شناسهٔ خبر: 49577691 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: صدا و سیما | لینک خبر

پاسخ غریب آبادی به ادعای آزار جسمی بازرس زن آژانس

نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در واکنش به ادعای آزار جسمی بازرس زن این آژانس گفت: ادعاهای کذب برای شلوغ سازی و پرونده سازی در آستانه نشست شورای حکام است.

صاحب‌خبر -
آقای کاظم غریب آبادی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما در خصوص حواشی منتشر شده از ادعای یکی از بازرسان آژانس مبنی بر آزار جسمی در جریان بازرسی در ایران افزود: متاسفانه چندین مورد عملیات های تروریستی و خرابکاری در تاسیسات هسته ای داشتیم  وبرای همین سیاست حفاظتی تاسیسات هسته ای ما از چند ماه پیش تغییر کرده و این سیاست ها و اقدامات جدید شامل چگونگی بازرسی از بازرسان آژانس هم شده است .
وی تصریح کرد: این سیاست را به آژانس اعلام کردیم و همچنان این سیاست ها در حال بهبود و ارتقاست. 
وی ادامه داد : همزمان به آژانس هم اطلاع داده شده است که به بازرسان توصیه کند به خاطر حساسیت موجود و سوابق خرابکاری ، نهایت همکاری را با ماموران حفاظتی داشته باشند. 
غریب آبادی گفت: طبیعتا وقتی بازرسان یا خود دبیرخانه آژانس این اقدامات را با چگونگی بازرسی قبلی مقایسه می کنند اینگونه فکر می کنند که  این اقدامات در راستای آزار جسمی آنهاست در حالی که اینطور نیست و هیچ کدام از همکاران چنین قصدی ندارند و همه این کارها برای حفاظت است.
<div id="video-display-embed-code_6987323"><script type="text/JavaScript" src="https://www.iribnews.ir/fa/news/play/embed/3221900/6987323?width=400&height=300"></script></div>
 نماینده دائم ایران  در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: اگر بازرسی، شکایتی دارد اعلام کند ما بررسی می کنیم و همانگونه که اگر ما هم شکایتی داشته باشیم به آژانس اعلام می کنیم. 
وی ادامه داد: اما تشدید اقدامات حفاظتی شامل بازرسان آژانس هم شده است که شاید قبلا آنها مشمول بازرسی بدنی و وسایل قرار نمی شدند و خواستیم از آژانس که درک کند و تفسیر متفاوتی نداشته باشد و اگر سوالی دارد اعلام کند تا ما بررسی می کنیم. 
غریب آبادی افزود: همکاری ایران و آژانس، مناسب است اما برخی خواهان ادامه این همکاری نیستند و می خواهند از یک موضوع کوچک پرونده بسازند. 
 نماینده دائم ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: ایران بیش از 20 درصد بازرسی های آژانس را می پذیرد و بیش از 70 بازرس که تقریبا 30 درصد بازرسان آژانس هستند فقط روی ایران کار می کنند. 
وی افزود: بازرسی های متعددی از ایران انجام می شود اما آیا می توان گفت که ایران سیاست همکاری ندارد و با بازرسان بد برخورد می کند.
غریب آبادی ادامه داد: ما رفتارمان ، استاندارد و فراتر از استاندارد است و تازه نسبت به بحث های ایمنی به رفتارهای استاندارد برگشتیم و شاید نسبت به قبل تغییر کرده اما رفتار استاندارد است. 
 نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: این رفتارها در راستای شلوغ سازی و پرونده سازی در آستانه نشست شورای حکام است تا بگویند ایران همکاری نمی کند و ما حجم های بالای بازرسی ها را می پذیریم و این ادعاها نباید موجب شود که انصاف را کنار بگذارند.

نظر شما