شناسهٔ خبر: 49579549 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: تابناک | لینک خبر

در حوزه هند و اقیانوس آرام؛

مشارکت امنیتی -نظامی آمریکا، انگلیس و استرالیا

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا از مشارکت و همکاری امنیتی – نظامی جدید (AUKUS) میان آمریکا، استرالیا و انگلیس خبر داد.

صاحب‌خبر -
به گزارش تابناک به نقل از ایرنا، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی در کنفرانس مجازی با حضور رهبران انگلیس و استرالیا گفت این مشارکت در مورد سرمایه گذاری بر روی بزرگترین منبع قدرت (اتحاد) ما است.
بایدن پس از خروج شتابزده از افغانستان که سیاست خارجی دولتش در عرصه بین المللی از سوی متحدان و شرکایش مورد تردید قرار گرفته است، تاکید کرد که صلح و ثبات در هند و اقیانوس آرام را در دراز مدت به رسمیت می‌شناسیم.
رئیس جمهوری آمریکا اظهار داشت ما باید بتوانیم به محیط استراتژیک کنونی در منطقه (هند و اقیانوسیه) و چگونگی گسترش آن بپردازیم.
اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا نیز در سخنانی گفت که زیردریایی‌ها در "آدلاید" با همکاری نزدیک با آمریکا و انگلیس ساخته می‌شوند.
نخست وزیر استرالیا افزود که کشورش از سلاح هسته‌ای استفاده نخواهد کرد.
بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس نیز در سخنانی گفت اتحاد به سه دموکراسی دریایی انگلیسی زبان اجازه می‌دهد پیوند‌های خود را تقویت کرده و تمرکز خود را بر بخش پیچیده‌ای از جهان افزایش دهند.
جانسون افزود: ما فرصتی جدید برای تقویت جایگاه بریتانیا در خط مقدم علم و فناوری خواهیم داشت و تخصص ملی خود را تقویت می‌کنیم و شاید مهمترین آن این است که انگلستان، استرالیا و ایالات متحده به یکدیگر نزدیک‌تر می‌شوند.
بر اساس گزارش‌های رسانه ای، مقامات ارشد دولت آمریکا در مورد این همکاری به خبرنگاران گفتند که تحت مشارکت اعلام شده توسط جو بایدن، بوریس جانسون و اسکات موریسون، آمریکا فناوری و توانایی استقرار زیردریایی‌های هسته‌ای را در اختیار استرالیا قرار می‌دهد.
آمریکا، انگلیس و استرالیا اعلام کردند که یک مشارکت امنیتی برای هند و اقیانوس آرام ایجاد می‌کنند که شامل کمک به استرالیا برای دستیابی به زیردریایی‌های هسته‌ای با افزایش نفوذ چین بر منطقه است.
این سه کشور توافق کردند اطلاعاتی را در زمینه‌هایی از جمله هوش مصنوعی، قابلیت‌های سایبری و پدافند زیر آب به اشتراک بگذارند.
"آدلاید" شهری واقع در جنوب کشور استرالیا و مرکز ایالت استرالیای جنوبی است.

نظر شما