شناسهٔ خبر: 50160083 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: صدا و سیما | لینک خبر

براساس بیانیه دفتر نخست‌وزیر لبنان

اعلام عزای عمومی در لبنان

همه ادارات و نهاد‌های دولتی و شهرداری و مدارس لبنان روز جمعه در عزای جان باختن شهروندان لبنانی در حوادث روز پنجشنبه، تعطیل خواهند بود.

صاحب‌خبر -

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از العالم؛ نجیب میقاتی نخست‌وزیر لبنان، روز جمعه ۱۵ اکتبر (۲۳ مهر) را در این کشور عزای عمومی اعلام کرد. در بیانیه رسمی دفتر نخست‌وزیر لبنان آمده است که روز جمعه در عزای جان باختن شهروندان لبنانی در حوادث روز پنجشنبه، همه ادارات و نهاد‌های دولتی و شهرداری و مدارس تعطیل خواهند بود.

همزمان؛ استفان دوجاریک، سخنگوی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، از همه طرف‌ها در لبنان خواست که برای توقف فوری هرگونه خشونت اقدام کنند. وی گفت که دبیرکل سازمان ملل از همه طرف‌ها می‌خواهد که از ایجاد هرگونه التهاب و تنش خودداری کنند. دوجاریک همچنین بر ضرورت تحقیق دقیق و مستقل و شفاف درباره حادثه انفجار بندر بیروت شد.

در تجمع معترضان مقابل کاخ دادگستری بیروت پایتخت لبنان علیه قاضی طارق بیطار (قاضی تحقیقات پرونده انفجار بندر بیروت)، شش تن از تظاهرکنندگان، شهید و حدود ۶۰ نفر دیگر مجروح شدند. تجمع مردم لبنان در اعتراض به دستور طارق بیطار مبنی بر بازداشت تعدادی از وزراء و نمایندگان این کشور به خشونت کشیده شد.

شمار قابل توجهی از اعضای سندیکا‌ها و وکلا در اعتراض به عملکرد قاضی بیطار در مقابل کاخ دادگستری لبنان تجمع کردند. در این حین افراد ناشناس شروع به تیراندازی به سمت معترضان کردند. در این هنگام، نیرو‌های امنیتی وارد محوطه کاخ دادگستری شده و آمبولانس‌های «جمعیت الرساله» اقدام به امدادرسانی به قربانیان کردند.

 

نظر شما