شناسهٔ خبر: 45997275 - سرویس فیلم
نسخه قابل چاپ منبع: خبر ورزشی | لینک خبر

ویدیو| حمله استاد بزرگ شطرنج به فراستی به خاطر این نقد «گامبی وزیر»/ برو کلاس شطرنج!

صحبت‌های مسعود فراستی منتقد سینما درباره سریال گامبی وزیر که با واکنش برخی فعالان و علاقه مندان رشته شطرنج همراه شد را ببینید.

صاحب‌خبر -

 خبرورزشی - پرهام مقصودلو استاد بزرگ شطرنج و قهرمان جوانان جهان در واکنش به نقد مسعود فراستی بر «گامبی وزیر» نوشت: آقای مسعود فراستی در برنامه‌ سینمایی هفت، سریال «گامبی وزیر» را زیر سوال برده‌اند. من نسبت به انتقادات فنی و سینمایی آقای فراستی به این سریال حرفی ندارم چون این حیطه‌ تخصصی ایشان است و من تخصصی در این زمینه ندارم. اما آقای فراستی مابین حرف‌هایشان بارها به‌طور تخصصی پای شطرنج را هم به میان کشیدند که لازم می‌دانم توضیحاتی در این‌باره بدهم.

آقای فراستی انسان محترمی است، اما احتمالا چون از شطرنج چیزی نمی‌دانند، هم از سریال چیز چندانی متوجه نشده‌اند و هم انتظاراتی عجیب و غریب از سریال دارند. اینکه ایشان انتظار دارند کارگردان و فیلمنامه‌نویس این اثر و همچنین گری کاسپاروف به عنوان مشاورِ ارشد پروژه، فهم و سواد خودشان از شطرنج را در حدّ صفر پایین بیاورند تا سریال برای آقای فراستی از همه‌نظر قابل فهم باشد، واقعا انتظار عجیبی است.

آقای فراستی در نقدهایشان عینا گفته‌اند: «من باید بفهمم فرق اسب و فیل چیه؟!»؛ و این را به‌ عنوان ضعف سریال عنوان کردند! این حرف یعنی چه؟! یعنی کارگردان بیاید ۷، ۸ قسمت فقط بسازد تا به آقای فراستی حرکت مهره‌های شطرنج یاد بدهد؟!

آقای فراستی اگر دنبال یاد گرفتن شطرنج هستند باید بروند کلاس شطرنج ثبت‌نام کنند؛ وظیفه‌ یک سریال طبیعتا آموزش حرکت مهره به مخاطبانش نیست. «گامبی وزیر» فضای شطرنج می‌سازد و آدم‌های شطرنجی می‌آفریند و به ‌حدی در ‌کارش به موفقیت می‌رسد که همه‌ مخاطبان جهانی‌اش را عاشق شطرنج می‌کند. این است کارکرد و رمز موفقیت یک سریال، نه آموزش حرکت فیل و اسب به مخاطبانش.

به گزارش خبرورزشی، گامبی وزیر (The Queen's Gambit) یک سریال کوتاه تلویزیونی درام آمریکایی است که بر اساس رمانی با همین نام از والتر تویس که در سال ۱۹۸۳ نوشته شده، ساخته شده‌ است. این سریال توسط اسکات فرانک و آلن اسکات ۲۳ اکتبر سال ۲۰۲۰ برای نتفلیکس ساخته شد.

این سریال از اواسط دهه ١٩٥٠ و تا دهه ١٩٦٠ ؛ داستان زندگی بت هارمون (آنیا تیلور-جوی)، اعجوبه یتیم شطرنج هنگام تلاش برای رسیدن به بالای دنیای شطرنج در حالی که با مواد مخدر و وابستگی به الکل دست و پنجه نرم می کرد را دنبال می کند.

نتفلیکس، گامبی وزیر را در ٢٣ اکتبر سال ٢٠٢٠ منتشر کرد. پس از چهار هفته به پربیننده ترین سریال فیلمنامه ای نتفلیکس تبدیل شد. این مینی سریال مورد تحسین منتقدین قرار گرفت.

همچنین این مینی سریال موفق به دریافت جایزه بهترین مینی سریال یا فیلم تلویزیونی (گامبی وزیر)، بهترین بازی نقش اول زن در یک مینی سریال یا فیلم تلویزیونی (آنیا تیلور-جوی) در هفتاد و هشتمین دوره جوایز گلدن گلوب سال ۲۰۲۱ شد و در جوایز تلویزیونی منتخب منتقدان در سه رشته بهترین مینی سریال یا فیلم تلویزیونی (گامبی وزیر) و بهترین بازی نقش اول زن در یک مینی سریال یا فیلم تلویزیونی (آنیا تیلور-جوی) و بهترین بازی مکمل زن در یک مینی سریال یا فیلم تلویزیونی (ماریل هلر) نامزد دریافت جایزه شد.

رمان گامبی وزیر از والتر تویس با ترجمه‌ نیکی فرخوی در سال ۱۳۹۹ توسط نشر شما در به چاپ رسید.

منبع: سینما دیلی - ویکی پدیا

در همین ارتباط بخوانید:

نظر شما