شناسهٔ خبر: 46558419 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: صراط‌نیوز | لینک خبر

کمیسیون امنیت ملی: تولید اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد با دقت جریان دارد

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تشریح بازدید نمایندگان مجلس از چهار سایت هسته‌ای کشور، گفت: تولید اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد، در ۶ زنجیره سانتریفیوژ‌های نسل اول IR۱ با دقت جریان دارد.

صاحب‌خبر -
صراط:
ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: به منظور نظارت میدانی مجلس شورای اسلامی بر روند اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، روز‌های چهارشنبه و پنجشنبه، ۱۲ نفر از نمایندگان مجلس، عمدتا از کمیسیون‌های امنیت ملی و انرژی، از چهار سایت هسته‌ای کشورمان در اصفهان، نطنز، خنداب و فردو بازدید کردند.

به گزارش فارس، وی افزود: نمایندگان حاضر در سایت اصفهان از واحد‌های تولید میله‌ها و صفحه‌های سوخت بازدید کردند.

عمویی ادامه داد: همچنین در سایت اصفهان روند رو به تکمیل کارخانه اورانیوم فلزی مشاهده شد. در ماده چهارم قانون اقدام راهبردی برای تکمیل این کارخانه ۵ ماه زمان در نظر گرفته شده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: در بازدید از مجتمع شهید احمدی روشن در نطنز مشاهده شد که در اجرای ماده ۳ قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم، هزار سانتریفیوژ IR۲m اخیرا در این سایت نصب شده است. همچنین یک زنجیره ۱۶۴ تایی از سانتریفوژ‌های نسل ۶ در مهلت ۳ ماهه قانونی، در سایت نطنز نصب شده است.

وی خاطرنشان کرد: کارشناسان پرتلاش سازمان انرژی اتمی کشورمان در سایت نطنز، به منطور افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده مورد نیاز کشور، ۲ زنجیره از سانتریفیوژ‌های IR۴ را در سایت نطنز در تولید اورنیوم غنی شده مورد بهره برداری قرار داده اند.

عمویی بر همین اساس اضافه کرد: در بازدید از سایت فردو مشاهده کردیم که روند تولید اورنیوم غنی شده ۲۰ درصد، طبق ماده ۱ قانون، در ۶ زنجیره سانتریفیوژ‌های نسل اول IR۱ با دقت جریان دارد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی همچنین عنوان کرد: نمایندگان کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس همچنین از روند بهینه سازی راکتور خنداب اراک هم بازدید کردند. تکمیل بهینه سازی این راکتور که خواسته نمایندگان ملت در ماده ۵ قانون اقدام راهبردی بوده و با سرعت خوبی پیش می‌رود.

عمویی افزود: در نظارت میدانی از این چهار سایت هسته‌ای روشن بود که صنعت هسته‌ای کشورمان بالنده و پویاست و جوانان دانشمند ایرانی با همت عالی خود در حال پیشبرد علم و فناوری ایران هستند. سازمان انرژی اتمی هم گام‌های اساسی در اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها برداشته است.

وی تصریح کرد: نمایندگان کمیسیون امنیت ملی و انرژی برای نظارت مستمر خود بر اجرای قانون و پیگیری سایر تکالیف قانونی در تهران نیز جلساتی را با مدیران سازمان انرژی اتمی برگزار خواهند کرد و گزارش دقیقی از اقدامات صورت گرفته به مجلس شورای اسلامی ارائه خواهند داد.

نظر شما