شناسهٔ خبر: 53761929 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: برنا | لینک خبر

زهره هراتیان در گفت‌وگو با برنا

کارهای درست ایفمارک هیچ وقت دیده نمی‌شود/ در مورد زهره کودایی هیچ ارگان رسمی از ما چیزی نپرسید

رئیس مرکز ایفمارک گفت: کارهای درست ایفمارک هیچ وقت دیده نمی‌شود.

صاحب‌خبر -

زهره هراتیان، رئیس مرکز ایفمارک، درباره فعالیت‌های انجام شده برای بخش فوتبال زنان در این مجموعه به خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری برنا گفت: همانطور که در جریان هستید معاینات پیش فصل تیم‌های فوتبالی که در بخش لیگ مردان فعالیت دارند در ایفمارک انجام می شود، که همواره این معاینات هم به صورت حرفه‌ای و طبق استاندارهای فیفا است اما از حدود چهار سال پیش تصمیم گرفتیم که در بخش فوتبال زنان هم این کار را انجام دهیم البته با توجه به هزینه‌ای که این موضوع در برداشت ما صحبتی با سازمان لیگ انجام دادیم که قرار شد این معاینات در بخش زنان بدون پرداخت هزینه باشد.

وی افزود: درادامه هم یکی دو مورد از گزارش این معاینات را برای فیفا ارسال کردیم و فیفا در توئیتر خود اعلام کرد که برای اولین بار در تاریخ فوتبال ایران، لیگ حرفه ای فوتبال زنان هم مثل لیگ حرفه ای مردان معاینات خود را طبق استانداردهای فیفا انجام می‌دهد اما در ادامه برای لیگ دسته یک و دو با توجه به اینکه هزینه‌های رفت و آمد خود تیم‌ها به ایفمارک سخت بود، استانداری را ابلاغ کردیم که آزمایش های انجام شده باید با این مهر و توسط متخصص لازم انجام شود که تا به امروز هم با همین روند و برنامه پیش رفتیم. البته ما هرگز متخصص را تعیین نمی کنیم فقط باید آن متخصصی که آزمایش ها را انجام می دهد شماره نظام پزشکی داشته باشد یا آزمایشگاه مورد تایید وزارت بهداشت و درمان باشد.

هراتیان در مورد تست‌هایی که در این مرکز انجام می‌شود، بیان کرد: تست‌هایی که در مرکز ایفمارک انجام می شود شامل، معاینات قلب و عروق، ارزیابی اسکلتی و عضلانی و یکسری آزمایش هایی که طبق قوانین فیفا ویژه برای بانوان هست که آنهم مربوط برای تعیین جنسیت است.

وی در ادامه در مورد حواشی پیش آمده برای گلر تیم ملی فوتبال زنان ایران نیز اینگونه توضیح داد: زهره کودایی از زمانی که وارد فوتبال شد طبق استاندارهای فیفا اینجا پرونده دارد. پرونده سالیانه کودایی پیش مرکز ما بود و تا زمانی که در لیگ است هر سال این اتفاق خواهد افتاد نه تنها برای او بلکه برای همه کسانی که می‌خواهند فوتبال یا فوتسال بازی کنند. طبق استاندارهای فیفا معاینات آنها انجام می‌شود. کودایی هم چون از قبل پیش ما این مراحل را طی کرده بود و پرونده او هم در AFC بود ما خیالمان راحت بود که مشکلی از این نظر پیش نخواهد آمد. در کنار مواردی که گفته شد حتی قبل از اینکه تیمی وارد بحث تورنمنت بین‌المللی شود نامه‌ای به فدارسیون می‌آید و دبیرکل فدراسیون امضا می‌کند و تعهد می‎دهد که همه افراد معاینات تعیین جنسیت را انجام دادند و از آن جهت که AFC از قبل پرونده‌ها را داشت و تعهدات دبیرکل فدراسیون را هم همینطور اصلا به ما ارجاع نشد و هیچ ارگان رسمی چیزی در این مورد از ما نپرسید.

وی ادامه داد: در خصوص تعیین سن هم خوشبختانه یا متاسفانه هیچ قانونی از طرف فیفا یاAFC  در مورد صغر سنی بانوان وجود ندارد. اما در مورد بخش آقایان متفاوت است، یکسری قوانینی است که قبلا عکس می‌گرفتند و یک کیسی که پرونده‌اش هم توسط ایرانی‌ها باز شده بود، باعث شد قوانین فیفا در این مورد تغییر کند و برود به سمت MAR که یک پروتکل خاصی را دارد که برای تعیین سن استخوانی آقایان این کار انجام می‌شود.

هراتیان در واکنش به بحث ایست قلبی بازیکنان در کشورهای حوزه خلیج فارس اظهار داشت: بله متاسفانه در کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای عربی دیگر یک روز در میان شاهد ایست قلبی بازیکنان بعد از شرایط کرونا بودیم اما خوشبختانه در کشور خودمان خبری از این اتفاقات تلخ نبود چرا که همان زمان که معاینات پیش از فصل فوتبال حرفه‌ای آقایان شروع شد این مسئله مدنظر ما بود چون می‌دانستیم که شرایط بیماری کووید و واکسیناسیون عوارض درازمدت دارد که بیشترین نگرانی ما هم در حوزه قلب و عروق بود به همین دلیل اصلا معاینات پیش از فصل را امسال در حوزه قلب و عروق فوکوس کردیم. خوشبختانه تا الان هیچ مورد قلبی نداشتیم در شرایطی که کشورهای همسایه ما مراکز بزرگ پزشکی درمانی هم داشتند ما مدام شاهد ایست قلبی بودیم و هیچ کس نپرسید که در ایران که این اتفاق نیفتاده علتش چه بود؟ خوب معلوم است ما پیش بینی کرده بودیم و کار درست را انجام دادیم اما دیده نمی‌شود مثل خیلی از کارهای ما که هیچ وقت دیده نمی‌شود.

وی در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا ایفمارک در صورت آسیب دیدگی بازیکنان از ناحیه رباط صلیبی هزینه‌ای را به تیم ها پرداخت می کند یا خیر؟ گفت: بیشترین نقش ایفمارک در مورد معاینات پیش از فصل است و بقیه موارد به عهده باشگاه است. بنابراین اگر رباط صلیبی بازیکنی پاره شود کمکی که می‌توانیم انجام دهیم این است که بحث درمان آن را به عهده بگیریم ولی بحث تامین هزینه‌های مالی آن را نه، باید تیم‌ها خودشان سمت بیمه بروند و منابع را آنجا تامین کنند.

انتهای پیام//

برچسب‌ها:

نظر شما