می توانید بیاموزید که خود را کنترل کنید..

ارتباط با همسر سابق یک کار دشوار است. به یاد داشته باشید که همیشه لازم نیست برای برقراری ارتباط با همسر سابقتان با او گفتگو کنید راه های مانند فرستادن پیام کوتاه پیغامی در واتساپ یا ایمیل هم می تواند شما را به هدفتان برساند هدف اصلی انتخاب درست برای تربیت فرزند پس از طلاق است.

روش های زیر می تواند به شما در شروع و حفظ ارتباط موثر کمک کند:

نگاهتان به این رابطه مثل یک رابطه شغلی و تجاری باشد

رابطه با همسرتان را به عنوان رابطه با یک شریک تجاری در نظر بگیرید. در این رابطه تجارت شما، رفاه و بهزیستی فرزندتان است. با همسر سابقتان به گونه ای صحبت یا مکاتبه کنید که انگار او یک همکار است. خونسرد باشید و آرام و مقتدر صحبت کنید.

اصولی و منطقی درخواست کنید

 به جای جملات امری و دستوری از جملاتی استفاده کنید که نشان دهنده درخواست تقاضاهاست. مثلا برایت ممکن است که ….

گوش بدهید

 یک تعامل بالغانه با گوش دادن آغاز می شود. حتی اگر با همسر سابقتان مخالف باشید باید به او این اطمینان را بدهید که دیدگاه او را درک می کنید. گوش دادن لزوما به معنای موافق بودن نیست.

گفتگوها را متمرکز بر فرزندانتان حفظ کنید

اجازه ندهید گفتگوها به سمت ابراز نیازهای شما یا او منحرف شود. این ارتباط تنها باید درباره نیازهای فرزندانتان باشد.

می بینید که آنقدر هم سخت نیست و می توانید با مدیریت صحیح احساسات اوضاع را پیش ببرید و در تربیت بچه طلاق استاد شوید.

۱۰- پدر و مادر به عنوان یک تیم

تربیت فرزندان طلاق پر است از تصمیماتی که باید با همسر سابقتان اتخاذ کنید. برای فرزندان شما خوب است که با نظرات و دیدگاه های متفاوت مواجه شوند و بیاموزند که انعطاف پذیر باشند. اما آنها هم چنین نیاز دارند که بدانند در هر دو خانه، تحت انتظارات مشترکی زندگی می کنند.

احترام گذاشتن را فراموش نکنید

به والد دیگر اجازه بدهید از موضوعات مربوط به فرزندتان آگاه باشد و به ایده های او احترام بگذارید و در برابر آنها منعطف باشید.

عشق شما به فرزندتان نیاز به اثبات ندارد اما او والد دیگری هم دارد که نظراتش باید شنیده شود، همین فهم و درک شما بهترین روش برای تربیت کردن بچه های طلاق است و درس های زیادی با خود دارد.

گفتگو بین والدین لازم است

در مورد اختلاف نظرهای خود صحبت کنید البته نه در حضور فرزندتان. اگر نتوانستید به توافق برسید از یک مشاور روانشناس برای تربیت فرزند کمک بگیرید. نیاز نیست به زوج درمانگر مراجعه کنید چون شما زندگی مشترکی با هم ندارید.

منبع: ویکی روان

نظر شما