شناسهٔ خبر: 49682492 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: مهر | لینک خبر

در پی توافق «آکوس»؛

اتحادیه اروپا: حامی فرانسه هستیم

کشورهای اتحادیه اروپا همبستگی کامل خود را با فرانسه مبنی بر اعتراض به توافق تسلیحاتی جدید بین کانبرا، لندن و واشنگتن، اعلام کردند.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا از اعتراض و خشم فرانسه در قبال لغو قرارداد ساخت زیردریایی توسط استرالیا و پیمان جدید تسلیحاتی این کشور با انگلیس و آمریکا موسوم به «آکوس» AUKUS حمایت کردند.

جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از نشستی پشت درهای بسته در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، گفت: برای دستیابی به یک منطقه با ثبات و صلح آمیز در حوزه ایندو-پاسیفیک که در آن چین قدرت اصلی است، همکاری بیشتر، هماهنگی بیشتر و تفرقه کمتر مورد نیاز است.

بورل همچنین ادامه داد که وزرای خارجه این اتحادیه «همبستگی آشکار خود را با فرانسه اعلام کردند».

وی گفت: این اعلامیه (توافق آکوس) برخلاف درخواست برای همکاری بیشتر با اتحادیه اروپا در منطقه ایندو-پاسیفیک است.

اظهارات فوق در پی این مسئله بیان شده است که تنش دیپلماتیک بین فرانسه در یک سوی این ماجرا و سه کشور آمریکا، انگلیس و استرالیا در سوی دیگر بر سر لغو قرارداد ساخت زیردریایی‌های فرانسوی، بالا گرفته است.

لازم به توضیح است که استرالیا در ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور) قرارداد ساخت زیردریایی با فرانسه را لغو و در اقدامی در راستای سیاست‌های ایندو-پاسیفیک و چین ستیزانه واشنگتن، با آمریکا و انگلیس وارد توافق تسلیحاتی جدیدی موسوم به «آکوس» AUKUS شد.

مطابق این توافق نامه تسلیحاتی، آمریکا و انگلیس متعهد شدند که تعداد هشت فروند زیردریایی اتمی برای استرالیا تولید کنند.

اقدام کانبرا دولت فرانسه را بسیار خشمگین کرد به طوری که پاریس از این حرکت به عنوان خنجر خوردن از پشت یاد کرد و در همین راستا سفرایش را از استرالیا و آمریکا فراخواند.

نظر شما