شناسهٔ خبر: 45293120 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

وحشت و غافلگیری کاخ‌نشینان ریاض از حمله موشکی یک گروه عراقی /رسوایی بزرگ پدافند هوایی آمریکا در عربستان

گروهی عراقی مسئولیت حمله به ریاض را برعهده گرفت و این درحالی است که سامانه‌های پدافندی عربستان اهدایی از سوی آمریکا، در خطایی فاحش حمله موشکی را از سمت یمن تشخیص داده بودند.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، روز گذشته شبکه العربیه از شنیده شدن صدای مهیبی در ریاض خبر داد که گفته می‌شود پدافند هوایی عربستان یک فروند موشک بالستیک یمن را هدف قرار داده است. منابع محلی عنوان کردند صدای مهیب انفجار ناشی از برخورد راکت شلیک‌شده از سامانه پدافند هوایی عربستان به موشک بالستیک شلیک‌شده از یمن بوده است.

همچنین به‌دنبال اعلام خبر رهگیری موشک در آسمان ریاض، چند هواپیما مسیر خود را به سمت فرودگاه «دمام» عربستان تغییر داده‌اند و فعالیت فرودگاه ریاض به حال تعلیق درآمد. شبکه الجزیره از تأخیر وب‌سایت فرودگاه ریاض در اعلام ورود بسیاری از پرواز‌ها خبر داد و وب‌سایت «فلایت رادار» نشان داد ناوبری در فرودگاه ریاض متوقف شده است و پرواز‌ها به سمت فرودگاه دمام هدایت می‌شوند.

درحالی‌که عربستان انصارالله یمن را به دست داشتن در این حمله موشکی متهم کرد، یحیی سریع، سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن با تکذیب این موضوع، اعلام کرد: نیرو‌های مسلح یمن هیچ عملیاتی را در ۲۴ ساعت گذشته علیه متجاوزان انجام نداده‌اند. همچنین نیرو‌های مسلح یمن هر عملیاتی که انجام دهند، با افتخار و سربلندی اعلام خواهند کرد.

سردرگمی سعودی‌ها همراه با سانسور شدید رسانه‌ای حمله موشکی انجام‌شده به‌اندازه‌ای بود که حتی در شبکه‌های اجتماعی اجازه نمی‌دادند تصاویر لاشه موشک پرتاب‌شده بازنشر شود. بندر عطیف، از کاربران عربستانی دستپاچه از انتشار این تصاویر در توئیتر، از سعودی‌ها خواست حمله موشکی را بازتاب ندهند، زیرا ابزاری برای حمله دشمنان علیه عربستان می‌شود.

وحشت و غافلگیری کاخ‌نشینان ریاض از حمله موشکی یک گروه عراقی /رسوایی بزرگ پدافند هوایی آمریکا در عربستان

سردرگمی سعودی‌ها شب گذشته خاتمه یافت و یکی از گروه‌های مقاومت عراق با انتشار متنی اعلام کرد حمله به پایتخت عربستان کار این گروه بوده و در انتقام خون شهدای انفجار‌های تروریستی بغداد انجام شده است. گروه مقاومت اسلامی «ألویة الوعد الحق» در بیانیه‌ای اعلام کرد: پس از زیاده خواهی و اصرار اعراب حاشیه جنوبی خلیج (فارس) بر جنایت در حق ملت‌های منطقه و ادامه حمایت‌های آن‌ها از باند‌های تبهکار داعش و گروهک‌های تکفیری که دستان‌شان به خون بی‌گناهان آغشته شده است، ما فرزندان شبه‌جزیره عرب به وعده خود عمل کردیم و پهپاد‌های رعب و وحشت را به پادشاهی آل‌سعود فرستادیم و دژ‌های آن‌ها را در قصر الیمامه و اهداف دیگر در ریاض هدف قرار دادیم.

بیشتر بخوانید

کانال تلگرامی «صابرین‌نیوز» به‌نقل از منابع آگاه گزارش کرد: اعلام خبر حمله موشکی از سوی منابع امنیتی عربستان دال بر شکست سامانه‌های «PAC ۳»، «PAC ۲» و «تاد» در تشخیص جهت هدف و نوع آن است، چه‌اینکه سعودی‌ها در خطایی فاحش حمله موشکی را از سمت یمن اعلام کردند، درحالی‌که حمله از خاک عراق و به‌وسیله پهپاد‌های «FIX wing drone»، از نوع «kamikaze» و با نظارت و اشراف دلاورمردان عراقی انجام شد.

حمله به اندازه‌ای بهت‌آور و غیرمنتظره بود که سفارت آمریکا در ریاض به اتباع ساکن در عربستان درباره حملات پهپاد‌های بمب‌گذاری‌شده هشدار داد.

وب‌سایت تحلیلی-نظامی «zoka» روسیه در گزارشی درباره فضاحت به‌بارآمده از سوی سامانه‌های پدافندی عربستان که ساخت آمریکاست، نوشت: این پهپاد ۵۰۰ کیلومتر از عراق پرواز کرد و با وجود کمک‌های آمریکا و تجهیزات گران‌قیمتی که به سعودی‌ها داده‌اند، پدافند هوایی عربستان قادر به رصد و رهگیری آن نبود.

وحشت و غافلگیری کاخ‌نشینان ریاض از حمله موشکی یک گروه عراقی /رسوایی بزرگ پدافند هوایی آمریکا در عربستان

منبع:آنا

انتهای پیام/

 

نظر شما