شناسهٔ خبر: 46021692 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه ابتکار | لینک خبر

پیمان مولوی

چرا همیشه خوابیم؟

صاحب‌خبر - در سفری که تقریبا سال ۲۰۱۱ به کشور سوئیس داشتم با یک CFO یا مدیر مالی گروه سرمایه گذاری جلسه‌ای داشتم درخصوص دارایی‌ها و سرمایه گذاری بحث بود که ایشان یک گزارشی را به من داد و گفت خوب مطالعه کن، نام گزارش The Future of Money بود و در باب تحولات پول در جهان و آینده آن تهیه شده بود، توسط سازمان همکاری OECD .
تقریبا ۹ سال است که بیت‌کویین بر اساس بستر بلاکچین در جهان رخ نمایانده است و تا امروز که بیش از ۷۰۰۰ رمز ارز در جهان عرضه شده است ر تمام این سال‌ها بسیاری از جوانان ایرانی از اهمیت عرضه اولیه پول ICO ها در جهان صحبت کرده اند اما رویکرد دولتی صرف در ایران و عدم دقت به فضاهای ایجاد شده موجب شده است که همانند همیشه این فرصت مجددا تبدیل به تهدید شود.
ما سال‌ها وقت داشتیم به درک درستی از مکانیزم رمز ارزها و نحوه حرکت و آینده آنها برسیم، نحوه حرکتی که بانک تسویه بین المللی BIS (معروف به بانک مرکزی همه بانکها) و کمیته بانکداری بازل BCBS نشان می دهد جهان مالی در حال سرو کله زدن برای قبول رمز ارزهاست اما چگونگی آن در هاله ای از ابهام است.
برخی رمز ارزها ممکن است به عنوان یک کلاس دارایی قبول شوند که گامی بزرگ در صنعت بانکداری است و تاثیر بسیاری را بر روی بازار رمز ارزها خواهد داشت و برخی دیگر هم در حوزه تراکنش و پرداخت.
از چند ماه پیش با خبرهایی از رشد بیت کویین و سایر رمز ارزها ، میزان سرمایه گذاری درون بازارهای موازی به سمت آنها حرکت کرد و ایران و ایرانیان نیز از این امر مستثنی نیستند.
صرافی های رمز ارز زیادی وجود دارند و برخی بزرگتر.
دیروز شاهد خبر زیر بودیم:
ابلاغیه جدیدی از ‎شاپرک به شرکت‌های پرداخت‌یاری منتشر شده‌ است که خبر از قطع درگاه‌های پرداختی ‎صرافی‌های رمز ارز را می‌دهد. طبق این ابلاغیه هر گونه خدمات الکترونیکی مربوط به خرید و فروش ‎رمزارز قطع می‌شود.
همانند همیشه ابتدا انکار رمز ارزها، بی پشتوانه بودن آن و بعد ایجاد محدودیت بر روی آنها در صورتی که بدون درک ماهیت آن شما نمی توانید با اقدامات محدود ساز از این دست الزاما تاثیر زیادی بر این روند بگذارید.
امیدوارم درک درستی از مکانیزم حرکتی رمز ارزها و فرگشت مالی در جهان برای سیاست‌گذار ایجاد شود و باز ما خواب نمانیم!

نظر شما