شناسهٔ خبر: 48639178 - سرویس ورزشی
نسخه قابل چاپ منبع: ورزش۳ | لینک خبر

شناگری با فلس‌های طلایی

مک کئون؛ موفق ترین شناگر زن تاریخ المپیک

اما مکئون استرالیایی تبدیل به اولین ورزشکار تاریخ با هفت مدال در یک المپیک شد.

صاحب‌خبر -

به گزارش "ورزش سه" این ورزشکار استثنایی با چهار طلا و سه برنز رکوردی ویژه را به اسم خود به ثبت رساند که شاید به این زودی‌ها شکسته نشود.

 

اِما مدال‌های طلای خود را در 50 و 100 متر آزاد و هم‌چنین 4 در 100 متر امدادی و 4 در 100 متر مختلط امدادی به دست آورد؛ مدال‌های برنز او نیز در 4 در 100 متر مختلط امدادی، 100 متر پروانه و 4 در 200 متر آزاد به دست آمد.

 

با دو طلای 50 و 100 متر آزاد، اِما بدل به سریع‌ترین شناگر زن المپیک توکیو نیز شده و حالا موجی از توجه را به سوی خود جلب دارد؛ با این وصف تیم ملی استرالیا، بهترین نتیجه تاریخ خود را به دست آورد، کما این‌که تیم بریتانیا هم با کسب 4 طلا و رکورد 8 مدال در مجموع نمایشی فوق‌العاده در المپیک داشت و این درخشش‌ها باعث شد تا آمریکا تنها به 11 طلا بسنده کند که 5 طلا کمتر از ریو و لندن بود.

او امروز در استخر مرکز آبی توکیو روز عجیبی را پشت سر گذاشت و برای تبدیل شدن به سریع‌ترین شناگر مسابقات، رکورد المپیک 23.81 ثانیه به ثبت رساند تا قهرمان 50 متر آزاد بشود و این بعد از پیروزی او در شنای 100 متر آزاد، ارزشی دوباره داشت؛ 30 دقیقه بعد از کسب این طلا، مکئون دوباره در استخر شنا غوطه‌ور شد تا این‌بار به عنوان بخشی از تیم شنای مختلط 4 در 100 متر امدادی استرالیا به سمت طلا حمله کند؛ با وجود این‌که تیم آمریکا در بخش پروانه از استرالیا، پیش افتاد اما در نهایت این استرالیایی‌ها بودند که قهرمانی این رشته را به دست آوردند.

 

 

با 4 طلایی که در مسابقات المپیک توکیو به دست آورد، طلاهای خود در مجموع المپیک‌ها را به 5 رساند؛ او قبلاً در المپیک 2016 ریو، چهار مدال به دست آورده بود که یکی از آن‌ها، طلای 4 در 100 متر آزاد بود.

 

اِما مکئون در حالی با 4 طلا و 3 برنز توکیو را ترک می‌کند که پیش از او ماریا گروخوسکایا در المپیک 1952 هلسینکی بیشترین مدال مربوط به شنای زنان در یک المپیک را کسب کرده بود؛ در مسابقات هلسینکی 2 طلا و 5 نقره به دست آورده بود که اِما در این رقابت‌ها او را پشت سر گذاشت.

او 27 ساله و اهل بزیزبن استرالیا و از خانواده شناگر متولد شده و از کودکی در رویای کسب طلا در المپیک بوده است؛ او می‌گوید: از همان کودکی می‌خواستم در المپیک‌ها یک کار متفاوت انجام بدهم. کاری که او امروز به بهترین نحو انجامش داد.

 

 

مک کئون در کنار بزرگانی مثل اسپیتز و بیوندی تبدیل به یکی از المپینهای برتر تاریخ شد؛ کسی که در یک المپیک 7 مدال گرفته است.

 

کایل چالمرز هم‌تیمی او می‌گوید: من نمی‌دانم تا این حد او چگونه می‌تواند قوی و موفق باشد اما من یکی که خسته شده‌ام. حتی کسب یک مدال طلای المپیک بسیار بسیار خاص و فوق‌العاده است و ما خوش‌شانس هستیم که اِما را با چنین توانایی در جمع خود داریم و می‌توانیم مدال‌های بیشتری را به دست آوریم.

نظر شما