شناسهٔ خبر: 50343070 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

روند خطرناک تحولات شمال سوریه

روند تحولات شمال سوریه با توجه به تحرکات اردوغان برای تصرف «تل رفعت»، به شکل خطرناکی دنبال می‌شود.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، الاخبار در مطلبی با اشاره به تحولات شمال سوریه آورده است: هرچه به دیدار «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه در اواخر ماه جاری نزدیک می‌شویم، تحولات شمال سوریه بحرانی‌تر می‌شود.

به نظر می‌رسد که این منطقه در آستانه تحولات میدانی است که نقشه جدیدی را ترسیم خواهد کرد.

در کنار اهداف تاکتیکی، هدف راهبردی که اردوغان به دنبال آن در مناطق «تل رفعت و منبج» است، قطع ارتباط مناطق کُردنشین است.

کارشناسان نظامی ترکیه‌ای بر این باورند که این منطقه اهمیت لجستیک برای ترکیه دارد که عبارتند از؛

نخست، تل رفعت به مثابه روزنه در ارتباط جغرافیایی میان ادلب و «عفرین» و مناطق سپر فرات است.

دوم، سیطره بر منبج ارتباط کردها میان غرب فرات و شرق آنرا قطع می‌کند و کردها در مناطق شرق محدود خواهند شد.

سوم، تسلط بر تل رفعت به منزله تاثیر و فشارها ترکیه بر شهر حلب از عقبه شمالی آن است.

الاخبار در ادامه می‌نویسد: به موازات فوایدی که ترکیه به دنبال به دست آوردن آن از این حمله است، اما این عملیات با پیچیدگی و دشواری لجستیک روبرو است و از جمله عدم تسلط بر آسمان این مناطق است که روسها ابتکار عمل را در دست دارند.

از این رو هرگونه عملیات زمینی، سرانجامش شکست و کشته شدن شمار زیادی از نظامیان ترکیه است.

سئوالی که در اینجا مطرح می شود موضع روس‌ها درباره این عملیات ترکیه است که آیا با آن موافقت خواهند کرد و حریم هوایی را به روی جنگنده‌های ترکیه خواهند گشود یا مخالفت خواهند کرد؟

تاکنون بر اساس اطلاعات به دست آمده، «پوتین» در جریان نشست سوچی با اقدام ترکیه برای دست زدن به هر حمله ای مخالفت کرده است و این در حالی است که ترکیه آماده حمله می‌شود و حتی پهپادهای ان اعلامیه هایی بر فراز تل رفعت پخش کرده و از ساکنان خواسته‌اند که آنجا را ترک کنند.

اما سئوالی که در حال حاضر مطرح می شود این است که چرا ترکیه به دنبال تسخیر تل رفع و منبج در مقطع کنونی است؟ آیا اینگونه که برخی بر این باورند که کردها با شلیک موشک به گشتی های ترکیه آنها را تحریک می‌کنند تا آنها توجه آنها به تل رفعت و منبج معطوف شود و توجه آنها به مناطق حسکه، دیرالزور و مناطق شرق معطوف نشود؟ کردها می‌دانند که ارتش ترکیه در صورت اشغال تل رفعت و منبج در این حد متوقف نخواهد شد و عملیات جدیدی را در شرق فرات برای پاکسازی آخرین کرد شروع خواهد کرد.

اهداف اردوغان از این حمله چیست؟

اردوغان با تسلط بر منطقه جدید دستاوردی کسب خواهد کرد. اردوغان به دستاورد نیاز دارد. هدف تاریخی ترکیه برای ملحق کردن مناطق شمال سوریه که منبج و تل رفعت جزیی از آنهاست، محقق خواهد شد.

از سوی دیگر اقتصاد ترکیه بحرانی است و ارزش لیر آن به شدت کاهش یافته است. از سوی دیگر نظر سنجی ها حاکی از کاهش پایگاه مردمی حزب عدالت و توسعه است. اردوغان بر این باور است که عملیات نظامی ترکیه در تل رفعت یا منبج یا عین عیسی، پایگاه مردمی از دست رفته را به آن بازمی گرداند و افکار عمومی خود را در مقابل یک پیروزی می‌بینند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها:

نظر شما