شناسهٔ خبر: 45105478 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه سیاست‌روز | لینک خبر

تسویه حساب‌های شخصی میان پلوسی و ترامپ به خانه استیضاح رسید

حکومت عقده‌ای‌ها

صاحب‌خبر -

جنگ قدرت در آمریکا این روزها از حوزه منافع ملی به عرصه شخصی رسیده است چنانکه از یک سو پلوسی رئیس مجلس نمایندگان که سابقه‌ای قدیمی در مقابله شخصی با ترامپ دارد طرح استیضاح او را به جریان انداخته و از سوی دیگر ترامپ بر عدم کناره گیری از قدرت و مقابله با اقدامات پلوسی تاکید دارد.
عرصه سیاسی آمریکا این روزها به جنگ قدرت مبدل شده که بخشی از آن تقابل میان جمهوریخواه و دموکرات‌ها و بخشی از آن نیز برگرفته از تسویه حساب‌های شخصی است که نمود آن را در رفتارهای ترامپ و پلوسی می توان دید. تقابلی که شاید ریشه آن را بتوان به زمان سخنرانی ترامپ در کنگره نسبت داد آنجا که ترامپ بی اعتنا به پلوسی شروع به سخنرانی کرد و پلوسی متن سخنرانی ترامپ را پاره کرد. اکنون این تسویه حساب‌ها و عقده‌گشایی‌ها به عرصه استیضاح و البته تلاش ترامپ برای ماندن در قدرت رسیده است. اکثر نمایندگان مجلس آمریکا با استناد به متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا، با برکناری ترامپ از سوی معاونش اعلام موافقت کردند.در این قطعنامه که با ۲۲۳ رای موافق در مقابل ۲۰۵ رای مخالف تصویب شد، آمده است که دونالد ترامپ «توانایی لازم برای اجرای مسئولیت‌های ریاست جمهوری ایالات متحده ندارد.»
پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا پیشتر با ارسال نامه‌ای به قانونگذاران اعلام کرد طرح استیضاح ترامپ روز دوشنبه در کنگره مطرح خواهد شد. در کنار طرح استیضاح کنگره، مجلس نمایندگان در نظر دارد با تصویب طرحی غیرالزام آور از مایک پنس، معاون ترامپ و وزرای کابینه بخواهد براساس متمم ۲۵ قانون اساسی ظرف یک روز رئیس جمهور را از قدرت عزل کنند.
در مقابل رئیس جمهور آمریکا که به مرز این کشور با مکزیک سفر کرده در سخنانی گفت که هم اکنون زمان نظم، قانون، صلح و آرامش است.ترامپ در ادامه گفت: «احترام به مجریان قانون، اساس دستور العمل (شعار) "آمریکا را دوباره بزرگ کنیم" است.»رئیس جمهور آمریکا گفت که هیچگونه نگرانی درباره متمم ۲۵ قانون اساسی نداشته و این موضوع خطری برای وی به شمار نمی‌آید.وی در ادامه سخنانش گفت که امروز آزادی بیان با حمله بی‌سابقه‌ای مواجه شده است. وی بر عدم کناره‌گیری از قدرت تاکید کرد.
خبر دیگر آنکه دو مقام آمریکایی گفته‌اند حدود ده هزار نیروی گارد ملی که قرار است در آستانه مراسم تحلیف جو بایدن به تضمین امنیت محل بر‌گزاری این مراسم کمک کنند، مسلح خواهند بود.اما «دنیل هوکانسون»، رئیس دفتر گارد ملی آمریکا گفت که انتظار می‌رود تا روز شنبه حدود ۱۰ هزار نیروی گارد ملی به منظور تأمین امنیت، ارائه کمک‌های لجستیکی و ارتباطاتی در واشنگتن مستقر شوند.
از سوی دیگر پنس معاون رئیس جمهور آمریکا در نامه‌ای به رئیس مجلس نمایندگان آمریکا فعال کردن متمم ۲۵ قانون اساسی برای برکناری ترامپ از قدرت را رد کرد.پنس در این نامه نوشت: «من اعتقاد ندارم که چنین اقدامی به نفع ملت ما و قانون اساسی باشد.» همچنین معاون رئیس جمهوری آمریکا خطاب به فرمانداران ایالت‌های مختلف آمریکا گفت که دوره دولت ترامپ رو به پایان است و انتقال قدرت به آرامی انجام می‌شود. در مقابل رهبر جمهوری‌خواهان سنا به اطرافیان خود گفته اعتقاد دارد ترامپ خطاهایی مرتکب شده که سزاوار استیضاح است. خبر دیگر آنکه«مایکل شروین» سرپرست داستانی واشنگتن گفت که در جریان تظاهرات طرفداران ترامپ در برابر کنگره، بمب‌های لوله‌ای در نزدیک دفتر حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در واشنگتن کار گذاشته شده بود.همچنین مدیر یوتیوب اعلام کرد که کانال رئیس‌جمهور آمریکا در این شبکه اجتماعی به دلیل تحریک به خشونت به مدت هفت روز به حالت تعلیق درمی‌آید.فرماندهان شاخه‌های مختلف ارتش آمریکا در اقدامی نادر، نامه‌ای منتشر کردند و در آن حوادث کنگره را «حمله مستقیم» علیه قانون اساسی خواندند و خواستار حفظ آمادگی نیروهای آمریکایی با توجه به نزدیک شدن مراسم تحلیف شدند.

نظر شما