شناسهٔ خبر: 50194983 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه ستاره‌صبح | لینک خبر

جزئیات محکومیت پرونده اخلال گران ارزی سال ۹۶

اشاره: سخنگوی قوه قضاییه روز گذشته درباره رأی صادرشده در پرونده اخلالگران ارزی در سال 96 گفت: «ولی‌الله سیف به تحمل ۱۰ سال، احمد عراقچی به ۸ سال و سالار آقاخانی به ۱۳ سال حبس محکوم شدند.» بر اساس رأی دادگاه که مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد: رأی پرونده سیف رئیس وقت بانک مرکزی، احمد عراقچی و سالار آقاخانی در رابطه با برهم زدن نظم و آرامش بازار ارز و فضای اقتصادی کشور و همچنین برخی سوء مدیریت‌ها صادرشده است. به نظر می‌رسد رأی دادگاه به دلیل سوء مدیریت صادرشده نه اینکه رئیس‌کل وقت بانک مرکزی حیف‌ومیل اموال را انجام داده باشد. دخالت در بازار موضوعی است که در همه دولت‌ها وجود داشته و معمولاً رئیس‌جمهور یا سران سه قوه تصمیم می‌گیرند برای کنترل بازار مبالغی ارز در بازار آزاد تزریق کنند. پرسش این است که آیا ولی‌الله سیف در همین راستا عمل کرده یا اینکه بدون مجوز اقدام به تزریق ارز در بازار کرده است؟

صاحب‌خبر -

سوء مدیریت
نشانه‌های نوسانات بازار ارز از نیمه دوم سال 96 به دلیل تهدید ترامپ مبنی بر خروج از برجام مشخص بود، احمد عراقچی، معاون ارزی وقت بانک مرکزی که تازه به این سمت منصوب‌شده بود با هماهنگی رئیس بانک مرکزی تصمیم می‌گیرند برای مدیریت بازار آشفته ارز به جای اقدامات تخصصی و علمی، مقادیری  ارز را به صورت محرمانه و غیررسمی به بازار آزاد وارد کنند تا بتواند قیمت‌ها را کنترل نمایند. در این مقطع میثم خدایی مشاور دفتر رئیس‌جمهور وقت، فردی به نام «سالار آقاخانی» را که یک جوان متولد سال ۷۰ و بی‌تجربه در این زمینه بوده را به «سید احمد عراقچی» معرفی می‌کند تا مسئولیت فروش ارز در بازار غیررسمی را به صورت محرمانه بر عهده بگیرد. بعدها معلوم می‌شود خدایی برای انجام این کار رشوه‌ای کلان از آقاخانی گرفته بوده است. آقاخانی بدین ترتیب وارد همکاری با بانک مرکزی شده و اصطلاحاً مشغول انجام «معاملات فردایی» در بازار غیررسمی ارز می‌شود که توسط خود بانک مرکزی در آن مقطع غیرقانونی اعلام‌شده بود. آقاخانی در ابتدا برای ورود به این کار، ۲۰ میلیون درهم در حساب بانک مرکزی به عنوان سپرده و تضمین قرار می‌دهد که بعد از ۲ هفته این سپرده هم با دستور عراقچی به او بازگردانده می‌شود. بدین ترتیب در فرآیندی غیر شفاف و غیرقانونی که البته با اطلاع سیف رئیس‌کل بانک مرکزی بوده، در هر مرحله بین ۵ تا ۸ میلیون دلار از منابع ارزشمند ارزی کشور به آقاخانی داده می‌شده و این روند مجموعاً تا ۲۸ مرحله ادامه پیدا می‌کند.

سیاست کنترل قیمت ارز در بازار
تصمیم غلط بانک مرکزی نه‌تنها به کنترل قیمت ارز کمکی نمی‌کند، بلکه باعث قاچاق بی‌رویه ارز به خارج از ایران و هدر رفتن حدود ۱۶۰ میلیون دلار و ۲۰ میلیون یورو از منابع ارزی کشور می‌شود. آقاخانی نه‌تنها در یک اقدام کاملاً انحصارطلبانه و غیرقانونی ارز دریافتی از بانک مرکزی را به جای توزیع در میان حدود ۶۰۰ صرافی رسمی در کشور تنها به ۱۵ صرافی داده است، بلکه بخش قابل‌توجهی از آن را نیز به جیب دلالان و قاچاقچیان می‌ریخته و در این بین مصرف‌کننده واقعی بازار ارز بهره‌ای از این سرمایه کشور نبرده است. بانک مرکزی علیرغم اطلاع از نحوه توزیع ارز توسط آقاخانی، اقدامی صورت نداده و درواقع در برابر این تخلفات چشم‌پوشی می‌کرده است.

اقدامات آقاخانی
آقاخانی در  ۲۸ مرحله ارز را از بانک مرکزی دریافت می‌کند که فقط در ۶ مرحله عوامل نظارتی حضور داشتند و در سایر مراحل تقریباً نظارتی بر اقدامات او انجام نمی‌شده و تمام فرآیند از قیمت‌گذاری، تحویل، فروش و تسویه ارز دولتی با بانک مرکزی بر عهده خودش بوده است که این جزو خطاهای مهم سیف و سایر مدیران وقت بانک مرکزی در این پرونده است.
نکته عجیب دیگر این‌که بعد از دستگیری آقاخانی، بانک مرکزی به مراجع قضایی نامه رسمی می‌زند و خواهان آزادی او می‌شود. در نامه به مراجع قضایی اطلاعات غلط داده می‌شود و بانک مرکزی تلاش می‌کند مسیر پرونده را تغییر دهد که تنظیم‌کننده آن نامه جزو محکومین همین پرونده است. درنهایت ۱۳ مردادماه سال ۹۸ که نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده اخلالگران ارزی مرتبط با حوزه بانک مرکزی در شعبه دوم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی برگزار شد. پس از انجام رسیدگی‌ها و فرایندهای قضایی، دادگاه در خصوص متهمان پرونده فوق‌الذکر اقدام به صدور رأی کرد.

احکام متهمان
ذبیح‌الله خداییان سخنگوی قوه قضاییه روز گذشته 8 حکم صادره را به شرح زیر اعلام کرد:
*متهم ردیف اول، ولی‌الله سیف، رئیس وقت بانک مرکزی متهم به برهم زدن نظم و آرامش بازار ارزی کشور و زمینه سازی برای خرید و فروش غیرقانونی ارز به میزان ۱۵۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار و ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو و همچنین اهمال و سوء مدیریت در دوران مسئولیت خود، به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد.
*متهم ردیف دوم، سید احمد عراقچی، معاون وقت ارزی بانک مرکزی نیز با همین اتهامات به‌ تحمل 8 سال حبس تعزیری محکوم شد. 
*متهم ردیف سوم، سالار آقاخانی متهم به خرید و فروش غیرقانونی ارز و همچنین پرداخت رشوه به میثم خدایی، کارمند نهاد ریاست جمهوری وقت و  سید رسول سجاد مدیر وقت بین‌الملل معاونت ارزی بانک مرکزی، به تحمل ۱۳ سال حبس محکوم شد.
*میثم خدایی از دیگر متهمان این پرونده نیز به اتهام دریافت رشوه و مشارکت در خرید و فروش غیرقانونی ارز به تحمل 5 سال حبس تعزیری و پرداخت جزای نقدی معادل قیمت وجه مأخوذه و انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم شد. *سید رسول سجاد، مدیر وقت بین‌الملل معاونت ارزی بانک مرکزی نیز یکی از متهمان دیگر  این پرونده به اتهام مشارکت در خرید و فروش غیرقانونی ارز و اخذ رشوه به تحملِ هفت سال و هفت ماه حبس تعزیری و پرداخت جزای نقدی معادل قیمت اقلام دریافتی و انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم‌شده است.  این پرونده در مجموع ۱۰ متهم داشته که در میان آن‌ها برخی دیگر از مدیران بانک مرکزی نیز هستند که به حبس محکوم‌شده‌اند. ضمن آنکه برخی از این متهمان، پرونده‌های دیگری هم دارند که در حال رسیدگی در مراجع قضایی است. شایان‌ذکر است احکام صادرشده برای این محکومان قطعی و لازم‌الاجرا است.

نظر شما