شناسهٔ خبر: 50054135 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: برنا | لینک خبر

بازسازی ۲۲هزار تخت خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی در دوران کرونا

خدا بنده لو با اشاره به این‌که در ایام شیوع ویروس کرونا در کشور تعدادی از خوابگاه‌های دانشجویی با ظرفیت ۲۲ هزار تخت بازسازی و نوسازی شده است‏، گزارشی از امکانات رفاهی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در آستانه شروع سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها ارائه داد.

صاحب‌خبر -

به گزارش برنا؛ رحمان خدابنده‌لو، مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص بازگشایی دانشگاه‌ها، گفت: دانشجویان علوم پزشکی کشور از ابتدای شیوع ویروس کووید۱۹ در کشور در کنار دیگر پرسنل خدوم بهداشتی و درمانی در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا حضوری مؤثر داشته‌اند و خالصانه برای کمک به تأمین سلامت مردم عزیز کشورمان به صورت شبانه‌روزی در تلاش بوده‌اند که جا دارد از زحمات این عزیزان قدردانی کنم.

 
او افزود: موضوع حضور دانشجویان در دانشگاه‌های علوم پزشکی از سال گذشته رقم خورد و دانشجویان بالینی علوم پزشکی و دانشجویانی که نیاز به استفاده از تجهیزات و امکانات آزمایشگاهی داشتند از سال گذشته در دانشگاه‌های علوم پزشکی حضور دارند. در مهرماه امسال نیز به دلیل این‌که همه دانشجویان علوم پزشکی متقاضی استفاده از واکسن‌ واکسینه شده‌اند، در دانشگاه‌های علوم پزشکی آموزش‌ها به صورت تلفیقی از آموزش حضوری و مجازی است که البته اولویت با آموزش حضوری است و این روند به زودی با واکسینه شدن همه اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشگاه‌های کشور جای خود را به آموزش‌های حضوری خواهند داد.
 
خدابنده‌لو در خصوص اقدامات انجام شده برای بازگشایی ایمن دانشگاه‌ها افزود: در مرحله اول در چند ماهه گذشته تلاش کردیم که واکسیناسیون دانشجویان کشور خصوصاً دانشجویان علوم پزشکی در اولویت قرار گیرد که به حمدالله امروز همه دانشجویان علوم پزشکی واکسینه شده‌اند و واکسیناسیون همه دانشجویان دانشگاه‌های کشور نیز به زودی به اتمام می‌رسد.  
 
مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به روند تدوین پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی دانشگاه‌ها که چند روز پیش جهت اجرا به دانشگاه‌های سراسر کشور ابلاغ شد، گفت: جهت تدوین کارشناسانه این پروتکل‌ها ابتدا جلسات متعددی با نمایندگان دانشجویان در شوراهای صنفی برگزار کردیم که نظرات ارزشمند دانشجویان در این جلسات بسیار برای ما مهم و راه‌گشا بود. در مرحله بعد جلسات متعددی با دو معاونت آموزشی و بهداشتی وزارت بهداشت برگزار شد و در خلال این جلسات پروتکل‌های بهداشتی جدید متناسب با شرایط امروز جامعه و دانشگاه‌ها تدوین و ابلاغ شدکه در این پروتکل‌ها ترکیبی از آموزش‌های مجازی و حضوری با اولویت آموزش حضور حداکثری دانشجویان در دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده است.
 
خدابنده‌لو تصریح کرد: در حال حاضر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با آمادگی کامل در حال ارائه خدمات آموزش حضوری و مجازی هستند و همچنین با آماده نمودن امکانات و زیرساخت‌های حوزه دانشجویی آماده پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌ها هستند.
 
او در خصوص توسعه زیرساخت‌های رفاهی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در ایام شیوع ویروس کرونا در کشور، گفت: ایام شیوع ویروس کرونا در کشور به دلیل عدم حضور دانشجویان در دانشگاه‌ها، زمانی مناسب برای نوسازی و بهسازی خوابگاه‌های دانشجویی ایجاد کرد و در ۲۰ ماهه اخیر تعدادی از خوابگاه‌های دانشجویی با ظرفیت ۲۲ هزار تخت بازسازی و نوسازی شده است و همچنین حدود ۵۲ آشپزخانه دانشجویی و سلف سرویس‌های دانشجویی بازسازی، بهسازی و از طبخ سنتی به طبخ صنعتی تبدیل شده است. همچنین تعداد سه پروژه آشپزخانه دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به متراژ ۲ هزار و ۱۵۰ مترمربع تجهیز شده و به بهره‌برداری رسیده است.
 
مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت با اعلام این‌که پنج خوابگاه دانشجویی با ظرفیت‌های بالا در کشور به بهره‌برداری رسیده است، گفت: در طی سال‌های گذشته تعداد پنج خوابگاه دانشجویی با ظرفیت سه هزار و ۲۹۷ تخت با زیربنایی بالغ بر ۵۹ هزار و ۷۰۰ متر مربع به صورت کامل در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور افتتاح شده است. در عین حال تعداد چهار خوابگاه دانشجویی جدید با ظرفیت ۶۵۰ تخت و متراژ ۹ هزارو ۱۰۰ متر مربع در چهار دانشگاه علوم پزشکی کشور خریداری شده و در حال تجهیز هستند که این خوابگاه‌ها نیز جهت استفاده دانشجویان علوم پزشکی کشور به بهره‌برداری رسیده است.
 
خدابنده‌لو در خصوص پروژه‌های خوابگاهی در دست احداث دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: تعداد ۱۰ پروژه خوابگاهی نیز مراحل احداث آن به پایان رسیده و تکمیل شده‌اند و هم‌اکنون در حال تجهیز هستند. ظرفیت کل این ۱۰ پروژه ۲ هزار و ۱۳۸ تخت است که با بهره‌برداری از آنها ظرف سه ماه آینده جمعاً ۴۶ هزار متر مربع به ظرفیت خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور افزوده خواهد شد.
 
مدیر کل دانشجویی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به احداث سه پروژه خوابگاه متأهلی ویژه دانشجویان متأهل دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: تعداد سه پروژه خوابگاه متأهلی نیز با ظرفیت ۱۵۶ واحد و با متراژ ۱۴هزار و ۵۰۰ متر مربع نیز در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با پیشرفت فیزیکی حدود ۶۰ درصد در حال احداث است.
 
او در انتها خاطر نشان کرد: دانشگاه های علوم پزشکی بر اساس شیوه نامه‌های بهداشتی ابلاغ شده آماده پذیرش دانشجویان هستند و تمام توان خود را برای تأمین محیطی امن برای از سرگیری آموزش‌های حضوری به کار خواهند گرفت و سال تحصیلی جدید را با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی شروع خواهند کرد. معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت نیز در تلاش است تا فضای مناسبی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برای حضور حداکثری دانشجویان در دوران پسا کرونا ایجاد شود و همواره در تلاش است کمبودهای رفاهی دانشجویان علوم پزشکی در دانشگاه‌ها روز به روز کم‌رنگ‌تر شود.

 

بیشتر بخوانید:

  • ملیکا زارعی به کرونا مبتلا شد
  • ایران درودی از بیمارستان ترخیص شد

نظر شما