شناسهٔ خبر: 51028023 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

انتقاد مخالفان نتایج انتخابات عراق به «بازی متناقض» نماینده سازمان ملل

بغداد-ایرنا- انتقادها در عراق نسبت به نماینده سازمان ملل در امور این کشور در خصوص انتخابات پارلمانی اخیر شدت گرفته است اما هادی العامری اولین شخصیت برجسته عراقی است که خانم "جنین پلاسخارت" را به حضور پذیرفت تا از او انتقاد و به رفتارش اعتراض کند.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایرنا، "هادی العامری" رئیس ائتلاف سیاسی الفتح عراق روز گذشته در دفتر خود با جنین پلاسخارت نماینده سازمان ملل در عراق دیدار کرد.

«متاسفانه شما مانند نماینده سازمان ملل برای کمک به عراق در حل مشکلات و بر اساس ماموریت نمایندگی خود عمل نمی کنید بلکه مانند کمیساریای عالی رفتار کردید و این تماما از نظر ما مردود است.»

عبارت های بالا بخشی از انتقاد هادی العامری به پلاسخارت نماینده سازمان ملل در عراق بود؛ نماینده ای که مخالفان مدعی دستکاری در نتایج انتخابات عراق می گویند «با فریبکاری و نمایش، نقش های متناقضی را در جاهای مختلف بازی کرده است.»

العامری در جلسه با پلاسخارت انتقاد خود را متوجه این بازی دوگانه پلاسخارت کرد و صراحتا از گزارش او به شورای امنیت سازمان ملل انتقاد کرد و آن را حاوی مطالب خلاف واقع دانست.

انتقاد مخالفان نتایج انتخابات عراق به «بازی متناقض» نماینده سازمان ملل جنین هنسن پلاسخارت نماینده دبیرکل سازمان ملل در عراق

پلاسخارت در گزارش روز سه شنبه خود در سازمان ملل گفت که انتخابات اکتبر عراق به طور کلی سالم ارزیابی شد و از مقامات و احزاب عراق خواست نتایج انتخابات پارلمانی عراق را به رسمیت بشناسند.

پلاسخارت افزود که اتهامات باطل و تهدید به خشونت منجر به نتایج وخیمی خواهد شد و تاکید کرد که عراق به سران و حکمرانی خوب و پایبندی به روند سیاسی نیاز دارد.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق تاکید کرد که گفت وگو تنها راه حل بحران نتایج انتخابات پارلمانی عراق است و افزود که هیچ مدرکی دال بر دستکاری یا تقلب سیستماتیک در انتخابات وجود ندارد.

انتقاد از بازی دوگانه پلاسخارت

آنچه در این میان باعث خشم جریان های معترض نسبت به نتایج انتخابات و انتقادهای مکرر آنان از پلاسخارت شده این است که او در دیدار با شخصیت هایی مانند سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق و قیس الخزعلی دبیرکل عصائب اهل الحق و چهره های مطرح ائتلاف الفتح مدعی شده بود که از مستندات ارائه شده این جریان ها به او درباره تقلب در انتخابات «شگفت زده و شوکه» شده است.

انتقاد مخالفان نتایج انتخابات عراق به «بازی متناقض» نماینده سازمان ملل جنین پلاسخارت در دیدار با قیس الخزعلی دبیرکل عصائب اهل الحق عراق

منتقدان رفتار پلاسخارت می گویند او طوری رفتار کرد که گویا هرگز از چنین تخلفاتی خبر نداشته اما وقتی سر از سازمان ملل درآورد در چرخشی عجیب اظهار کرد که هیچ تخلفی صورت نگرفته است بدون اینکه فرصتی برای بررسی مستندات معترضان به نتایج انتخابات داشته باشد.

العامری درباره رفتار پلاسخارت در دفاع بی قید و شرط از کمیسیون عالی انتخابات عراق نیز انتقاد کرد و گفت: ما از شما نخواستیم از کمیسیون انتخابات انتقاد علنی کنید اما دلیلی هم برای مدح و ستایش غیرموجه آن نیست.

رئیس ائتلاف الفتح گفت: آیا آن طور که در جلسه توجیهی غیر موضوعی شما به شورای امنیت بیان شد، وقتی ما از روش های قانونی و قضایی درخواست تجدید نظر می کنیم، تهدیدی برای کمیسیون انتخابات است؟

العامری این را هم خطاب به پلاسخارت افزود: برای سخنان غیر موثق شما متاسفیم؛ اظهاراتی که به پیچیده شدن صحنه انتخاباتی عراق و از بین بردن راه حل سیاسی منجر شده است.

رئیس جریان الفتح عراق همچنین در دیدار با «ویله فاریولا» سفیر اتحادیه اروپا در عراق گفت: ما روابط و همکاری خوبی با نمایندگی سازمان ملل داریم اما اعتماد ما در این باره به خاطر رفتارهای خلاف جنین پلاسخارت رئیس هیات نمایندگی سازمان ملل در حال تزلزل است. او در انتخابات دخالت می کند گویا رئیس کمیسیون عالی انتخابات است و خود را کمیساریای عالی می بیند در حالی که باید به وظایف مشخص خود عمل کند.

وی افزود: تحصن های مردم معترض علیه تقلب در نتایج انتخابات مسالمت آمیزتر و منضبط ترین اعتراضات از سال ۲۰۰۳ است.

مخالفان نتایج انتخابات در اندیشه توسل به محاکم بین المللی

علی الفتلاوی عضو ائتلاف الفتح در گفت و گویی تلویزیونی به صراحت گفت: پلاسخارت گزارش غیرواقعی به سازمان ملل می دهد و نقش دشمن معترضان به نتایج انتخابات را پذیرفته است. فشارهای زیادی بر کمیسیون انتخابات است و این فرآیند شفافیت و سلامت نداشت.

الفتلاوی افزود: ما تصمیم دادگاه فدرال را دنبال خواهیم کرد و ناچار به بین المللی کردن پرونده تقلب در انتخابات (در محاکم بین المللی) خواهیم شد تا عدالت درباره متضرران از تقلب تامین شود.

عصائب اهل الحق: پلاسخارت به مرجعیت عراق دروغ گفت

پیش از این محمود الربیعی سخنگوی دفتر سیاسی عصائب اهل الحق عراق در توییتی درباره اقدامات پلاسخارت نوشت: زنی که به مرجعیت عالی در کنفرانس مطبوعاتی چند دقیقه بعد از دیدار با او و چند متر دورتر، حرفی خلاف واقع را نسبت می دهد و دروغی به او می بندد بعید هم نیست که به سازمان ملل دروغ بگوید.

انتقاد مخالفان نتایج انتخابات عراق به «بازی متناقض» نماینده سازمان ملل پلاسخارت در دیداری با آیت الله علی سیستانی 

الربیعی افزود: ما مدارک کافی داریم که نشان می دهد خانم پلاسخارت چگونه نقش یک درمانده را بازی کرد؛ طوری که گویا از هیچ تقلبی خبر ندارد.

نظر شما