شناسهٔ خبر: 52241941 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: جماران | لینک خبر

احمد خاتمی: آمریکا باید تمام تحریم‌ها بردارد نه این‌که لغو کند/ قصه یمن فاجعه انسانی است؛ اینترنت‌شان را هم قطع کردند که دنیا متوجه نشود

احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران گفت: آمریکا در پی مذاکره نیست در پی غارتگری است. او (آمریکا) می گوید، هر چه من می گویم را بشنو. آنها خواب و خیال غارت گری دارند، اما این خوابی است که هرگز تعبیر نشده و نخواهد شد. در این سال ها هر چه توانست توطئه کرد و اگر جایی این کار را نکرد، نه اینکه نخواست بلکه نتوانست و از این به بعد هم نخواهد توانست. خط مقام معظم رهبری در این عرصه روشن است،‌ باید تمام تحریم ها از جمله تحریم های حقوق بشری و غیره ذلک لغو شود، نه تعلیق یعنی به طور دائم لغو شود.

صاحب‌خبر -

به گزارش جماران؛ به نقل از ایلنا، خطیب نماز جمعه تهران، گفت: مسلمانان سعی کنند بر سرنوشت خودشان تسلط داشته باشند و بیگانگان بر سرنوشت‌شان تصمیم نگیرند. همان طور که شما مردم به برکت انقلاب سرنوشت‌تان را خودتان تعیین می‌کنید.

سید احمد خاتمی خطیب این هفته نماز جمعه گفت: سخن قران این است که زندگی آیین نامه می‌خواهد و با آیین نامه خدایی زندگی کنید و با آیین نامه شیطانی زندگی نکنید.

خطیب این هفته نماز جمعه ادامه داد: اگر می‌خواهید زندگی انسانی و واقعی داشته باشید با دستورات خدا و پیغمبر پیونده خورده است.

وی افزود: در قران ۵ نوع زندگی است؛ زندگی گیاهی، زندگی حیوانی، حیات انسانی، حیات جاویدان‌دیگر و علم و توانایی بی انتها است.

وی تاکید کرد : اگر می‌خواهید زندگی انسانی داشته باشید به خدا و پیامبر لبیک بگید. کسانی که به خاطر آخرت با دنیا خداحافظی می‌کنند و کسانی که به خاطر دنیا با آخرت خدا حافظی این‌ها آدم دین نیستند.

خطیب جمعه این هفته تهران خاطر نشان کرد: سکولار‌های مذهبی می‌گویند کار دیگر فقط آبادی آخرت است و دنیا را رها کنید، این هم درست نیست.

وی تاکید کرد: زندگی پاکیزه خدا پسند می‌خواهید خدا باور باشید، ایمان مدار باشید نه ایمان شعار . حیات واقعی در سایه دین است در سایه دستورات خدا و پیغمبر است و کسی که از این امر عبور کند خدا باور نیست .

خاتمی گفت: زندگی واقعی از رهگذر به ایمان خدا می‌گذرد.

وی بیان کرد: مسلمانان سعی کنند بر سرنوشت خودشان تسلط داشته باشند و بیگانگان بر سرنوشت‌شان تصمیم نگیرند. همان طور که شما مردم به برکت انقلاب سرنوشت‌تان را خودتان تعیین می‌کنید.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران افزود: کسی که برای خانواده‌اش تلاش کند مانند مجاهدت در راه خدا است.

خاتمی در خطبه‌های دوم این هفته نماز جمعه تهران گفت: ماه رجب را در پیش داریم، ماه رجب امیرالمومنین،  ماه شعبان ماه ذکر امام زمان و ماه رمضان که ماه نزول برکات است.

وی ادامه داد: روزه در این ۳ماه بسیار ثواب دارد، حتی اگر یک روز،  روزه بگیرد. 

خاتمی ادامه داد: افتخاری آفرینی جوانان خودمان را در ورزش و ششمین صعودمان را به جام جهانی تبریک می‌کنیم 

وی افزود: موج ششم کرونا در راه است ما شهر قرمزی در کشور نداشتیم همه جا آبی شده بود اما دوباره شهرها قرمز و نارنجی شدند. رعایت دستور العمل‌های بهداشتی واجب است و بدانیم این قصه حق الناس است و کسی که ماسک نمی‌زند فکر نکند شجاع است بلکه این کار شما حق الناس است .

خطیب نماز جمعه بیان کرد: مسئله و قصه یمن فاجعه انسانی است و ائتلاف عبری و صعودی است. مدام مردم یمن را می‌زنند اینترنت شان را هم قطع کردند که دنیا متوجه نشود . 

وی تاکید کرد: سازمان بین المللی خفه‌خون گرفته اند.  انصارالله محکوم کردند اما متجاوزان را محکوم نکردند.

خاتمی تاکید کرد: مقاومت مردم مجاهد یمن باعث افتخار است ، عربستان می‌خواست ۲هفته ای یمن را بگیرد اما نزدیک ۸ سال است عربستان را عقب زده اند.

وی خاطر نشان کرد: به مردم یمن می‌گویم ما همراه شما هستیم.

وی ادامه داد: ۱۲ بهمن را در پیش داریم، چهل و سومین سالگرد انقلاب اسلامی است. مطمئن باشید جز با عنایت خدا این انقلاب پیروز نمی‌شد دنیای استکبار از شاه حمایت می‌کرد، اما مقاومت شما باعث شد با مرگ بر شاه ، شاه برود. ۴۳ سال این انقلاب مانده است علی رغم همه توطئه‌های که وجود داشت.

خاتمی افزود: حضور در دفاع مقدس، انتخابات.های که در طول ۴۳ سال برگزار شد کار بزرگی است و خودش شکر نعمت است . 

وی تاکید کرد: مهم‌ترین چیز تداوم انقلاب است . مقام معظم رهبری در ۱۹ دی تاکید کردند بر غیرت دینی خود بایستیم که تبلور خردورزی است. استقلال و مبارزه با فساد  بی عدالتی از اصول انقلاب است، شما ۴۳ سال است که تسلیم نشدید .

 

اینکه می گویند از آقای رییسی درست استقبال نشده است، درست نیست

 

به گزارش جماران؛ به نقل از ایسنا، امام جمعه موقت تهران با اشاره به مذاکرات در حال انجام احیای برجام در وین خاطرنشان کرد: باید تمام تحریم‌ها از جمله هسته‌ای و تحریم‌های حقوق بشری و غیره ذلک لغو، نه تعلیق شود، یعنی به طور کامل و دائم لغو شوند.

سید احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران در سخنرانی خطبه های نماز جمعه این هفته تهران گفت: موج ششم کرونا سریع التاثیر است و واگیری شدیدی دارد و حدود ۱۴ هزار بیمار . شهر قرمزی نداشتیم در کشور و الان آبی ها زرد و نارنجی و قرمز شدند. این بیماری فراگیر است و اختصاصی هم به ایران ندارد. آنچه انتظار می رود رعایت دستور العمل های بهداشتی از جمله ماسک زدن و واکسن زدن به ویژه دوز سوم و فاصله گذاری اجتماعی است تا این موج را هم پشت سر بگذارید. کسی که ماسک نمی زند فکر نکند شجاع است این حق الناس است. تقاضا دارم از همه مردم که این مدت باقی مانده مثل آنچه تا الان انجام دادید همراهی کنید تا به زودی این ویروس رخت بر بندد.

خاتمی با اشاره به فاجعه انسانی در یمن اظهار کرد: عربستان مدام یمن را بمباران می کند، اخیرا شصت نفر از زنان و کودکان به شهادت رسیدند و تعداد زیادی مجروح شدند. مایه تاسف است که دیده می شود سازمان های بین المللی از جمله سازمان های بین المللی اسلامی خفقان گرفتند و در برابر این جنایت سکوت کردند. انصارالله یمن از خودش دفاع کرده است ولی آن را محکوم کردند اما متجاوزان را محکوم نکردند و این یعنی جای ظالم و مظلوم را تغییر دادن. باید به فکر مجامع بین المللی حقوقی دیگر بود.

وی ادامه داد: آن‌چه مایه افتخار است مقاومت مردم مجاهد یمن است که دو هفته ای عربستان می خواست با تجاوز به یمن این کشور را بگیرد اما نزدیک هشت سال است با مقاومت شان دشمن را عقب زدند و این ملت شایسته تحسین و همراهی است و راهپیمایی امروز نمازگزاران راهپیمایی همدلی است و خداپسند و دشمن ستیز است.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به سالروز ۱۲ بهمن و چهل و سومین سالگرد انقلاب اسلامی، دهه فجر را از مصادیق ایام الله دانست گفت: مطمین باشید جز با عنایت خدا این انقلاب پیروز نمی شد. دنیای استکبار از شاه حمایت می کرد، آمریکا و اروپا و شوروی و انگلیس و همه و همه اتفاق نظر داشتند روی نگه داشتن شاه اما مقاومت مردم باعث شد با "مرگ بر شاه"، شاه برود و رفت. سنت خداوند این است که اگر شکر نعمت به جای آوردید نعمت می ماند و مانده است. ۴۳ سال انقلاب با وجود همه دشمنی ها باقی مانده است. شکر نعمت انقلاب، حضور همیشه شما در صحنه است. در عرصه دفاع مقدس، انتخابات متعدد، راهپیمایی ها.

خاتمی گفت: مهم‌تر از اینها تداوم انقلاب است. مقام معظم رهبری ۱۹ دی در دیدار تصویری مردم قم با ایشان بر چهار نکته تاکید کردند؛ بر غیرت دینی تاکید کردند که پای دین مان بایستیم و گفتند که ۱۹ دی حاصل غیرت دینی بود. بعضی ها اسم آن را خشونت و بی منطقی می گذارند، درحالی که غیرت دینی تبلور خرد ورزی است. این غیرت دینی در بزنگاه ها انقلاب را نجات داده و خواهد داد.

وی افزود: نکته دیگر که ایشان اشاره کردند این بود که دشمن می خواهد از مردم و متدینین حساسیت زدایی کند و باید مراقب بود. هم چنین بر این مساله تاکید کردند که استقلال و مبارزه با فساد و بی عدالتی و تسلیم نشدن در برابر دشمن از اصول انقلاب است. این منطق دین است و بحث سیاسی تنها نیست؛ در برابر آنها که می خواهند شما را بشکنند و به روز ذلت بنشانند، شما هم آنها را به روز سیاه بنشانید. مقام رهبری هم چنین همگان را دعوت به وحدت و انسجام ملی کردند و تاکید داشتند که اگر برخی در مقابل انقلاب بیاستند، انقلاب در برابرشان می ایستد. علاوه بر این ایشان بر تقویت امید به آینده هم تاکید داشتند.

امام جمعه موقت تهران در ادامه سخنان خود در خطبه های سیاسی نماز جمعه گفت: آمریکا در پی مذاکره نیست در پی غارتگری است. او (آمریکا) می گوید، هر چه من می گویم را بشنو. آنها خواب و خیال غارت گری دارند، اما این خوابی است که هرگز تعبیر نشده و نخواهد شد. در این سال ها هر چه توانست توطئه کرد و اگر جایی این کار را نکرد، نه اینکه نخواست بلکه نتوانست و از این به بعد هم نخواهد توانست. خط مقام معظم رهبری در این عرصه روشن است،‌ باید تمام تحریم ها از جمله تحریم های حقوق بشری و غیره ذلک لغو شود، نه تعلیق یعنی به طور دائم لغو شود.

خاتمی سفر رییس جمهور به روسیه را از سفرهای کلیدی خواند و گفت: اما درباره این سفر پرفایده بی مهری شد. هفده الی هجده هدف در این سفر داشتند و تمامی آنها در این سفر محقق شد. در عین حال قانون اساسی می گوید با تمام دنیا بر اساس منافع متقابل ارتباط داشته باشیم جز با رژیم صهیونیستی که هیچ‌گاه ارتباط نخواهیم داشت و با آمریکا هم تا وقتی آدم نشده رابطه نداریم. این سیاست ما و رهنمود مقام معظم رهبری است؛ بعضی ها می گویند نه با همه کشورها رابطه ندارید اما اینها دنیا را آمریکا و انگلیس و برخی دیگر می‌بینند، انگار جاهای دیگر کشور محسوب نمی‌شوند. اولویت سیاست خارجی ما همسایه ها هستند. ما ۱۵ همسایه داریم با ظرفیت های فراوان. ما می توانیم با ارتباط قانونی و عادلانه مشکلات مان را حل کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اینکه می گویند از آقای رییسی درست استقبال نشده است، درست نیست. دوما روسیه تعطیل بوده است اما مسئولان روسیه گفتند پای صحبت ایشان بیش از ۴۱۰ نفر آمدند و ایشان را تشویق و تایید کردند و در همه بخش های سفر حریم ایشان را نگه داشتند. این رییس‌جمهور مردمی ما از کرمیلین یکسره می‌آید کرمان و از مناطق سیل زده بازدید می کند. آفرین بر این رییس‌ جمهور با نشاط، مردمی و انقلابی و رییس جمهور مردمی یعنی همین.

امام جمعه موقت تهران هم‌چنین افتخار آفرینی جوانان عزیزمان در ورزش و فوتبال و راهیابی ایران برای ششمین بار به جام جهانی را تبریک گفت.


 

اخبار مرتبط

انتهای پیام

نظر شما