شناسهٔ خبر: 47047388 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان پاسخ داده شد؛

آیا بورس سپر تورمی است؟

کارشناس بازار سرمایه گفت: می‌توان تا حدودی گفت که بورس جلوی تورم را گرفته، اما تورم علت رشد بورس است.

صاحب‌خبر -

احمد جان جان کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،در پاسخ به این پرسش که آیا بورس باعث کاهش تورم شده است؟ بیان کرد: تا حدودی می‌توان گفت بورس سپر بلای تورم بوده است، با توجه به پول‌های زیادی که در جامعه داشتیم، رشد نقدینگی فزاینده بوده است، پایه پولی کشورمان در سال‌ها ۹۸ و ۹۹ اصلا قابل مقایسه با سال‌های قبل نبود به همین علت حجم نقدینگی آماده بود که وارد بازار‌های مختلف شود، در سال ۹۷ و ۹۹ شاهد این قضیه بودیم که بخشی از پول وارد بازار ارز شد و ارز را از ۳۰۰۰ تومان تا ۱۳۰۰۰ هزار تومان بالا برد.

وی افزود: مجدد اگر دوباره این حجم نقدینگی وارد بازار ارز می‌شد، باتوجه به محدودیت هایمان در دسترسی به پول و تحریم‌های بانکی و از این قبیل موارد حتما به این بازار آسیب می‌رسد، به اضافه اینکه منابع خود را مدیریت نکردیم به این صورت که ۱۳۰۰۰ میلیارد منابع مداخله گر را وارد بازار کردیم و برای تنظیم بازار ۶۰ تن طلا را به صورت سکه ضرب کردیم و همه این منابع را از دست دادیم.

بیشتر بخوانید

کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: اگر قرار بود در سال ۹۸ پول نقد مردم وارد بازار ارز شود، دلار به بالای ۳۲ هزار تومان می رفت.

بورس از تورمی که قرار بوده ایجاد شود جلوگیری کرده

وی گفت: بانک مرکزی اعلام کرده چون به منابع ارزی دسترسی نداشتیم، منابع صندوق توسعه ملی را به نرخ نیمایی خریدیم که این ماجرا واقعا جای تامل دارد، پس اگر نقدینگی وارد بازار ارز و طلا می‌شد ممکن بود مشکلات را تشدید کند، پس تا به اینجا بورس از تورمی که قرار بوده ایجاد شود جلوگیری کرده است.

جان جان در رابطه با نقدینگی موجود بیان کرد: نکته قابل توجه این است که مقداری از نقدینگی موجود به وسیله بانک‌ها ایجاد شده است، بانک‌ها به شرکت‌های بورسی زیر مجموعه شان و شرکت‌هایی که زیر مجموعه شان نیستند وام دادند و از محل خلق نقدینگی تعدادی از شرکت‌های متصل به بانک‌ها پول قابل توجهی را وارد بازار کردند و آن نقدینگی خلق شده سرازیر به بانک‌ها شد، از طرف دیگر بانک مرکزی همیشه برای کم کاری‌های خود بهانه‌هایی می‌آورد، برای مثال زمانی که نرخ بهره بین بانکی که به ۸ یا ۱۰ رسید، اگر بانک مرکزی بحث فروش اوراق را سریع‌تر انجام می‌داد نرخ بین بانکی به این اندازه افت نمی‌کرد.

کارشناس بازار سرمایه تشریح کرد: همه این عوامل ذکر شده دست به دست هم داد، با توجه به این قضیه که بازار رشد شدیدی را داشت و بعد از آن به وسیله دولت ریزش سنگینی را تجربه کرد، یک بخشی از این ریزش توسط دولت و بخش دیگر آن توسط تصمیم‌های اشتباه و گره‌هایی مانند دامنه نوسان و حجم مبنا صورت گرفته است.

جان جان  اظهار کرد: خبر صندوق توسعه ملی یک سالی در جریان است، اما فقط اسم آن به مدت ۷ یا ۸ ماه بر سر زبان‌ها افتاده و در عمل اتفاقی نیفتاده بود که خود این امر مردم را خسته کرده است، پس من معتقد هستم که بخش از این نقدینگی به خاطر این عوامل است که بانک‌ها وام‌هایی به شرکت‌های زیر مجموعه خودشان دادند، که خود این قضیه تورم زا بود، نکته مهم این است که بازار سرمایه موجب تورم نشده است، بلکه تورم علت رشد بازار سهام بوده است.

وی افزود: نرخ رشد نقطه به نقطه تورم فزاینده بود است تا به این جای کار می‌توان ادعا کرد، اگر بازار سهام نبود می‌توان تورم بیشتری را لمس کرد، اما در بازار سهام بانک‌ها آمدند و خرید کردند، در کل بورسا به نفع بانک‌ها کار کرد، پس باید نقش بانک در ایجاد تورم پررنگ شود ولی اگر بازار سهام نبود، ورود نقدینگی به بازار‌های دیگر مشکل ساز می شد، نمونه آن بازار مسکن است، که با ورود نقدینگی به بازار مسکن این بازار به شدت رشد کرد، در بازار ارز نیز ورود نقدینگی با مشکلاتی مواجه است.

جان جان گفت: در کل بانک‌ها از بازار سهام سوء استفاده کردند، اگر نرخ ارز بین ۲۳ تا ۲۰ هزار تومان تعادل پیدا کند، اشتغال در جامعه زیاد می‌شود و بسیاری از شرکت‌ها مانند شرکت‌های لوازم خانگی دوباره به بازار بر می‌گردند و آسیب‌هایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی به اقتصاد زد با به تعادل رسیدن نرخ دلار جبران می‌شود، چون نرخ دستمزد در کشور ما به شدت پایین است، پس باید هزینه تمام شده تولید کنندگان پایین باشد، اما این ارز ۴۲۰۰ تومانی همه چیز را بهم ریخت، در حال حاضر اگر کشورمان یک سبد صادراتی غیر نفتی برای خود داشته باشد بسیار پیشرفت می‌کند.

انتهای پیام/

نظر شما