شناسهٔ خبر: 45151577 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: صراط‌نیوز | لینک خبر

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی:

فسادی که از تفاوت نرخ ارز سر چشمه می گیرد

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت : یکپارچه سازی نرخ ارز و تورم برای کاهش مشکلات اقتصادی در کشور ضروری است.

صاحب‌خبر -
صراط:

حسین قاضی زاده هاشمی، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی عصر شنبه در نشست با خبرنگاران گفت: فاصله بین ارز چهارهزارو۲۰۰ تومانی و ارز آزاد سبب فساد اقتصادی و سوءاستفاده برخی افراد می شود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: تلاش ها بر این است تا که رانت خواری ارزی از بین برود و قیمت ها واقعی شود چرا که ارز چهارهزارو۲۰۰ تومانی از جیب مردم خرج شده و برخی افراد با استفاده از رانت بهره آن را می برند درحالیکه مردم اجناس را با نرخ ارز بالا و آزاد خریداری می کنند.

قاضی زاده هاشمی گفت : در تلاش هستیم تا منابع مالی به جامعه برگردد اما باید قالب مناسبی برای آن مشخص کرد تا بتوان به درستی این منابع در اختیار مردم قرار گیرد.

او افزود : اعمال برخی سیاست های نادرست سبب افزایش قیمت ها می شود و انتظارات را بالا می برد.

قاضی زاده هاشمی گفت: باید با ایجاد نظام یکپارچه برای تعیین نرخ ارز و تورم تعادل را ایجاد کرد چرا که بدون ساز وکار مناسب نمی توان به سمت تعدیل قیمت ها حرکت کرد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اکنون می توان در قیمت داروها تغییر ایجاد کرد زیرا پشتوانه بیمه ای دارد  اما در سایر موارد مانند داروهای دامی باید راهکار اصولی اتخاذ شود.

او گفت: اگر تجربه هدفمندی یارانه ها موفق نیست نه اینکه دراجرا موفق نبوده بلکه در گذر زمان به علت حفظ نکردن ارزش پول ملی قیمت ها بالا رفته است؛ از یک سو یارانه  ۴۵ هزار تومانی می دهیم اما باز قیمت ها افزایش یافته و شکاف قیمت هم به اصطلاح شکاف ایجاد کرده است.

قاضی زاده هاشمی افزود: ما تا نظام مالی را یکپارچه نبینیم و برای کنترل نرخ ارز و نرخ تورم فکری نکنیم نبایدبه سمت تعدیل قیمت ها برویم و اگر برویم باید ارز را ساماندهی کنیم و نظام توزیع روشنی داشته باشیم .

او گفت: اکنون منتظر گزارش نهایی کمیسیون تلفیق مجلس در خصوص چگونگی تامین و هزینه کرد منابع هستیم تا بتوانیم تصمیم دقیقی در این خصوص داشته باشیم .

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص وضعیت بورس در کشور افزود : اکنون سهام در کشور کمتر از قیمت واقعی آن است زیرا سهام به خاطر شرایط ، نگرانی ها و سوءاستفاده از بازار وضعیت طبیعی ندارد و اگر دولت اهتمام داشته باشد بورس رونق می گیرد. 

 نیازمندبازسازی عمیق و همه جانبه نظام اداری در چهله دوم انقلاب هستیم

قاضی زاده هاشمی، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در بازدید از مجتمع صنعتی زر و پروژه نیمه تمام زرکام به حل مشکلات پیش روی این واحد صنعتی و سرعت در راه اندازی پروژه زر کام تاکید کرد و گفت: دیوان سالاری و نواسانات نرخ ارز، روند تکمیل و راه اندازی پروژه را به تاخیر انداخته و باعث استهلاک سرمایه شده  که این مشکلات مربوط به امر مدیریتی است .

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: آن چه که به این منظور باید انجام شود تغییر عمیق و همه جانبه در نظام اداری است ادارات باید در خدمت مردم و تولید کنندگان باشند و نه باید مانعی بر سر راه تولیدکنندگان و مردم بیندازند .

قاضی زاده هاشمی گفت: بهره برداری این پروژه یک سال است که به تاخیر افتاده و این امر نه تنها هزینه های مالی را افزایش بلکه مانع ایجاد اشتغال شده است .

او افزود: پیگیر حل مشکلات این واحد صنعتی در وزارت جهاد کشاورزی و صندوق ارزی خواهیم بود .

نظر شما