شناسهٔ خبر: 45106129 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه دنیای‌اقتصاد | لینک خبر

کره‌جنوبی: ماموریت دیپلماتیک برای رفع توقیف نفتکش شکست خورد

دنیای‌اقتصاد : وزارت خارجه کره‌جنوبی ضمن تا‌کید بر شکست ماموریت دیپلماتیک قائم‌مقام وزارت خارجه این کشور برای رفع توقیف نفتکش کره‌جنوبی در آب‌های ایران اعلام کرد رایزنی‌ها بین دو کشور ادامه دارد. به گزارش خبرگزاری فارس، روزنامه کُریا جونگ‌آنگ کره‌جنوبی در گزارشی درباره سفر اخیر مقام ارشد این کشور به ایران و دیدارهایش اعلام کرده ماموریت او برای حل دیپلماتیک موضوع رفع توقیف نفتکش کره‌جنوبی در ایران شکست خورد.

صاحب‌خبر -

«چویی جونگ کان» روز یکشنبه ۲۱ دی ماه در سفری سه روزه راهی تهران شد و در این سفر با برخی مقام‌های ایران از جمله «سیدعباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد. خبرگزاری یونهاپ کره‌جنوبی پیش‌تر در این خصوص گزارش داده بود، این دیپلمات قصد دارد ضمن بحث درباره موضوع پول‌های بلوکه شده جمهوری اسلامی ایران در کره‌جنوبی به واسطه تحریم‌های ایالات‌متحده، درخصوص آزادی نفتکش‌ و خدمه آن گفت‌وگو کند. روزنامه «کُریا جونگ‌آنگ» کره‌جنوبی در گزارش روز چهارشنبه خود نوشت: «دیپلمات‌های کره (جنوبی) که درباره آزادی یک نفتکش کره‌جنوبی مذاکره کردند، به دنبال اختلاف نظر بر سر دارایی‌های بلوکه شده ایران و ادعاها درباره آلودگی (محیط زیست)، این کشور را دست خالی ترک کردند.»

طبق این گزارش، وزارت خارجه کره‌جنوبی اعلام کرد چویی جونگ کان در سفر سه‌روزه و دیدار با مقام‌های ایران درباره آزادی یک کشتی و ملوانان توقیف شده آن توسط ایران مذاکره کرد اما در رسیدن به هر گونه توافقی ناکام ماند. طبق اعلام این وزارتخانه، مذاکرات برای «حصول به راه‌حل‌هایی فوری و سازنده در موضوعات اختلافی» بین کره‌جنوبی و ایران بر اساس اصول دوستی بلندمدت بین دو کشور ادامه خواهد یافت. وزارت خارجه کره‌جنوبی اعلام کرد، طرف ایرانی درباره موضوع توقیف نفتکش کره‌جنوبی وعده انجام «فرآیند منصفانه قضایی» و همچنین رفتار انسان‌دوستانه و ارائه خدمات و دسترسی‌های کنسولی برای ۲۰ خدمه نفتکش را داد. به ادعای این وزارتخانه، قائم مقام وزیر خارجه در جریان سفر به تهران از مقام‌های ایران خواست درخصوص آلودگی زیست محیطی ناشی از نفتکش توقیف شده در آب‌های ایران مدرک ارائه دهند اما بیش از یک هفته است که تهران مدرکی ارائه نداده و این موضوع، غیرقابل قبول است. ادعای وزارت خارجه کره‌جنوبی در حالی مطرح شده که روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اطلاعیه‌‌ای درباره توقیف یک فروند شناور کره‌جنوبی با نام تجاری هانکوک چیامی منتشر کرد. در این اطلاعیه با اعلام توقیف یک فروند شناور متعلق به کره‌جنوبی توسط دریادلان این نیرو در صبح روز دوشنبه ۱۵ دی‌ماه ۹۹ در آب‌های خلیج‌فارس آمده است: این نفتکش که از مبدأ بندر الجبیل عربستان در خلیج فارس در حرکت بود، به‌دلیل نقض پیاپی قوانین زیست محیطی دریایی توسط ناوگروه ذوالفقار منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توقیف شد.

نظر شما