شناسهٔ خبر: 46021038 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: فرارو | لینک خبر

نامه ۳۲ نهاد آمریکایی به بایدن: سریعتر به برجام بازگردید

این ۳۲ نهاد آمریکایی در نامه خود گفته‌اند که هرچه بیشتر سیاست «حداکثر فشار» باقی بماند، دیپلماسی ایالات متحده و ایران را دشوارتر خواهد کرد.

صاحب‌خبر -

۳۲ نهاد آمریکایی در نامه‌ای به جو بایدن رئیس جمهوری این کشور از او خواسته‌اند هر چه سریعتر با عمل به وعده‌های انتخاباتی خود به برجام باز گردد.

به گزارش بی‌بی سی، در نامه این نهاد‌ها خطاب به بایدن آمده است: بازگشت به برجام یکی از مهمترین و صریح‌ترین وعده‌های شما در طول مبارزات انتخاباتی بود. شما در این وعده‌ها همچنین تصریح کردید که آمادگی دارید سیاست خارجی آمریکا را از یک جانبه گرایی بی‌پروا و جنگ طلبانه دونالد ترامپ دور کنید.

این نهاد‌ها همچنین تاکید کرده‌اند که، سیاست «حداکثر فشار» بر ایران «یک سیاست خطرناک و شکست خورده» است و این سیاست نه تنها باعث افزایش چرخه تنش‌ها در خاور میانه شد بلکه در واقع ایران را به داشتن توانایی تسلیحات هسته‌ای نزدیک کرد و باعث افزایش رنج مردم ایران شد.

این ۳۲ نهاد آمریکایی در نامه خود گفته‌اند که هرچه بیشتر سیاست «حداکثر فشار» باقی بماند، دیپلماسی ایالات متحده و ایران را دشوارتر خواهد کرد.

این نهاد‌ها گفته اند: افزایش تنش‌های نظامی اخیر ایالات متحده در سوریه و عراق نشان می‌دهد که در پیش گرفتن یک اقدام جدید تا چه حد ضروری است.

این نهاد‌های امریکایی در نامه خود در عین حال تحولات مختلف اخیر از جمله پذیرفتن دعوت اروپا برای پیوستن آمریکا به مذاکرات درباره آینده توافق، تأیید عدم موفقیت تلاش ترامپ در قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین انتصاب رابرت مالی، دیپلمات «فوق العاده توانا و مذاکره کننده ماهر» را به سمت فرستاده ویژه در مورد ایران بسیار دلگرم کننده خوانده اند.

با وجود این این نهاد‌ها از اینکه دولت آمریکا گفته که ایران باید نخست با عمل به تعهداتش بر اساس برجام نخستین قدم را بردارد ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند از آنجا که این آمریکا بوده که ابتدا توافق را نقض کرده و از برجام خارج شده در نتیجه منطقی است که برای احیای توافق برجام خود پیشگام شود.

نظر شما