شناسهٔ خبر: 54059492 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: مهر | لینک خبر

معاون قضائی مدیرکل دادگستری خراسان رضوی خبر داد؛

راه‌اندازی ۴۵۰ شعبه همیاری شوراهای حل اختلاف در خراسان رضوی

کاشمر - معاون قضائی مدیرکل دادگستری خراسان رضوی از راه‌اندازی ۴۵۰ شعبه همیاران شوراهای حل اختلاف در استان خراسان رضوی خبر داد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار مهر، محمود رفسنجانی ظهر امروز در آئین شروع به‌کار همیاران شوراهای حل اختلاف در شهرستان کاشمر که در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، گفت: سند تحول قضائی در دوره ریاست آقای رئیسی در قوه قضائیه تدوین و آماده شد و مورد تأیید مقام معظم رهبری قرار گرفت و به‌عنوان سند راهبردی و نقشه راه برای هرکدام از رؤسای قوه قضائیه قرار خواهد گرفت

وی با تأکید بر اینکه در این سند تحول قضائی توجه ویژه‌ای به دستگاه قضا شده است، تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین چالش‌ها در دادگستری، حجم ورودی پرونده‌ها به دادگستری و طولانی شدن رسیدگی این پرونده‌ها است که نارضایتی مردم را در بردارد که در این سند تحول استفاده از ظرفیت مردمی به‌خوبی دیده‌شده است.

رئیس توسعه شوراهای حل اختلاف استان خراسان رضوی اظهار کرد: در سال ۱۳۹۹ با همکاری امور مساجد استان خراسان رضوی، ۴۵۰ شعبه همیاران شوراهای حل اختلاف راه‌اندازی شد که ۱۵۰ شعبه در مشهد و ۳۰۰ شعبه در شهرستان‌های استان است.

رفسنجانی با بیان این. که در رابطه با شوراهای حل اختلاف شاهد نوآوری خوبی در استان هستیم، گفت: اجرای این برنامه‌ها از ابتکارات مدیریتی قوه قضائیه در استان است؛ هم‌اکنون این برنامه در حال بررسی است تا در سایر بخش‌ها و استان‌ها اجرا شود که می‌توان از آن به‌عنوان بخشی از افتخارات مجموعه قضائی استان خراسان نام برد.

وی با اشاره به اینکه ۶۰ درصد از پرونده‌های واگذار شده به همیاران شوراهای حل اختلاف با صلح و سازش مختومه شده است خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۵ هزار پرونده در سطح استان به شوراهای حل اختلاف ارجاع شده است که ۱۰ هزار پرونده رسیدگی و ۵ هزار در دست اقدام است، از این تعداد، شش هزار پرونده با صلح و سازش به اتمام رسیده که از پرونده‌های وارده به دادگستری کاسته است.

وی عنوان کرد: هشت شعبه همیاران شوراهای حل اختلاف، سفیران ضامن آهو از خادمین آستان قدس رضوی هستند که پرونده‌های قتل عمد کشوری را بررسی و به صلح و سازش می‌رسانند.

معاون قضائی مدیرکل دادگستری خراسان رضوی افزود: در سال ۱۳۹۹ تعداد ۴۰ فقره پرونده توسط همیاران شوراهای حل اختلاف سفیران ضامن آهو به صلح و رضایت منتهی شده است که رتبه سوم کشوری را کسب کردند، در سال ۱۴۰۰ نیز پرونده‌های به نتیجه رسیده به ۷۰ فقره رسید که قطع به‌یقین رتبه اول کشوری را کسب خواهد کرد.

رفسنجانی اظهار کرد: به‌زودی همیاران صلح در روستاها راه‌اندازی خواهد شد که با کمک علما، معتمدین در روستا خواهیم توانست اختلافات جزئی در روستا را به صلح و سازش تبدیل کنیم.

استفاده از ظرفیت روحانیون برای حل مسائل قضائی

در ادامه این جلسه، حجت‌الاسلام جواد طاهری با بیان اینکه جای تأسف است که ما در کشور اسلامی با ۸۵ میلیون جمعیت، ۱۳ میلیون پرونده قضائی داشته باشیم ولی ژاپن با بیش از ۱۵۰ میلیون جمعیت فقط سه میلیون پرونده قضائی داشته باشد. گفت: دادگستری از ظرفیت روحانیون و تریبون‌های نماز جمعه و مساجد برای آشنایی بهتر مردم با قوانین و معضلات فعلی جامعه استفاده کنند

وی ادامه داد: گرچه روحانیون در منبرها احکام اسلام را بیان می‌کنند ولی اگر اطلاع از معضلات و مشکلات اجتماعی داشته باشند، می‌توانند به کمک دادگستری بیایند

امام‌جمعه شهرستان کاشمر خاطرنشان کرد: متأسفانه روحانیون از تعداد پرونده‌ها و مشکلات اجتماعی که در دادگستری بررسی می‌شود اطلاعی ندارند در صورتی که دادگستری می‌تواند از این ظرفیت برای کاهش مشکلات اجتماعی و ورودی پرونده‌های اختلافی استفاده کند.

رئیس اداره دادگستری شهرستان کاشمر نیز در این جلسه گفت: از تعداد هشت هزار پرونده‌ای که به شورای حل اختلاف شهرستان ارجاع داده شده، ۲۰ درصد به صلح و سازش ختم شده است.

علی‌اکبر تقی‌نژاد با بیان اینکه تاکنون برای ۱۵ شعبه همیاران شوراهای حل و اختلاف در شهرستان ابلاغ گرفته‌ایم، افزود: راه‌اندازی ۲۰ شعبه دیگر برای روستاها در دست اقدام است.

وی عنوان کرد: هم‌اکنون سه شعبه در مساجد، سه شعبه در اصناف، پنج شعبه در روستاها و ۴ شعبه در ادارات شهرستان با دریافت احکام خود فعال خواهند شد.

نظر شما