شناسهٔ خبر: 48451869 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: میزان | لینک خبر

چرا آمریکا همچنان در عراق حضور دارد؟

موضوع اصرار آمریکا بر ادامه حضور نظامی در عراق دستمایه یادداشت زیر قرار گرفته است.

صاحب‌خبر -
خبرگزاری میزان – در حالی که جنگ آمریکا علیه افغانستان با خروج شبانه و تحقیرآمیز این کشور پس از ۲ دهه اشغالگری پایان یافت، وضعیت جنگ آمریکا علیه عراق در سال ۲۰۰۳ و موضوع حضور نظامیانش در این کشور، همچنان مبهم است.
 
به گزارش «بیزنس استاندارد»، «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا در حالی ارتش این کشور را از افغانستان خارج می‌کند که حمله به خاک عراق را از سر گرفته است.
 
رسانه‌های دولتی آمریکا تنها زمانی از عراق یاد می‌کنند که سران این کشور تصمیم به تاکید بر ناکافی بودن استفاده از بیش از صد و پنجاه هزار بمب و موشک علیه عراق از سال ۲۰۰۱ را به بهانه شلیک چند موشک علیه مواضع این کشور در عراق، داشته باشند.
 
اما ۴۰ میلیون عراقی مانند ۴۰ میلیون افغانستانی، همیشه بر این باورند که احمقانه‌ترین انتخاب آمریکا برای جنگ، کشورشان بوده است؛ چرا که همه زندگی آن‌ها تحت تاثیرات ماندگار جنگ نئوکان‌های آمریکایی برای نابودی تسلیحات کشتار جمعی قرار گرفته است.
 
آمریکا در هفته‌ها و ماه‌های اخیر، مواضع حشدالشعبی، یکی از سازمان‌های عراق را که در سال ۲۰۱۴ برای مبارزه با گروه «داعش» تشکیل شد، بمباران می‌کند.
 
این سازمان با ۱۲۰ هزار نیرو در بیش از ۴۰ واحد، اکنون بخشی جدایی ناپذیر از نیرو‌های مسلح عراق است که به دلیل نقش اساسی در جنگ با داعش اعتبار زیادی دارد.
 
حملات اخیر آمریکا به مواضع حشدالشعبی در مرز عراق و سوریه به منزله نقض حاکمیت عراق، سبب شد تا «بغداد» و «واشنگتن» برای خروج نظامیان آمریکایی از عراق مذاکره و توافق کنند اما برای این توافق نه تاریخی تعیین شده و نه سندی امضا شده است.
 
حملات هوایی آمریکا علیه عراق نقش مهمی در تشدید تنش‌ها در رابطه بغداد و آمریکا داشته است؛ این در حالی است که حشدالشعبی می‌تواند در تلافی حملات مذکور، حملات گسترده‌ای به پایگاه‌های آمریکا در منطقه داشته باشد.
ادعایی که واشنگتن از آن به دلیل رسمی حضور نظامیانش در عراق یاد می‌کند، فعالیت داعش است اما دلیل اصلی آمریکا برای ادامه حضور در عراق، حفظ پایگاهی در منطقه است.
 
آنچه که باید واقعا انجام شود، خروج نظامیان آمریکایی از عراق است؛ این واقعیت که ارتش آمریکا ۱۸ سال پس از حمله سال ۲۰۰۳ به عراق و تقریبا ۱۰ سال پس از پایان رسمی جنگ مذکور همچنان علیه این کشور حملات هوایی انجام می‌دهد، ثابت می‌کند که این مداخله نظامی آمریکا تا چه اندازه ناکارآمد و فاجعه بار بوده است.
 
به نظر می‌رسد بایدن از جنگ افغانستان آموخته باشد که آمریکا نمی‌تواند برای رسیدن به صلح از بمب استفاده کند یا دولت‌های دست نشانده خود را بر سر کار بیاورد؛ همین درس‌ها در مورد عراق هم صدق می‌کند.
 
آمریکا مرگ و فلاکت زیادی را به مردم عراق تحمیل کرده و خشونت فرقه‌ای و داعش را راه اندازی کرده و گسترش داده است.
 
این کشور اکنون باید پایگاه‌های خود در عراق را مانند پایگاه هوایی «بگرام» در افغانستان تعطیل کند و نظامیانش را به خانه بازگرداند.
 
«بیزنس استاندارد» در پایان می‎نویسد که مردم عراق مانند مردم همه کشور‌های خاورمیانه حق تعیین سرنوشت خود و زندگی در صلح را بدون سنگینی سایه بمب‌های آمریکایی بر سر خود و خانواده شان دارند.
 
امید آن است که بایدن درس تاریخی دیگری آموخته باشد؛ این که آمریکا باید دست از حمله به دیگر کشور‌ها بردارد.
 
انتهای پیام/

نظر شما