شناسهٔ خبر: 45109913 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: اعتماد آنلاین | لینک خبر

متقاضیان مشاغل خانگی از اول بهمن خود را بیمه کنند

در راستای حمایت از شاغلان کسب و کارهای خانگی، امکان بهره مندی فعالان حوزه مشاغل خانگی از مزایای بیمه روستاییان و عشایر فراهم شده است؛ بر این اساس متقاضیان مشاغل خانگی در چهار رشته می توانند از اول بهمن ماه برای بیمه شدن ثبت نام کنند.

صاحب‌خبر -

اعتمادآنلاین| در راستای حمایت از شاغلان کسب و کارهای خانگی، امکان بهره مندی فعالان حوزه مشاغل خانگی از مزایای بیمه روستاییان و عشایر فراهم شده است؛ بر این اساس متقاضیان مشاغل خانگی در چهار رشته می توانند از اول بهمن ماه برای بیمه شدن ثبت نام کنند.

 

در حالی که بیش از 10 درصد اشتغال در کشورهای توسعه یافته متعلق به مشاغل خانگی است، این رقم در ایران بین 3 تا 4 درصد برآورد می شود.

 

در کشورهای توسعه یافته مشاغل خانگی سهم بسزایی در تولید ناخالص داخلی داشته و از ارزش افزوده بالایی برخوردارند.شیوه اشتغال خانگی و زنجیره اتصال تولیدات خانگی در این کشورها از درون خانه ها و در قالب انعقاد قرارداد کار میان واحدهای بزرگ و متوسط تولیدی جریان می یابد، با این حال ترکیب مشاغل خانگی در ایران نشان می دهد که سهم کسب و کارهای خانگی در حوزه صنعت 47 درصد، در حوزه خدمات 43 درصد و در حوزه کشاورزی 10 درصد است.

 

این روزها مشاغل خانگی طرفداران بسیاری پیدا کرده و روز به روز بر تعداد علاقمندان و فعالان این عرصه افزوده می شود.بیشتر کارآفرینان موفق مرد و زنی که به بازار کار راه یافته اند از کسب و کارهای خانگی شروع کرده و با تولید قارچ، زعفران، گیاهان دارویی، صنایع دستی و پرورش شتر مرغ و انواع ماکیان و ماهیان زینتی به درآمد و سود سرشاری دست یافته اند.

 

اتصال فعالان کسب و کارهای خانگی به واحدهای تولیدی

 

در حال حاضر اتصال فعالان حوزه مشاغل خانگی به واحدهای تولیدی یکی از اولویتهای مهم وزارت کار به شمار می رود.

 

 عیسی منصوری ـ معاون اشتغال وزیر کار معتقد است: نگاه کار در منزل باید به کار از منزل تغییر یابد و استفاده از ظرفیت شرکتهای پیشران برای اتصال فعالان این حوزه به کسب و کارهای تولیدی مورد تاکید قرار گیرد.

 

به گفته وی بر اساس رایزنی های صورت گرفته، فعالان حوزه مشاغل خانگی از مزایای بیمه صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر بهره مند خواهند شد به نحوی که تاکنون امکان پوشش بیمه ای 91 درصد متقاضیان مشاغل خانگی از صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان فراهم شده است.

 

وام 2500 میلیارد تومانی در انتظار مشاغل خانگی!

 

بررسی وضعیت شاغلان حوزه مشاغل خانگی نشان می دهد که 76 درصد متقاضیان مشاغل خانگی را زنان و 24 درصد را مردان تشکیل می دهند.همچنین طی چهار سال گذشته بیش از 643 هزار نفر در سامانه ساماندهی مشاغل خانگی ثبت نام کرده‌ و برای بیش از 200 هزار نفر مجوز اشتغال خانگی صادر شده است.

 

برابر اعلام دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، تاکنون بیش از 122 هزار نفر موفق به دریافت وام مشاغل خانگی شده و 105 میلیارد تومان وام کرونا از محل تسهیلات حمایتی کرونا به 23 هزار نفر از شاغلان کسب و کارهای خانگی پرداخت شده است.

 

ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی درعین حال از پیشنهاد اختصاص 2500 میلیارد تومان وام قرض الحسنه به مشاغل خانگی در سال آینده خبر داده است.

 

آغاز ثبت نام بیمه متقاضیان مشاغل خانگی از اول بهمن 

 

آنطور که امامدادی ـرئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، گفته با همکاری صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر مقرر شده مشاغل خانگی در چهار رشته کشاورزی، صنعت، صنایع دستی و خدمات تحت پوشش بیمه این صندوق قرار بگیرند؛ به همین منظور متقاضیان مشاغل خانگی در رشته های مذکور می توانند از اول بهمن ماه به سایت صندوق به نشانی www.roostaa.ir مراجعه و برای بیمه شدن ثبت نام کنند تا از مستمری دوران بازنشستگی برخوردار شوند.

 

بر اساس آمارها، در هشت ماهه امسال بیش از 5000 نفر از تسهیلات مشاغل خانگی استفاده کردند که به ایجاد بیش از 6700 شغل در کشور منجر شده است.سال گذشته مبلغ 2000 میلیارد ریال تسهیلات در حوزه مشاغل خانگی به تصویب رسید که 35 هزار فرصت شغلی ایجاد کرد.

به گزارش ایسنا، کارشناسان بر لزوم تقویت و ارتقای سهم مشاغل خانگی در کشور تاکید کرده و معتقدند با توجه به شرایط کرونا این سهم باید ارتقا یابد چرا که اشتغال خانگی یکی از بهترین ساز وکارها برای ایجاد اشتغال و کارآفرینی در ایام کرونا به شمار می رود.

 

امروز مشاغل خانگی یک منبع مهم اشتغال و درآمد به شمار می رود که علاقمندان و متقاضیان آن روز به روز درحال گسترش است.

 

منبع: ایسنا

نظر شما