شناسهٔ خبر: 45154639 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

همزمان با بازگشایی سالن‌های نمایشی؛

میزبانی مجموعه تئاترشهر و تماشاخانه سنگلج از چهار نمایش

تهرن- ایرنا- همزمان با بازگشایی تالارهای نمایشی سه نمایش «ایوب‌خان»، «یاماها» و «برونسی» در مجموعه تئاترشهر و نمایش «لبخند باشکوه آقای گیل» در تماشاخانه سنگلج به صحنه می‌روند.

صاحب‌خبر -

همزمان با دستور بازگشایی تالارها، تماشاخانه‌ها و سالن‌های نمایشی در پایتخت از سوی سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ۲۰ دی ماه و از سرگیری فعالیت گروه‌های نمایشی با رعایت حداکثری شیوه‌نامه‌های بهداشتی و بهره‌بردن از ۵۰درصد ظرفیت سالن‌ها،  سه اثر نمایشی جدید به کارگردانی امیر دژاکام، کهبد تاراج و مرتضی شاه‌کرم طی روزهای آینده در تالارهای چهارسو، قشقایی و سایه مجموعه تئاترشهر اجرای خود را آغاز می‌کنند.

نمایش «ایوب‌خان» به کارگردانی امیر دژاکام، «یاماها» به کارگردانی کهبد تاراج و «برونسی» به کارگردانی مرتضی شاه‌کرم عنوان سه نمایش جدید مجموعه تئاترشهر هستند که بعد از مدت‌ها وقفه در فعالیت‌های اجرایی این مجموعه به دلیل شرایط کرونایی، طی هفته جاری اجرای خود را در تالارچهارسو، تالار قشقایی و تالار سایه مجموعه تئاترشهر آغاز می‌کنند.

نمایش «ایوب‌خان» به نویسندگی و کارگردانی امیردژاکام اولین اثر نمایشی است که چراغ اجراهای عمومی  تئاترشهر را روشن می‌کند.

دراین اثر نمایشی که از روز دوشنبه ۲۹ دی ماه ساعت ۱۸:۳۰ با مدت زمان ۷۰ دقیقه در تالار چهارسو تئاترشهر به صحنه می‌رود (به ترتیب ورود صحنه) الهام خضرایی منش، نسیم داداشی، طاها عابدی، ماهان عابدی، حسام شهیدی، الناز ملک پور، غزل جمشید آبادی، نیوشا امینی، مهدی حوریه، ندا حسینی، زینب تحقیقی، ارمین خزائلی، شایان انجمنیان ، مژده عنایتی، سمانه شعاعی و بهرام ابراهیمی به عنوان بازیگر حضور دارند.

داستان نمایش ایوب خان در اواخر دهه ۴۰ و اوایل دهه ۵۰ می‌گذرد و ماجرای زنی را روایت می‌کند که قرار است همسرش که چند مامور ژاندارمری را زده، اعدام کنند. این زن از گلبافت به جلو خانه ایوب خان که فرد ورزشکار و خیری است، آمده تا با کمک او برای شوهرش پول دیه جمع کند و او را از اعدام نجات دهد. اما ماجرا به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد.

«یاماها» عنوان نمایش جدید دیگر تئاتر شهر به نویسندگی و کارگردانی کهبد تاراج است که از روز چهارشنبه اول بهمن ماه ساعت ۱۸:۴۵ به مدت زمان ۶۰ دقیقه و بازی مرجان قمری، لبخند بدیعی و مازیار سیدی اجرای خود را در تالار قشقایی آغاز می‌کند.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: این نمایش داستان سه آدم است که به هم ربط دارند؛ برادر و خواهری به همراه یک دختر. برادر در دهه هشتاد و پس از سال‌ها داستان چند سال پیش خواهر خود در دهه‌های چهل و پنجاه را روایت می‌کند. همچنین داستان دختر دیگری که مکمل این دو شخصیت است.

در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر نیز نمایش «برونسی» به نویسندگی و کارگردانی مرتضی شاه‌کرم و بازی مسعود شامی‌خاتونی، محسن پوشایی، پروا آقاجانی، مائده جلالی، مرتضی شاه‌کرم، فریدکیامرثی، ایمان سلگی، احمد صمیمی، سالار مسیب زاده و مجید رحمتی  از روز پنجشنبه ۲ بهمن ماه ساعت ۱۸ با مدت زمان ۶۰ دقیقه اجرای عمومی خود را آغاز می کند.

نمایش «برونسی» چهار مقطع از زندگی شهید عبدالحسین برونسی که شامل سربازی، زمان انقلاب، بعد از انقلاب و دوران جنگ و شهادت است را نشان می‌دهد. در این نمایش ۴ موقعیت منفک از هم که به یکدیگر مرتبطند در چهار تابلو به تصویر کشیده می‌شوند.

اجرای این  سه اثر نمایشی در حالی است که نحوه فروش بلیت و حضور تماشاگران در تالارهای نمایشی با در نظر گرفتن ظرفیت ۵۰ درصدی تالارها و موارد مربوط به فاصله گذاری براساس شیوه نامه های بهداشتی صورت می‌گیرد.

همچنین نمایش «لبخند با شکوه آقای گیل» به کارگردانی میکائیل شهرستانی از روز سه‌شنبه (۳۰ دی‌ماه) اجراهای خود را در تماشاخانه سنگلج آغاز می‌کند. این نمایش  پیش‌تر قرار بود در اوایل مهرماه روی صحنه برود اما اجرای آن به دلیل بسته شدن تماشاخانه‌های تئاتر بنا بر دستور ستاد مقابله با ویروس کرونا با تاخیری چهارماهه روبه‌رو شد.

داستان این نمایش درسال‌های پس ازاصلاحات ارضی ایران درخانواده‌ای از طبقه ملاک گیلان به نام «گیل» می‌گذرد.

نمایشنامه «لبخند با شکوه آقای گیل» که از نمونه‌های شاخص ادبیات نمایشی معاصر است توسط اکبر رادی؛ نمایشنامه‌نویس مطرح تئاتر ایران  نوشته شده است.

این نمایش هرشب ساعت ۱۸ روی صحنه می رود.

نظر شما