شناسهٔ خبر: 46021897 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

استاندار کرمان:

متولیان امور معادن موظف به انجام اقدامات رفاهی برای مردم هستند

کرمان - ایرنا - استاندار کرمان گفت: متولیان حوزه معادن و صنایع وظیفه دارند برای رفاه مردم اقداماتی را انجام دهند و مردم نیز باید در این راستا مطالبه گری داشته باشند.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایرنا، علی زینی وند شامگاه چهارشنبه د نشست مشترک ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان کرمان ویژه شهرستان شهربابک، شهربابک را شهری مهم و پرظرفیت دانست و افزود: سوابق ایثارگری های شهربابک زبانزد است و امیدواریم رهروی این فداکاری ها باشیم.

وی با بیان اینکه مسائل مختلفی در حوزه شهربابک وجود دارد که باید حل شود، تصریح کرد: هر استانی که مسئولانش منسجم تر و متحدتر تلاش کنند به توسعه می رسد و در این راستا نماینده مردم شهربابک در مجلس شورای اسلامی دلسوزانه پیگیر رفع مشکلات شهرستان است.

زینی وند توسعه پایدار را توسعه ای متوازن و متعادل خواند و بیان داشت: توسعه در یک بخش نباید به بخش های دیگر آسیب بزند و عدم توانایی در توزیع عادلانه ثروت واگرایی و اختلاف اجتماعی را به وجود می آورد.

وی تاکید کرد: استانی که صاحب معادن خدادادی فراوانی است باید از لحاظ قانونی و شرعی محصولش منجر به توسعه و رفاه مردم منطقه و کشور شود.

استاندار کرمان با تاکید بر توجه بیشتربه بخش های خدماتی گفت: این مشاغل پایدارند و توازن ایجاد می کنند.

زینی وند یادآور شد: در دنیا با اهمیت دادن به مشاغل خرد خانگی مساله اشتغال قابل حل است و ما نیز توانایی این کار را داریم و لازم است در شهربابک هم به آن توجه شود.

وی به ثبت جهانی روستای تاریخی و صخره ای میمند اشاره کرد و گفت: این روستا با نقطه آوازه جهانی فاصله دارد و باید بیش از پیش به آن توجه و برای رفع مشکلات آن همت ویژه ای شود.

استاندار کرمان افزود: مجتمع مس شهربابک سپرده گذاری خوبی در بانک های شهرستان دارد و باید آن را بیشتر کند و از قبل آن کمیته برنامه ریزی و مسئولان شهرستان باید مشاغل و افراد متقاضی را شناسایی و معرفی کنند و از ثروتی که در بانک هاست وام ارزان قیمت به افراد صاحب ایده دهند.

وی با بیان اینکه کاشی بازار بین المللی دارد و باید مشکل کارخانه کاشی آماتیس شهربابک رفع شود، به تکمیل جاده مهم و حادثه خیز شهربابک - هرات تاکید کرد.

زینی وند با اشاره به اینکه در بخش کشاورزی باید از دانش روز و روش های مدرن بهره مند شویم، ابراز امیدواری کرد: با برنامه ریزی مدون شاهد توسعه متوازن و همه جانبه باشیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان نیز در این جلسه گفت: بر اساس آخرین آمار شهربابک ۲۹ درصد در بخش کشاورزی، ۲۵ درصد در بخش صنعت و معدن فعال است.

جعفر رودری افزود: شهربابک در بخش خدمات نیز ۳۶ درصد فعالیت دارد که هم نسبت به نرم جهانی و هم نسبت به متوسط بخش خدمات در کشور و متوسط استان سهم این شهرستان پایین تر است.

وی وضعیت میزان خالص مهاجرت به شهرستان شهربابک را مثبت ارزیابی کرد و بیان داشت: خوشبختانه در طول پنج سال گذشته تقریبا بیش از هزار و ۴۰۰ نفر خالص مهاجرت به شهرستان داشته ایم.

رودری یادآور شد: وضعیت بازار کار شهربابک به این شکل بوده که نرخ بیکاری شهرستان تا سال ۹۵ بالاتر از متوسط استان بوده و در حال حاضر روند ایجاد شغل وضعیت بهتری را پیدا کرده است.

وی خاطر نشان کرد: در شهربابک سالانه تقریبا ۴۷۰ نفر وارد بازار کار می شوند.

رودری بیان داشت: از لحاظ ارز سرمایه گذاری ستاد شهرستان در ارزیابی بین ۲۳ شهرستان، شهربابک وضعیت خوبی دارد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان اظهار داشت: با تدبیری که استاندار در بدو ورود به استان داشت تاکید شد که از ظرفیت های معین های اقتصادی استفاده کنیم و ۳۰ هزار فرصت شغلی را در حوزه مشاغل خرد و خانگی در نظر بگیریم و بر اساس ظرفیتی که در شهربابک محاسبه شد تقریبا هزار و ۱۹۴ فرصت شغلی سهم این شهرستان در نظر گرفته شد.

وی با اشاره به اینکه تفاهم نامه ای بین بانک رسالت و معین اقتصادی منعقد شود تا هزار و ۱۹۴ فرصت شغلی در شهرستان محقق گردد، افزود: صورت مساله هم به این شکل است که بانک رسالت منابع مالی مورد نیاز را برای سرمایه گذاری پروژه ها که عمدتا پروژه های خرد و خانگی هستند تامین می کند و با مشارکت معین در حوزه توانمندسازی مردم از آن استفاده می شود.

رودری اعلام کرد: یکی دیگر از پروژه های مهم شهرستان احداث پست فوق توزیع برق می باشد که کار آن از سال ۱۴۰۰ شروع و تا ۱۴۰۲ تکمیل می شود.

نماینده مردم شهربابک در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه ضمن ابراز خرسندی از ایجاد هزار شغل در شهربابک، ااظهار امیدواری کرد: تلاش داریم بقیه بیکاری شهرستان را هم به صفر برسانیم که پروژه های بخش خصوصی اشتغالزایی زیادی را در پی خواهد داشت.

مصطفی رضاحسینی افزود: اگر بخواهیم ظرفیت های بالقوه شهرستان را بالفعل تبدیل کنیم به حمایت و همراهی استاندار، دستگاه های اجرایی استان و همدلی ادارات شهرستان احتیاج داریم.

وی تاکید کرد: اصلی ترین و مهمترین معضل در کشور ایجاد شغل است و ما هدف ما نیز در شهربابک اشتغالزایی می باشد که رفع این معضل رضایتمندی نسبت به نظام، ارزش ها و جلوگیری از فساد و آسیب ها را در پی دارد.

رضاحسینی از برخی مشکلات در شهربابک یاد کرد و اظهار داشت: همدلی و وحدت خوبی در بین دستگاه های شهرستان وجود دارد و مسئولان برای رفع این مشکلات باید راه حل هایی ارائه دهند.

شهربابک در ۲۴۰ کیلومتری غرب کرمان واقع است.

نظر شما