شناسهٔ خبر: 48451670 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

هیدروژن سبز سوخت جدید هواپیماهای مسافربری

یک شرکت تجاری قصد دارد تا قراردادی را با هواپیمایی‌های مسافربری در کانادا امضا و سوخت آن‌ها را به هیدروژن سبز تبدیل کند.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از نیو اطلس؛ شرکت Universal Hydrogen برای تامین سوخت بیش از ۱۵ هواپیمای مسافربری با هیدروژن سبز، قصد دارد با سه شرکت هواپیمایی در کانادا تفاهم نامه همکاری امضا کند. این شرکت در حال توسعه کیت‌های تبدیل است، تا ماژول‌های هیدروژن قابل تعویض بپذیرند که مانند غلاف‌های قابل بازیافت قهوه کار می‌کنند.

بیشتر بخوانید

استفاده از هیدروژن سبز به جای سوخت معمولی در هواپیماها

کیت‌های گفته شده به جای مخازن سوخت جت و قسمت‌هایی از موتور‌های الکتریکی مگنیکس دو مگاواتی هواپیما‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. باتوجه به بزرگی تجهیزات گفته شده، ظرفیت مسافرانی که می‌توانند در این هواپیما‌ها سوار شوند کمتر می‌شود و مثلا هواپیمایی با ۵۶ نفر ظرفیت پس از جایگزینی کیت با مخزن سوختش، فقط می‌تواند ۴۰ مسافر را حمل و جا به جا کند.

هیدروژن سبز برای تامین سوخت هواپیماهای مسافربری مورد استفاده قرار می گیرد

هواپیما‌هایی که کیت‌های هیدروژنی جایگزین مخزن سوختشان می‌شود، با سوخت هیدروژنی توانایی طی کردن مسیری حداکثر تا ۷۴۰ کیلومتری را خواهند داشت که این میزان معادل ۷۵ درصد از مسیری است که در حالت عادی و با سوخت عادی می‌پیمایند. علاوه بر این مصرف هیدروژن سبز باعث می‌شود که هیچ آلودگی محیط زیستی به وجود نیاید و به تمیز ماندن هوا نیز کمک می‌کند. با ارتقا و توسعه دادن کیفیت و ترکیبات سوخت هیدروژن سبز، هواپیما‌های مجهز به کیت توانایی این را خواهند داشت که تا ۹۵ درصد از مسیری که هواپیما‌های معمولی و با سوخت بنزین طی می‌کنند را طی کنند.

گفتنی است، تعدادی از شرکت‌های هواپیمایی از کشور‌های ایسلند، آمریکا و اسپانیا قرارداد‌هایی را برای استفاده از هیدروژن سبز به جای سوخت معمولی و تجهیز هواپیماهایشان به این کیت‌های خاص با شرکت یونیورسال هیدروژن امضا خواهند کرد.

انتهای پیام/

نظر شما