شناسهٔ خبر: 52232485 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

کاخ سفید مدعی شد آمریکا و ایران در آستانه توافق قرار دارند

هماهنگ‌کننده خاورمیانه کاخ سفید مدعی شد ایران و آمریکا در آستانه بازگشت به توافق هسته‌ای قرار دارند.

صاحب‌خبر -

باشگاه خبرنگاران جوان - «برت مک‌گورک» هماهنگ‌کننده خاورمیانه کاخ سفید، با اشاره به مذاکرات کنونی در وین، مدعی شد که ایران و آمریکا در آستانه بازگشت به توافق هسته‌ای قرار دارند.

نشریه آکسیوس با بیان آن‌که این خوش‌بینانه‌ترین بیانیه دولت آمریکا تا به امروز است، نوشت که هماهنگ‌کننده خاورمیانه کاخ سفید مدعی است که «آمریکا و ایران در تیررس یک توافق احتمالی قرار دارند»، اما این مقام کاخ سفید نمی‌خواهد آن را به چالش بکشد.

البته برت مک‌گورک توضیحی برای این ادعای خود ارائه نکرده است.

این مقام کاخ سفید علی‌رغم این خوش‌بینی نسبی از آمادگی آمریکا برای شسکت مذاکرات خبر داد و مدعی شد: «مذاکرات به نقطه اوج نزدیک شده است و آمریکا به زودی متوجه خواهد شد آیا ایران آماده است تا به پایبندی کامل به توافق هسته‌ای برسد وشرایط واشنگتن را بپذیرد یا خیر.»

برت مک‌گورک همچنین مدعی شد: «دولت بایدن همچنان بر بازگرداندن توافق سال ۲۰۱۵ متمرکز است و تمایلی به توافق کوتاه مدت ندارد. خروج از توافق هسته‌ای در دولت پیشین ما را در بحران هسته‌ای قرار داد.»

هماهنگ‌کننده خاورمیانه کاخ سفید در بخشی دیگر با اشاره به مسائل سوریه مدعی شد: «سپاه پاسداران برای اسرائیل تهدید محسوب می‌شود و ما از اسرائیل برای هرگونه اقدام دفاعی حمایت می‌کنیم. ما به ایران هشدار دادیم که از نیروهایمان در برابر هر تهدیدی دفاع خواهیم کرد.»

پیشتر از این مقامات دولت بایدن در ادعا‌های خود پایان ژانویه یا ابتدای فوریه را به عنوان ضرب‌الاجل غیررسمی برای مذاکرات تعیین کرد‌ه‌اند.

همچنین در هفته‌های اخیر مقامات آمریکایی و اروپایی مدعی شده‌اند که پیشرفت در وین کم و بسیار کند بوده است.

یک مقام ارشد آمریکایی که در مذاکرات شرکت داشت هفته گذشته در ادعا‌های خود به نشریه آکسیوس مدعی شد که ایران باید راه دیپلماسی را سریعتر پیش‌گیرد یا برنامه هسته‌ای کندتر پیش‌روی داشته باشد تا فضای کافی برای توافق فراهم شود.

در حال حاضر هشتمین دور مذاکرات احیای توافق برجام در وین اتریش درحال برگزاری است.

انتهای پیام/

نظر شما