شناسهٔ خبر: 45243859 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: دانشجو | لینک خبر

آخر هفته با اخبار دانشگاهی| آموزش

ثبت‌نام کنکور سراسری ۱۴۰۰ از ۱۲ بهمن آغاز می‌شود / اعتراض اساتید به رای دیوان عدالت اداری

برای مرور مهمترین اخبار دانشگاهی طی یک هفته گذشته در حوزه آموزش و پژوهش با ما همراه باشید.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، حوزه آموزش و پژوهش در هفته‌ای که گذشت با اخبار متنوع و فراوانی روبه رو بود که خلاصه‌ای از آن‌ها را می‌توانید در ادامه مرور کنید. برای اطلاع از جزئیات بیشتر هر خبر این گزارش می‌توانید تنها روی عنوان آن موضوع کلیک نمائید.
 
آغاز ثبت‌نام کنکور سراسری ۱۴۰۰ از ۱۲ بهمن
ثبت‌نام آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ برای پذیرش در رشته‌های با آزمون در دوره‌های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و همچنین رشته‌های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی از روز یکشنبه دوازدهم بهمن ماه آغاز می‌شود.  

سوالات آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ و بعد از آن برای تمامی متقاضیان اعم از نظام قدیم و نظام جدید، صرفا بر مبنای دروس نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶ طراحی و برگزار خواهد شد.

پاسخ وزارت بهداشت به اعتراض داوطلبان آزمون دستیاری پزشکی
داوطلبان باید به این موضوع توجه داشته باشند که تحولات ایجاد شده به دلیل شرایط ویژه کرونا بوده است. اگر شرایط عادی بود و این اتفاق افتاده بود اعتراض آن‌ها شنیده می‌شد و قابل بررسی بود، اما این تغیییرات به دلیل کووید ۱۹ بوده است و تمام این مشکلات تبعات آن است. از طرفی این مشکل که انتشارات این منابع را ندارند نیز متوجه وزارت بهداشت نمی‌شود، زیرا داوطلبان باید بتوانند به هر طریقی که شده است منابع را به دست آورند.
 
ثبت‌نام کنکور سراسری ۱۴۰۰ از ۱۲ بهمن آغاز می‌شود / اعتراض اساتید به رای دیوان عدالت اداری

روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی به رای دیوان عدالت اداری اعتراض کنند
معاونت آموزشی وزارت بهداشت در ارتباط با رأی اخیر هیئت عمومی دیوان عدالت اداری درباره مستثنی شدن اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی از شمول حداکثر حقوق مقرر در ماده ۷۶ قانون مدیریت خدمات کشوری اطلاعیه‌ای صادر کرد. مطابق این اطلاعیه رای اخیر موج عظیمی از نارضایتی و ناامیدی ایجاد کرده است.

مستثنی‌شدن اعضای هیئت علمی از شمول حداکثر حقوق قانون مدیریت خدمات کشوری ضروری است
علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طی نامه‌ای به محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی بر لزوم مستثنی شدن اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها از شمول حداکثر حقوق مقرر در ماده ۷۶ قانون مدیریت خدمات کشوری تاکید کرد و اقدام قانونی مجلس برای رفع مشکلات ناشی از رای اخیر دیوان عدالت اداری در ابطال بند (۱) مصوبه هیئت وزیران را خواستار شد.
 
ثبت‌نام کنکور سراسری ۱۴۰۰ از ۱۲ بهمن آغاز می‌شود / اعتراض اساتید به رای دیوان عدالت اداری

مهلت ثبت‌نام چهل و هشتمین دوره آزمون دستیاری پزشکی تمدید شد
مهلت ثبت‌نام و ویرایش اطلاعات چهل و هشتمین دوره آزمون دستیاری پزشکی تمدید شد بر این اساس مهلت آغاز شده از یکم بهمن ماه تا چهارم بهمن ماه ۹۹ ادامه دارد.

محدودیت جذب سهمیه اعضای هیئت علمی در دانشگاه فنی و حرفه‌ای
ابراهیم صالحی عمران، رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای با بیان این که هیئت علمی یکی از ستون‌های آموزش مهارتی است؛ بیان کرد: سهمیه جذب هیئت علمی امسال  بسیار محدود است؛ به طوری که ما در دانشگاه فنی و حرفه‌ای تنها حدود ۸۰ عضو هیئت علمی جذب کردیم.

شیوه‌نامه اجرایی آزمون جامع دوره دکتری تخصصی غیرپزشکی ابلاغ شد
«شیوه‌نامه اجرایی آزمون جامع دوره دکتری تخصصی (غیرپزشکی) در نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹» برای بهبود کیفیت اجرای ارزیابی جامع دوره دکتری تخصصی و جلوگیری از تضییع حقوق دانشجویان و در راستای حفظ کیفیت برگزاری آزمون با رعایت مصوبات ستاد ملی کرونا و در راستای حفظ سلامتی دانشجویان دوره دکتری تخصصی ابلاغ شد.
 
ثبت‌نام کنکور سراسری ۱۴۰۰ از ۱۲ بهمن آغاز می‌شود / اعتراض اساتید به رای دیوان عدالت اداری
 
دوره دکتری بین‌الملل «طراحی صنعتی» در دانشگاه تهران راه‌اندازی شد
دوره دکتری بین‌الملل طراحی صنعتی به زبان انگلیسی و با حضور استادان برجسته دانشگاه‌های معتبر دنیا در نیم‌سال اول تحصیلی ۴۰۰-۱۳۹۹ برای نخستین بار در ایران و در پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران راه‌اندازی و آغاز به کار کرد. هدف از راه‌اندازی این دوره، ارتقای سطح علمی طراحی صنعتی در کشور است.

بیش از ۳۶ هزار نفر در مرحله تکمیل ظرفیت دوره‌های کاردانی و کارشناسی علمی کاربردی ثبت‌نام کردند
فاطمه زرین‌آمیزی سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: تعداد ۲۱ هزار و ۲۴۴ نفر برای پذیرش دوره کاردانی فنی و دوره کاردانی حرفه‌ای و تعداد ۱۵ هزار و ۲۴۱ نفر برای دوره مهندسی فناوری و دوره کارشناسی حرفه‌ای «ناپیوسته» نظام آموزش مهارتی دانشگاه جامع علمی کاربردی ثبت نام کردند.

آزمون استخدامی دانشگاه‌های علوم پزشکی ۲۴ بهمن برگزار می‌شود
تا پایان روز جمعه ۲۶ دی ماه تعداد ۲۱۹ هزار و ۹۰۸ نفر برای شرکت در آزمون استخدامی دانشگاه‌های علوم پزشکی نام‌نویسی کردند، این آزمون روز جمعه ۲۴ بهمن ماه ۹۹ برگزار می‌شود.

نظر شما