شناسهٔ خبر: 50362986 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

«کودتای خزنده» سودان از واشنگتن تا خارطوم

تهران - ایرنا- همزمانی کودتای نظامی سودان با سفر مقامات آمریکایی به خارطوم از یک سو و از سوی دیگر،دیدار فرستاده ویژه واشنگتن به شاخ آفریقا با رئیس شورای حاکمیت انتقالی سودان که گفته می‌شود کودتا توسط وی طراحی شده،بسیاری از ناظران را به این نتیجه رسانده که خواستگاه کودتای سودان،واشنگتن است نه خارطوم.

صاحب‌خبر -

به گزارش امروز (دوشنبه) ایرنا، سودان از سال ۲۰۱۹ و پس از سقوط حکومت "عمر البشیر" وارد یک چرخه کشمکش قدرت میان نظامیان و سیاستمداران غیرنظامی شده است. مخالفان دولت نظامی، مقام‌های ارتش این کشور را به تلاش برای بازگرداندن سودان به دوره عمر البشیر متهم می‌کنند.

اکنون چند وقتی است که این کشمکش‌ها میان رهبران نظامیان و غیرنظامیان سودان بر سر تشکیل «دولت نظامی و یا غیرنظامی» به خصوص پس از ناآرامی‌ه از شرق سودان بالا گرفته است و هر یک دیگری را ناکارآمد قلمداد کرده و عامل بحران کنونی شرق این کشور می‌دانند.

ژنرال «عبدالفتاح برهان» رئیس شورای حاکمیت انتقالی سودان خواهان انحلال دولت انتقالی خارطوم به ریاست "عبدالله حمدوک" (نخست‌وزیر غیرنظامی سودان) است و پارلمان انقلابی سودان هم که متشکل از نمایندگان و سیاستمداران غیرنظامی است، خواستار برکناری ژنرال البرهان از قدرت شده است.

اما صبح امروز (دوشنبه) هرج و مرج و ناآرامی در پایتخت سودان، پس از آنکه «افراد مسلح ناشناس» محل اقامت عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر غیرنظامی این کشور را محاصره کردند، شکل تازه‌ای به خود گرفته است.

بنا بر گزارش‌ها، حمدوک اکنون در حبس خانگی قرار دارد و نیروهای نظامی ناشناس چهار وزیر کابینه، یک عضو غیرنظامی شورای حاکمیتی و چندین استاندار و رهبران حزبی سودان را دستگیر کرده‌اند. ارتش سودان هنوز واکنشی به این گزارش‌ها نداشته است.

علاوه بر نخست‌وزیر، "ابراهیم الشیخ" وزیر صنعت، "حمزه بلول" وزیر اطلاعات، "محمد الفیکی سلیمان" عضو شورای حکومت ملی، "فیصل محمد صالح" مشاور رسانه‌ای نخست وزیر و "ایمن خالد" فرماندار خارطوم هم از جمله مقام‌های سودانی هستند که از سوی نظامیان بازداشت شده‌اند.

به نوشته خبرگزاری‌ها، اکنون افرادی با لباس نظامی راه‌های اصلی منتهی به پایتخت را قطع کرده‌اند و نیروهای نظامی به مقر رادیو و تلویزیون سودان در أم درمان یورش بردند و تعدادی از کارکنان آن را بازداشت کردند. تلویزیون دولتی آهنگ‌های میهن‌پرستانه پخش می‌کند. فرودگاه خارطوم هم اکنون بسته می باشد و پروازهای بین‌المللی به حالت تعلیق درآمده است و اینترنت در سراسر سودان قطع یا مختل شده است.

خبر وقوع کودتای سودان تنها دو روز پس از آن منتشر می‌شود که یک جناح سودانی که خواستار انتقال قدرت به حاکمیت غیرنظامی است، در جریان یک نشست خبری درباره یک «کودتای خزنده» هشدار داد.

شنبه گذشته، ائتلاف حامی نخست‌وزیر سودان موسوم به «اعلامیه آزادی و تغییر» که از نیروهای غیرنظامی تشکیل شده است، درباره وقوع کودتا از سوی نظامیان ارتش این کشور هشدار داد و اعلام کرد که بحران کنونی کشور به شکل «کودتای خزنده» است.

«یاسر عرمان» عضو شورای رهبری ائتلاف سودان «اعلامیه آزادی و تغییر» که تظاهرات علیه «عمر البشیر» رئیس جمهور سابق این کشور را در سال 2019 به راه انداخت، روز شنبه در یک نشست خبری در مقر خبرگزاری دولتی سودان بر حمایت مجدد ائتلاف از «عبدالله حمدوک» نخست‌وزیر و دولت متبوع او تأکید کرد.

این نشست خبری ائتلاف اپوزیسیون پس از تعویق دوساعته به دلیل حمله تظاهرات‌کنندگان حامی ارتش به محل خبرگزاری دولتی سودان «سونا»، برگزار شد. یاسر عرمان در ادامه سخنانش در نشست خبری، این تظاهرات‌کنندگان را «عناصر باقی‌مانده رژیم البشیر» دانست.

عضو شورای رهبری ائتلاف «اعلامیه آزادی و تغییر» گفت که «بحران کنونی (سودان) در قالب کودتای خزنده ایجاد شده است، در شرایطی که معترضان بندر اصلی سودان در شرق کشور را برای حدود یک‌ماه می باشد، بسته‌اند و صدها معترض دیگر از یک هفته پیش تحصن خود را در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری آغاز کرده و خواستار تشکیل "دولت نظامی" هستند».

از سوی دیگر، این هشدار حامیان حمدوک در حالی داده می‌شود که خارطوم طی روزهای اخیر شاهد تحرکات دیپلماتیک سریع بوده است. همزمان با این تنش‌ها میان دولت‌های انتقالی نظامی و غیرنظامی (مدنی)، «جفری ویلتمن» فرستاده ویژه دولت آمریکا به شاخ آفریقا روز شنبه پس از سفر مسئول وزارت خارجه انگلیس در امور آفریقا، به خارطوم سفر کرد.

سفارت آمریکا در خارطوم اعلام کرد که ویلتمن در جریان این سفر با «عبدالله حمدوک» نخست وزیر سودان، «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای حاکمیت انتقالی و ژنرال «محمد حمدان دقلو» (معروف به حمیدتی) فرمانده نیروهای واکنش سریع سودان دیدار و گفت‌ وگو کرد.

این کودتا تنها دو روز پس از ملاقات جفری ویلتمن با مقام‌های نظامی و دولت مدنی سودان روی می‌دهد و همزمان دیدار ویلتمن با این کودتا بسیاری از ناظران را بر آن داشته که خواستگاه کودتای سودان، واشنگتن است؛ هر چند وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا امروز نگرانی شدید خود را از به قدرت رسیدن دوباره نظامیان در این کشور ابراز کرده است.

حدود یک ماه پیش نیز رسانه‌های سودان از کودتای نافرجام در این کشور آفریقایی خبر داده بودند؛ کودتای که گفته می‌شد ساختگی و کار نظامیان حاضر در دولت موقت سودان بوده است.

نظر شما