شناسهٔ خبر: 50240410 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

رئیسی: افرادی که دو دوز واکسن کرونا را زده‌اند هم دستورالعمل‌ها را رعایت کنند/ شرایط اقتصادی امروز نتیجه تصمیمات قبلی است/ کار میدانی، پشت میز انجام نمی‌شود/ جدیت آمریکا در گفت‌وگوها، یعنی لغو تحریم‌ها

رئیس جمهور درباره آخرین فعالیت‌های دولت برای مردم توضیح داد.

صاحب‌خبر -

به گزارش  خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان شامگاه دوشنبه (۲۶ مهرماه) در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم گفت: امروز با گذشت مدت کوتاهی در دوز اول بیش از ۷۰ درصد واکسن دریافت کردند و امیدواریم که قبل از فرارسیدن فصل سرما به همین میزان واکسن زده باشند تا از مردم صیانت شود.

وی ادامه داد: در ستاد کرونا بحث‌ها این بوده که در موضوع کرونا از انفعال خارج شویم و حالت فعال پیدا کنیم که هم در واکسیناسیون و هم در کادر درمانی و دانشگاه‌ها و بخش‌های مختلف اعم از بسیج و سازمان‌های مختلف فعال شویم و باید پیش‌بینی‌ها و پیشگیری‌های لازم را دشته باشیم و باید کسانی که حتی دو دوز زده اند اصول بهداشتی را رعایت کنند و رعایت اصول برای همگان ضرورت دارد.

رئیسی با تاکید بر اینکه کسانی که واکسن نزده اند حتما واکسن بزنند، افزود: بنای ما این است و به رسانه ملی و بخش‌های دارای نفوذ کشور گفته ایم که از جایگاه خودشان برای توجیه و اقناع مردم استفاده کنند و باید مردم را در زمینه واکسن اقناع کنیم.

افرادی که دو دوز واکسن کرونا را زده‌اند هم دستورالعمل‌ها را رعایت کنند

کد ویدیو
دانلود
فیلم اصلی
<div id="video-display-embed-code_14942195"><script type="text/JavaScript" src="https://www.yjc.news/fa/news/play/embed/7934416/14942195?width=400&height=300"></script></div>

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درمورد شاخص‌های اقتصاد کلان کشور و التهابات اقتصادی ناشی از تورم بسیار بالا و برنامه دولت برای مهار تورم تصریح کرد: معیشت و سفره مردم دغدغه روزانه و هر ساعت من است و روزانه ساعتی وضعیت قیمت‌ها را به ویژه قیمت مواد خوراکی را رصد می‌کنم و با وزرا و صاحبنظران اقتصادی صحبت می‌کنم تا تورم کنترل شود.

وی افزود: همیشه احساس می‌کنم که در کنار سفره اقشار کم درآمد و محروم هستم و سختی‌شان را احساس می‌کنم، ولی این شرایط امروز نتیجه تصمیمات قبل است که امروز در بازار و سفره مردم می‌بینیم و تصمیمات امروز ما در آینده در زندگی مردم جلوه خواهد داشت.

رئیسی با اشاره به استقراض از بانک مرکزی گفت: استقراض از بانک مرکزی تورم‌زا است و پایه پولی را بالا می‌برد و ما در شهریور پیگیری و تلاش کردیم که بدون استقراض از بانک مرکزی پرداخت‌ها را انجام دهیم و به لطف خدا این کار در شهوریورماه ممکن شد و در مهر ماه هم این اتفاق خواهد افتاد.

وی با بیان اینکه بودجه سال ۱۴۰۱ را باید بدون کسری و واقعی ببندیم و اصلاح ساختار بودجه شود، گفت: سال ۱۴۰۱ وقت مناسبی است که اصلاحات مهمی در بودجه اتفاق بیفتد و دوم اینکه افزایش‌ها به سمت افراد کم درآمد برود و افزایش‌ها پلکانی شود و هزینه دستگاه‌ها پایش شود.

وی ادامه داد: ویژگی‌های نظام بودجه ریزی در نشست‌های آینده به استحضار مردم و مسئولین بخش‌های مختلف خواهد رسید.

رئیس جمهور با اشاره به ارز ۴۲۰۰ تومانی خاطرنشان کرد: تا امروز جلسات مختلفی در ستاد اقتصادی دولت داشتیم و در این مورد بررسی‌های لازم را انجام می‌دهیم و با اقتصاددانان خارج از دولت بحث شده است.

رئیسی تاکید کرد: در این حوزه پولی که باید به جیب مردم برود دست چند دلال در کشور رفته است و همه به این واقفند و باید آن را اصلاح کنیم تا این پول به جیب مردم برود، ولی این کار را با غافلگیری دنبال نمی‌کنیم و مردم را بی اطلاع نمی‌گذاریم و شوک به بازار و اقتصاد وارد نمی‌کنیم و کار با یک اتقان و همه جانبه انجام می‌شود و این اصلاح از برنامه‌های دولت است و دنبال می‌شود و در وقت مناسب مراتب را به اطلاع مردم خواهیم رساند، چون مشارکت مردم شرط موفقیت دولت است.

مقدمات ساخت ۴ میلیون مسکن انجام شده است

کد ویدیو
دانلود
فیلم اصلی
<div id="video-display-embed-code_14942200"><script type="text/JavaScript" src="https://www.yjc.news/fa/news/play/embed/7934416/14942200?width=400&height=300"></script></div>

وی در پاسخ به زمان آغاز پروژه‌های مسکن توسط دولت اظهار کرد: جلسه شورای عالی مسکن را برگزار کردیم و مقدمات کار توسط وزارت راه و بنیاد مسکن و استانداران چیده شده و قرار هست که در استان‌ها زمین‌هایی که مورد نیاز ما هست را شناسایی کنیم و امروز هم در مصاحبه وزیر راه بود که گفته شد اراضی در شهرستان‌های مختلف شناسایی شده تا هم در حوزه روستا توسط بنیاد مسکن و هم در شهر‌ها مسکن سازی را دنبال کنیم، چون هم وعده شده و هم قانون و هم نیاز کشور است.

رئیسی افزود: این که برخی تصور کنند که دولت قرار است خودش زمین تحویل بگیرد و خودش هم بسازد اینگونه نیست. دولت کار هدایت، حمایت و نظارت را انجام می‌دهد و باید همه دست اندرکاران در این میدان وارد شوند تا این اقتصاد پیشران ر ا فعال کنیم تا بسیاری از کسب و کار‌ها فعال شود. این کار می‌تواند اشتغال ایجاد کند و افزایش تولید داشته باشیم و هم نیاز مردم رفع شود.

رئیسی در پاسخ به سوالی درمورد میزان اثرگذاری سفر‌های استانی خاطرنشان کرد: ۶ روز کار را در سطح ملی انجام می‌دهیم و یک روز به استان می‌رویم، زیرا کاری که در میدان انجام می‌شود حتما در پشت میز انجام نمی‌شود و حضور در استان برکاتی دارد.

وی افزود: سفر استانی ما همراه پیشینه و پسینه است و هم قبل از سفر کار کارشناسی نسبت به نیاز‌های فوری استان انجام می‌شود و هم هیات به استان اعزام می‌شود تا نیاز‌های فوری را مشخص کنند و در معاونت اجرایی اعتبار مورد نیاز و زمان مورد نیاز برای اجرای یک طرح بررسی می‌شود و بعد در جلسه‌ای با حضور معاون اول استان بررسی و صورتجلسه می‌شود و در استان مورد بررسی وزرا و مدیران همراه ما قرار می‌گیرد و در جلسه شورای اداری نمایندگان مردم و مدیران صحبت می‌کنند و وزرا کار‌هایی که قرار است انجام شود را در جمع مدیران استان مطرح می‌کنند.

وی با بیان اینکه سفر‌های استانی فقط برای کلنگ‌زنی نیست و پیگیری بسیاری از طرح‌های نیمه کاره است، تصریح کرد: دولت ما دولت مردمی است و در هر شرایطی با مردم ارتباط خواهیم داشت. دولت نباید ارتباطش را با مردم قطع کند و با خبر شدن از درد دل مردم بسیار مهم است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه برخی پروژه‌ها در گذشته در یکجا شروع و بعد رها شده و الان دچار فرسودگی شده است، افزود: در معاونت اجرایی ریاست جمهوری بخشی برای پیگیری مصوبات سفر‌ها ایجاد کرده‌ایم و من گفته ام که پروژه‌ها زمانبندی شود.

مذاکره باید نتیجه داشته باشد/ لزوم وجود جدیت در طرف مقابل مذاکره

کد ویدیو
دانلود
فیلم اصلی
<div id="video-display-embed-code_14942218"><script type="text/JavaScript" src="https://www.yjc.news/fa/news/play/embed/7934416/14942218?width=400&height=300"></script></div>

رئیسی در پاسخ به پرسشی درباره مذاکرات و برنامه جمهوری اسلامی ایران و همچنین برنامه برای رفع تحریم‌ها تاکید کرد: ما کار اقتصاد مقاومتی را دنبال می‌کنیم و سفره و بازار و نان مردم را به مذاکرات گره نمی‌زنیم، ولی ایران هیچ‌گاه میز مذاکرات را ترک نکرده و ما نسبت به مذاکرات نتیجه محور حتما جدی هستیم. مذاکره باید برای جمهوی اسلامی نتیجه داشته باشد و نشان جدیت طرف مقابل، لغو تحریم‌ها خواهد بود.

وی ادامه داد: ما به آنچه گفتیم پایبند و جدی هستیم و طرف مقابل باید جدی باشد و در همین مذاکرات چند روز پیش در تهران با نماینده اتحادیه اروپا گفته شد که جمهوری اسلامی در این قضیه جدی است و این جدیت را باید در طرف مقابل هم ببینیم.

رئیسی در پاسخ به سوالی درمورد حضور ایران در پیمان‌های منطقه‌ای و بهره گیری از فرصت آن برای منافع و امنیت ملی تصریح کرد: ما با عضویت دائم در شانگهای ارتباط با زیربنا‌های اقتصادی منطقه آسیایی را برقرار کردیم و فعالان اقتصادی باید از این زمینه استفاده کنند، ولی مسئولیت اصلی آن با وزارت خارجه است، چون اسنادی باید به امضا برسدو زمانبر است، ولی بخش‌های مختلف اقتصادی باید با کشور‌های عضو شانگهای ارتباطاتی را برقرار کنند و بتوانند در جهت رونق اقتصادی و بویژه صادرات اقداماتی کنند.

وی ادامه داد: میزان صادرات ما در منطقه می‌تواند دوبرابر شود، نقش ما در تجارت منطقه‌ای مناسب نیست و باد حتما وضعیت را متفاوت کنیم و ارتباط با کشور‌های همسایه و منطقه اولویت ماست.

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی در مورد اعزام رایزن‌های اقتصادی به سفارت‌خانه‌ها و برنامه اقتصادی آن‌ها برای افزایش تجارت با کشور‌ها گفت: در دیدار‌هایی که با کشور‌های عضو شانگهای در اجلاس شانگهای و همچنین در تهران داشتم بدون استثنا همگی اعلام آمادگی می‌کردند که با ایران روابط تجاری داشته باشند و می‌گفتند اولویت ما ارتباط ما با ایران است و از تولید ایرانی استقبال می‌کردند.

وی افزود: تولیدکننده و صادرکننده ما بدانند که بازار خوبی در منطقه وجود دارد و آمادگی خوبی وجود دارد که انشاء الله دنبال کنند. ما بزودی نشستی با سفرای خودمان در کشور‌های منطقه خواهیم داشت که کار در بحث اقتصادی از محور‌های این نشست است.

راهبرد ایران ایجاد وحدت در افغانستان است

کد ویدیو
دانلود
فیلم اصلی
<div id="video-display-embed-code_14942220"><script type="text/JavaScript" src="https://www.yjc.news/fa/news/play/embed/7934416/14942220?width=400&height=300"></script></div>

رئیسی با اشاره به رویکرد ایران درمورد افغانستان تصریح کرد: تشکیل دولت فراگیر که همه گروه‌های افغانستان را نمایندگی کند مورد حمایت ماست، ولی آنچه امروز بعد از اخراج آمریکایی‌ها اتفاق می‌افتد، مسئله داعش به عنوان دست ساخته آمریکایی هاست.

وی افزود: راهبرد ما در افغانستان ایجاد ثبات و وحدت است و راهبرد آمریکا در افغانستان ایجاد بی ثباتی و ایجاد تفرقه و جدایی است و این باید برای مردم افغانستان روشن شود که بحمدالله روشن است. باید تلاش شود افغانستان وضعیت آرامی داشته باشد و مردم در صلح و آرامش و امنیت زندگی کنند و ثبات در افغانستان بسیبار مهم است و حاکمان افغانستان در برابر جنایت داعش در افغانستان ایستادگی کنند.

رئیس جمهور با اشاره به روند انتصابات در دولت و برخی بحث‌ها در مورد کندی روند انتصابات، اظهار کرد: محور ما برای انتصاب افراد و گزینش همکاران کارآمدی و دلدادگی به نظام و انقلاب و باور داشتن مردم است. در اعضای کابینه کسانی را انتخاب کردیم که اگر بررسی کنید که به من رای نداده اند و من یقین داشتم که به من رای نداده و من برای عضویت در کابینه انتخابش کردم و قبول داشتن من از شرایط کار با دولت نیست.

وی افزود: به دوستان در دولت گفته ام که ملاک ما در دولت کارآمدی است و کسانی را که کارآمدند تثبیت کنید تا کارشان را ادامه دهند، ولی اگر افرادی خودشان نمی‌توانند همکاری کنند یا مدیری حس می‌کند که باید جابجایی صورت بگیرد یا خواست مردم است جای خود را دارد.

رئیسی گفت: با برخی از اعضای کابینه تاکنون یک ساعت هم زیر یک سقف در جلسه‌ای نبوده‌ام و یا توسط دوستان و گروه‌هایی معرفی شدند یا در سایت معرفی افراد معرفی شدند و با برخی از اعضای کابینه رفاقت نداشتم و یکی از اشکالاتی که به من می‌گیرند این است که فلانی گروه ندارد و من به دنبال شایسته سالاری بوده و هستم. به همکاران مان در دولت گفته ایم که تعهد نداریم که تا پایان ۴ سال در خدمت این مدیران باشم و سالی یک بار ارزیابی کلان نسبت به عملکرد مدیران خواهیم داشت و اگر حس کردیم موفقیتی نداشتند طبیعتا تصمیم دیگری خواهم گرفت.

مدیران نسبت به ارزیابی یک ساله و کارآمدی فعالیت خواهند کرد

کد ویدیو
دانلود
فیلم اصلی
<div id="video-display-embed-code_14942241"><script type="text/JavaScript" src="https://www.yjc.news/fa/news/play/embed/7934416/14942241?width=400&height=300"></script></div>

وی ادامه داد: مسئله ما مسئله مردم است و من به دنبال جمع کردن مرید و محبوب القلوب شدن نیستم و میثاق ما با همکاران ما خدمتگزاری به مردم است.

رئیسی با تاکید بر اینکه دولت در شرایط خوبی تحویل ما نشد، تصریح کرد: برخی از دولت‌ها اعلام کردند خزانه خالی است و اگر بگویم وضع خزانه چه بود ممکن است برخی بگویند شما هم به دنبال این هستید که با گله گذاری کار را آغاز کنید؛ لذا من گفتم برای اینکه بدانید دولت در چه شرایطی تحویل ما شد، به سفره‌ها و وضعیت پول ملی و میزان بدهکاری دولت و کسری بودجه نگاه کنید.

وی با اشاره به اینکه در ۵-۶ ماه آخر، دولت قبل تعهدات زیادی را ایجاد کرد که این تعهدات بر کسری‌ها و مشکلات مزید شد، گفت: ما به لطف خداوند و مشارکت مردم دنبال این خواهیم بود که آثار آنچه ایجاد شد و امروز دولت با آن مواجه است کمتر در زندگی مردم ظاهر شود جز شرایط تورمی که مربوط به تصمیماتی بود که قبلا گرفته شده است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در هر ماه غیر از حقوق و دستمزد و هزینه‌های دولت، حتما باید ۱۰ هزار میلیارد از هزینه‌های انجام شده دولت قبل را پرداخت کنیم و اینکه تلاش کردیم در ماه اول استقراض از بانک مرکزی اتفاق نیفتد، معنی اش را اقتصادانان می‌دانند.

وی در عین حال تاکید کرد: هر چه کار پیش می‌رود امید‌ها و گشایش‌های بیشتری برای کشور می‌بینم و آینده را بسیار روشن می‌بینم.

رئیسی با بیان اینکه سعی می‌کنیم تصمیماتی که می‌گیریم یا اثر تورمی نداشته باشد یا کمترین اثر تورمی را داشته باشد، بیان داشت: اگر هم در جایی می‌خواهیم تصمیم اقتصادی بگیریم، با مردم و بازار و نخبگان درمیان خواهیم گذاشت و غافلگیری نخواهیم داشت و با برنامه حرکت می‌کنیم و مردم را در جریان برنامه هایمان قرار خواهیم داشت و علی‌رغم تحریم‌ها و تهدیدها، آینده را بسیار روشن می‌بینم.

وی در پایان با تشکر از مجلس به خاطر تصویب قوانینی در راستای تسهیل فضای کسب و کار گفت: به دنبال اجرایی کردن این قوانین هستیم و این هم گام خوبی برای دولت برای رونق فضای کسب و کار است.

انتهای پیام/

نظر شما