شناسهٔ خبر: 45879560 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: بولتن‌نیوز | لینک خبر

تأکید تخت روانچی بر لغو تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران

«مجید تخت روانچی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل روز سه‌شنبه طی سخنانی در نشست شورای امنیت که به منظور بررسی...

صاحب‌خبر -

به گزارش بولتن نیوز، «مجید تخت روانچی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل روز سه‌شنبه طی سخنانی در نشست شورای امنیت که به منظور بررسی آثار امنیتی تغییرات آب و هوا برگزار شده بود، گفت: مقابله با ابعاد منفی تغییرات آب و هوا باید یک مسؤولیت جمعی محسوب شود و همه دولت‌ها باید تعهدات خود تحت کنوانسیون تغییرات آب و هوا و موافقتنامه پاریس را کاملاً اجرا کنند.
نماینده ایران همچنین تأکید کرد که این اقدام باید با رعایت دقیق اصل مسؤولیت مشترک، اما متفاوت دولت‌ها انجام شود و در حالی که همه دولت‌ها باید در مقابله با اثرات نامطلوب تغییرات آب و هوا مشارکت کنند، ولی کشور‌های توسعه یافته با توجه به نقش اصلی‌شان در تغییرات آب و هوا و نیز برخورداری‌شان از فناوری‌ها و منابع مالی کافی، مسؤولیت بیشتری در مقابله با این چالش‌ها دارند. از این رو، کشور‌های توسعه یافته نه تنها باید در کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای پیشتاز بوده و حمایت کافی مالی نیز از کشور‌های در حال توسعه به عمل آورند، بلکه باید انتقال فناوری‌های سازگار با آب و هوا به آن‌ها را نیز تسهیل کنند.
تخت روانچی ادامه داد: کشور‌های در حال توسعه نیز باید متناسب با توانایی‌ها و شرایط توسعه ملی‌شان به تعهدات خود عمل کنند و جامعه بین المللی نیز باید همه موانع اجرای موثر تعهدات آن‌ها را رفع کند که تحریم‌های یکجانبه یکی از آنهاست و توانایی‌های تعدادی از کشور‌های در حال توسعه مانند ایران برای مقابله با چالش‌های تغییرات آب و هوا را شدیداً تضعیف می‌کند.
وی اضافه کرد: تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران نه تنها مانع از دسترسی ما به منابع مالی و فناوری‌های لازم شده، بلکه بر استفاده مؤثر از توانایی‌های ملی ما برای انجام تعهداتمان نیز تأثیر نامطلوبی داشته است و از این رو، این تحریم‌های غیرقانونی و غیر انسانی باید لغو شوند.
تخت روانچی در پایان گفت: ما از این نظر حمایت می‌کنیم که هیچ ارتباط مستقیمی بین تغییرات آب و هوا و امنیت وجود ندارد و به همین خاطر این موضوعات باید در محافل ذیربط یعنی مجمع عمومی، شورای اقتصادی و اجتماعی و کنوانسیون تغییرات آب و هوا بررسی شود.

برچسب‌ها:

نظر شما