شناسهٔ خبر: 51235798 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی:

روح حاکم بر نظام آموزشی، اسلامی باشد

قم- ایرنا- آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: روح حاکم بر نظام آموزشی ما، باید روح اسلامی باشد و هیچ نشانه‌ای از فرهنگ غرب در آن وجود نداشته باشد و ما نسبت به پاکسازی آن مسوول هستیم.

صاحب‌خبر -

به گزارش پایگاه خبری آیت‌الله مکارم شیرازی، وی روز دوشنبه در دیدار یوسف نوری وزیر آموزش‌وپرورش، با اشاره به ضرورت ارتباط حوزه‌های علمیه با نظام آموزشی کشور، افزود: ارتباط آموزش‌وپرورش و دانشگاه با حوزه علمیه از قدیم مرسوم بوده و بوعلی سینا، شیخ بهایی و شیخ طوسی در کنار هم پرورش یافته‌اند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به نقش گسترده علمای شیعه در گسترش علوم اسلامی، اضافه کرد: برخی چنین تصور می‌کردند که علمای شیعه نقش چندانی در گسترش علوم خصوصا علوم اسلامی نداشتند، اما ما با برگزاری کنگره «نقش شیعه در گسترش علوم اسلامی» ثابت کردیم که شیعه در تمام علوم از جمله فقه، اصول، کلام و حتی طب، نجوم، معماری و غیره پیشتاز بوده و نقش موثری داشته است.

وی ادامه داد: باید دستاوردهای علمای بزرگ شیعه در کتب درسی دانش آموزان و دانشگاهیان گنجانده شود تا آن‌ها نسبت به مواریث مهم پیشینیان خود و سابقه عظیم علمی آگاه شود.

وی در بخش پایانی سخنان خود ایجاد تحول در آموزش‌وپرورش را یک ضرورت دانست و افزود: سند ۲۰۳۰ اعتقادات دینی و مذهبی دانش آموزان را هدف قرار داده که لازم است نسبت به اجرای این‌گونه سندها و جایگزینی فرهنگ غربی هوشیار بود.

یوسف نوری وزیر آموزش‌وپرورش روز دوشنبه در سفر به قم با شماری از مراجع تقلید و علما دیدار و گفت‌وگو کرد./

نظر شما