شناسهٔ خبر: 50421782 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: مشرق | لینک خبر

وزارت خارجه امارات سفیر لبنان را احضار کرد

وزارت خارجه امارات هم با دنباله‌روی از عربستان سعودی و کویت برای بروز خشم خود از اظهارات وزیر اطلاع‌رسانی لبنان علیه تجاوز ائتلاف سعودی علیه یمن، سفیر لبنان در ابوظبی را احضار کرد.

صاحب‌خبر -

به گزارش مشرق، وزارت امور خارجه امارات،‌ شامگاه امروز (چهارشنبه)، پس از کویت، عربستان سعودی و بحرین، سفیر لبنان در ابوظبی را احضار کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی امارات (وام)، سفیر لبنان در پی اظهارات اخیر «جُرج قرداحی» وزیر اطلاع‌رسانی این کشور علیه تجاوز ائتلاف سعودی علیه یمن، به وزارت امور خارجه امارات احضار شده است.

ابوظبی اظهارات وزیر اطلاع‌رسانی لبنان را که اظهارات ننگین و مغرضانه خواند به شدت محکوم کرد و گفت که او به کشورهای عضو ائتلاف حامی دولت مستعفی منصور هادی در یمن توهین کرده است.

در بیانیه وزارت خارجه امارات آمده است که ابوظبی با احضار سفیر لبنان مراتب اعتراض و تقبیح این اظهارات را که جدلی مغایر با موازین دیپلماتیک و تاریخ روابط لبنان با کشورهای عضو ائتلاف عربی در یمن است، به وی اعلام کرد.

وزارت خارجه امارات اظهارات قرداحی را نشان دهنده فاصله فزاینده لبنان از برادران عرب خود دانست.

جرج قرداحی وزیر اطلاع‌رسانی لبنان قبل از ورود به کابینه «نجیب میقاتی» یک  مجری، فعال رسانه‌ای و خبرنگار مشهور لبنانی بوده است که  در برنامه‌ای تلویزیونی معروف به «برلمان شعب» (پارلمان مردم) به صراحت بر ضرورت توقف تجاوز به یمن تاکید کرده بود.

وی در پاسخ به این سؤال که تحولات جاری در یمن را چگونه ارزیابی می‌کند، گفت: «تجاوز وحشیانه به یمن که هشت سال از آن می‌گذرد، باید متوقف شود. آن‌چه که یمنی‌ها انجام می‌دهند، حقوق قانونی آن‌ها در دفاع از خود است و من پایداری مردم یمن در قبال این تجاوز را ارج می‌نهم».

در پی این مصاحبه، برخی رسانه‌های لبنانی اظهارات قرداحی را به شدت مورد انتقاد قرار دادند و منابع لبنانی نزدیک به سعودی مدعی شدند، این اظهارات منجر به بحران دیپلماتیک جدید میان بیروت و ریاض خواهد شد.

با این حال، قرداخی در واکنش به این حملات رسانه‌ای گفت که به هیچ وجه قصد اهانت به عربستان سعودی و امارات را نداشته است.

وی تصریح کرد: «این مصاحبه در پنجم آگوست گذشته یعنی یک ماه قبل از تعیین من به عنوان وزیر در دولت نخست‌وزیر "نجیب میقاتی" انجام شده است».

نظر شما