شناسهٔ خبر: 49605343 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ایمنا | لینک خبر

ظرفیت‌های پیمان شانگهای برای رویارویی با تحریم های آمریکا

خبرگزاری رویترز روز جمعه گزارش داد که ایران در پی پیوستن به سازمان همکاری های شانگهای، از این نهاد به سرعت گسترش یابنده در آسیای میانه، برای فراهم آوردن سازوکاری برای رویارویی با تحریم های غرب درخواست کمک کرده است.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایمنا، رویترز نوشت: این نهاد امنیتی آسیایی که در سال ۲۰۰۱ به عنوان مکانی برای برقراری تماس و ارتباط میان روسیه، چین و کشورهای عضو شوروی سابق در آسیای میانه، تشکیل شد، چهار سال پیش با نگرشی برای ایفای نقش گسترده‌تری به منظور ایجاد توازن در برابر نفوذ غرب در این منطقه، هند و پاکستان را هم به عضویت پذیرفت.

رویترز، حضور ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران در نشست شانگهای را نشانه‌ای از افزایش نفوذ این سازمان منطقه‌ای خواند.

به گزارش این خبرگزاری، رئیسی در سخنرانی خود در این نشست از فرصتی که این عضویت برای ایران به عنوان کشوری واقع در مسیر کمربند و جاده چین برای پیوستن و مشارکت در محافل و گروه‌های مهم بازرگانی در سراسر منطقه اوراسیا پدید آورده، ابراز خرسندی کرد. او با اشاره به همانندی تحریم‌ها علیه ایران با تروریسم، افزود: این سازمان باید سازوکاری برای کمک به تهران به منظور ازبین بردن تحریم‌ها، طراحی کند.

رئیسی در سخنان خود در این نشست افزود که هیچ مانعی نمی‌تواند از فعالیت‌های صلح و مسالمت آمیز هسته‌ای ایران جلوگیری کند که در چارچوب مقررات بین المللی قرار دارند. دیپلماسی تنها در صورتی تأثیر گذار خواهد بود که همه طرف‌ها به آن پایبندی نشان دهند.

روسیه و چین به همراه چند کشور غربی اعضای پیمان هسته‌ای ۲۰۱۵ (برجام) هستند که تهران بر اساس آن با محدودیت‌هایی برای برنامه هسته‌ای خود در برابر لغو تحریم‌ها موافقت کرده بود. اما واشنگتن در سال ۲۰۱۸ با خروج از آن، تحریم‌های مالی بر ایران را بازگرداند و مذاکرات سال جاری (۲۰۲۱) برای احیای آن نیز از هنگام پیروزی رئیسی در انتخابات، متوقف مانده است.

در پایان بیست و یکمین نشست سران سازمان شانگهای که در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد، سران هشت کشور عضو اصلی سازمان، نظر موافق خود را با تبدیل عضویت جمهوری اسلامی ایران از عضو ناظر به عضو اصلی اعلام و اسناد مربوط به آن را امضا کردند.

منبع: ایرنا

نظر شما