شناسهٔ خبر: 46052059 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: فرارو | لینک خبر

رییسی، رقیب احمدی‌نژاد؟

هر چند در این مدت اصولگرایان تلاش کردند تا با فاصله گرفتن از احمدی‌نژاد و القای اینکه جریان موسوم به جریان بهار هیچ بدنه اجتماعی قابل توجهی ندارد از رقیب‌تراشی برای خود پرهیز کنند، اما کنشگری‌های احمدی‌نژاد و رسانه‌های نزدیک به او نشان می‌دهد که او برای حضور در انتخابات مصمم است، حضوری که یا مستقیم یا غیرمستقیم و از طریق کاندیدای هم‌سو خواهد بود.

صاحب‌خبر -

جریان‌های اصلی همچنان در گعده‌های سیاسی به سر می‌برند و اغلب مشغول رصد کنشگری جریان رقیب هستند. هر روز یک نفر به صورت رسمی اعلام کاندیداتوری می‌کند و رایزنی‌های پشت پرده با این رجل سیاسی یا با آن گروه نیز در دستور کار همه طیف‌ها قرار دارد.

اعتماد در ادامه نوشت: با این حال شلوغی سیاسی این ایام باعث شده تا برای پیش‌بینی و تحلیل فضای خرداد ۱۴۰۰ کمی زود به نظر برسد و احتمالا باید تا یک هفته ثبت‌نام کاندیدا‌های انتخابات در ساختمان خیابان فاطمی وزارت کشور منتظر ماند. به هر روی اصولگرایان در شورای ائتلاف و شورای وحدت هنوز درگیر تعدد نهاد‌های تصمیم‌سازی و البته تعدد کاندیدا هستند، اصلاح‌طلبان نهاد اجماع‌ساز را شکل داده و در حال بررسی کاندیدای نهایی‌اند و البته خرده جریان نزدیک به احمدی‌نژاد هم با نشستن پای سخنرانی‌های او و استقبال در شهر‌ها و نامه نوشتن او را همراهی می‌کنند. طیفی که اگر امسال کاندیدایی در انتخابات دوره سیزدهم ریاست‌جمهوری داشته باشد احتمالا وزن و ارج و قرب سیاسی‌اش هم مشخص خواهد شد.

هر چند در این مدت اصولگرایان تلاش کردند تا با فاصله گرفتن از او و القای اینکه جریان موسوم به جریان بهار هیچ بدنه اجتماعی قابل توجهی ندارد از رقیب‌تراشی برای خود پرهیز کنند، اما کنشگری‌های احمدی‌نژاد و رسانه‌های نزدیک به او نشان می‌دهد که او برای حضور در انتخابات مصمم است، حضوری که یا مستقیم یا غیرمستقیم و از طریق کاندیدای هم‌سو خواهد بود. اما به واقع رییس دولت نهم و دهم رقیب قدرتمندی برای اصولگرایان است که این روز‌ها و با نزدیک شدن به انتخابات بیش از پیش سرگردان شده‌اند؟ یا حامیان او از لج عدم حضور او رای‌شان را به سبد اصلاح‌طلبان خواهند ریخت؟

اگر احمدی‌نژاد نباشد...

احمد خورشیدی، پدر تنها داماد محمود احمدی‌نژاد اگرچه به عنوان یک کنشگر سیاسی هم شناخته می‌شود و از فرماندهان جنگ در منطقه کردستان بوده، اما او بیش از هر چیز شناخته شدن سیاسی و رسانه‌ای‌اش را مدیون پدر همسر پسرش است. وقتی حلقه نزدیکان سیاسی احمدی‌نژاد تنگ‌تر شد و ارتباط رسانه‌ای با چهره‌های نزدیک به او سخت‌تر، هر کس که مراوده و معاشرت و نزدیکی با این جریان و چهره‌های اصلی آن داشت بیشتر مورد توجه قرار گرفت تا شاید رفت و آمد‌ها و تصمیم‌سازی‌های این جریان مرموز راحت‌تر قابل پیش‌بینی شود.

احمد خورشیدی که این روز‌ها با عنوان دبیر کل جمعیت خدمتگزاران انقلاب شناخته می‌شود از جمله همین افراد است که در اغلب گفتگو‌های رسانه‌ای از احمدی‌نژاد می‌گوید. او در آخرین مصاحبه‌اش با «ایرنا» سبد رای احمدی‌نژاد را تحلیل کرده است.

خورشیدی معتقد است که اگر رییس دولت نهم و دهم به هر دلیلی در میدان رقابت حضور نداشته باشد، رقابت اصلی میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان خواهد بود؛ «دو جناحی که در حال حاضر از حیث توان رای‌آوری برابر هستند و برنده را از اکنون نمی‌توان پیش‌بینی کرد و باید تا هفته‌های پایانی تبلیغات انتخاباتی صبر کرد.»

او معتقد است که «اگر رییس دولت دهم در میدان نباشد ۲۰ درصد از بدنه رای او به اصولگرایان رای خواهند داد و ۸۰ درصد سبد رای احمدی‌نژاد به سمت رقیب اصولگرایان سرازیر خواهد شد که این دقیقا ادامه مفهوم لج سیاسی است.» این عضو هیات موسس جبهه سوم بر این باور است که «لج سیاسی» در انتخابات ایران همواره علیه «اصولگرایان» بوده به این معنا که «مردم علیه اصولگرایان لج می‌کنند. البته این به معنای آن نیست که مردم عاشق اصلاح‌طلبان هستند بلکه از لج رقیب به سمت آن‌ها می‌روند.»

اگر احمدی‌نژاد بیاید...

او البته فضای کلی انتخابات را نیز تحلیل کرده و توضیح داده که اگر گزینه‌های «جدید و جذاب» در میدان رقابت ۱۴۰۰ حضور نداشته باشند «احتمالا ۲۰ درصد دیگر از رای‌دهندگان را نخواهیم داشت. بنابراین در صورتی که به سمت انتخاباتی حداکثری و رقابتی حرکت نکنیم و مردم گزینه‌های خود را در عرصه مشاهده نکنند، ریزش ۷۰ درصدی مشارکت را خواهیم داشت.

با توجه به شرایط ذکر شده و بررسی‌هایی که انجام شده در انتخابات۱۴۰۰ نرخ مشارکت ۲۸ درصد خواهد بود مگر اینکه شرایط برای مشارکت حداکثری و ایجاد یک دو قطبی واقعی آماده شود. به طور مثال اگر رییس دولت دهم از جمله داوطلبان انتخابات پیش رو باشد، این اعداد تغییر خواهد کرد. از آن سو هم اگر نامزد اصلی اصلاح‌طلبان حضور داشته باشد دو قطبی واقعی و پرشوری ایجاد خواهد شد.» او در واقع تلویحا به حضور و کاندیداتوری احمدی‌نژاد اشاره کرده و معتقد است، می‌تواند شرایط مشارکت را تغییر دهد.

رییسی، رقیب احمدی‌نژاد؟

این فعال سیاسی که در ستاد رییسی در انتخابات سال ۹۶ بوده، معتقد است نه غلامعلی حداد عادل و مهدی چمران در شورای ائتلاف، نه جامعه روحانیت مبارز و گروه‌های عضو شورای وحدت و نه محمدباقر قالیباف با ضعف ریاست در مجلس نمی‌توانند شانسی برای جلب توجه مردم داشته باشند. در عوض او معتقد است که اصولگرایان باید حواس‌شان به اصلاح‌طلبان که بهزاد نبوی را به عنوان رییس نهاد اجماع‌سازشان معرفی کرده‌اند، باشد.

او بهزاد نبوی را «استاد اصلاح‌طلبان در جنگ روانی و تبلیغات می‌داند» و معتقد است می‌تواند تاثیرگذار باشد. او همچنین معتقد است که نمی‌توان قاطع گفت که اصولگرایان برنده می‌شوند و این ذهنیت درست نیست که برخی از الان اصولگرایان را برنده می‌دانند و تصور می‌کنند مشارکت بالا نخواهد بود چراکه سال ۹۶ سبد رای رییس‌جمهوری حدود ۲۴ درصد بود، اما چون اصلاح‌طلبان کار انتخابات و تبلیغات را بلد هستند، کاری کردند که ۲۴ درصد به ۵۷ درصد رسید. از فحوای کلام او مشخص است که خورشیدی، سیدابراهیم رییسی را تنها شانس اصولگرایان می‌داند. کسی که می‌تواند آرای احمدی‌نژادی‌ها را هم به خود جلب کند.

نظر شما