شناسهٔ خبر: 49446354 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

طالبان پس از ۲۰ سال وزارت "امر به معروف و نهی از منکر" را بازگرداند

دفعه قبل که طالبان بر افغانستان حکومت کرد، منکرات در خیابان‌ها گشت می‌زد و تفسیر افراطی قانون اسلامی این گروه را اجرا می‌کرد.

صاحب‌خبر -

به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان ، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، اکنون پس از ۲۰ سال، طالبان وزارت "امر به معروف و نهی از منکر" یا "وزارت اخلاقیات" را باز می‌گرداند.

طالبان به دنبال رسیدن به قدرت در افغانستان در ماه گذشته میلادی، به تازگی یک دولت موقت تشکیل داد و وزرای خود را که همگی مرد و جزء شبه‌نظامیان طالبان بودند، اعلام کرد.

محمد خالد فردی است که برای سرپرستی وزارت امر به معروف و نهی از منکر انتخاب شده است.

وزارت امور زنان نهادی بود که در دولت سابق افغانستان فعالیت داشت، اما در فهرست وزارتخانه‌هایی که طالبان ارائه داد به هیچ وجه ذکر نشده است.

معترضان در شهر‌های بزرگ افغانستان از طالبان خواسته‌اند تا به زنان در دولت کرسی دهد و کشور را با اقدامات سرکوب‌گرایانه کمتری نسبت به دفعه قبلی اداره کند.

در کابل برخی مردم نگرانند که بازگشت وزارت امر به معروف و نهی از منکر به این معنا باشد که طالبان به دنبال تغییر نیست.

این در حالی است که سخنگوی طالبان هنوز درباره بازگشت این وزارتخانه هیچ اظهارنظری نکرده است.

یکی از اعضای طالبان که خواست نامش فاش نشود، گفت: محمد خالد، وزیر امر به معروف و نهی از منکر یک روحانی مسلط بر قوانین شرعی و مذهبی است.

 وزارتخانه امربه معروف و نهی از منکر مقامات ویژه خود را خواهد داشت، اما نیروی پلیس یا سرباز نخواهد داشت. این وزارتخانه هنوز فعالیت خود را آغاز نکرده است. وظیفه آن امر به معروف و نهی از منکر و آموزش اسلام است.  

یکی دیگر از اعضای طالبان که خواست نامش فاش نشود، گفت: انتظار نمی‌رود که طالبان همانند گذشته از زور برای اعمال رهنمون‌هایش استفاده کند.

انتهای پیام/

نظر شما