شناسهٔ خبر: 51119310 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: انتخاب | لینک خبر

تولد یک جمهوری تازه در جهان؛ الیزابت دوم شبانه از حاکمیت باربادوس کنار گذاشته شد

باربادوس در نیمه شب دوشنبه به وقت محلی، الیزابت دوم را از ریاست این جزیره‌ واقع شده در منطقه کارائیب برکنار کرد و همزمان با برگزاری مراسم پنجاه و پنجمین سالگرد استقلال این کشور از استعمار بریتانیا پرچم سلطنتی که نماد حاکمیت ملکه بریتانیا بود، پایین کشیده شد.

صاحب‌خبر -
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یورونیوز: باربادوس در نیمه شب دوشنبه به وقت محلی، الیزابت دوم را از ریاست این جزیره‌ واقع شده در منطقه کارائیب برکنار کرد و همزمان با برگزاری مراسم پنجاه و پنجمین سالگرد استقلال این کشور از استعمار بریتانیا پرچم سلطنتی که نماد حاکمیت ملکه بریتانیا بود، پایین کشیده شد.

ساندرا میسون با اکثریت دو سوم آرای پارلمان باربادوس به عنوان نخستین رئیس جمهوری این کشور انتخاب شد تا باربادوس تازه‌ترین جمهوری متولد شده جهان لقب گیرد.

خانم میسون پیشتر به عنوان فرماندار کل باربادوس خدمت کرده بود ونمایندگی الیزابت دوم در این قلمرو مشترک‌المنافع سابق بریتانیا را بر عهده داست. او یک وکیل است که قبلا به عنوان سفیر باربادوس در ونزوئلا، کلمبیا، شیلی و برزیل نیز خدمت کرده است.


شاهزاده چارلز نیز به عنوان نماینده خاندان سلطنتی بریتانیا در جشن جمهوری باربادوس حضور داشت و در جریان آن نشان آزادی این جزیره را از خانم میسون دریافت کرد. در ادامه این جشن پس از اجرای ریحانا، خواننده آمریکایی باربادوسی تبار، میا موتلی، نخست وزیر باربادوس که رهبری جنبش جمهوری‌خواهی این کشور را بر عهده داشت، به عنوان قهرمان ملی معرفی شد.

کشتی‌های بریتانیایی حدود ۴۰۰ سال پیش به باربادوس رسیدند و آن را به یک مستعمره برای تولید قند و شکر تبدیل کردند. استعمارگران بریتانیایی بردگان آفریقایی اسیر را برای کار در مزارع نیشکر به این جزیره فرستادند و به همین دلیل، امروزه اکثریت جمعیت باربادوس آفریقایی‌تبار هستند.

لینک کوتاه کپی لینک

نظر شما